Na Ukrajine sa tvrdo bojuje o Debaľcevo, obetí pribúda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

KYJEV 3. februára (WEBNOVINY) – Najmenej päť ukrajinských vojakov prišlo o život a 27 utrpelo zranenia za posledných 24 hodín počas bojov s proruskými povstalcami. Povstalci hovoria o ôsmich obetiach a 22 zranených.

Hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko v utorok informoval, že najprudšie boje opäť prebiehajú pri strategickom meste Debaľceve severovýchodne od Donecka.

Mesto je podľa neho stále v rukách vládnych síl. „Napriek neustálemu ostreľovaniu a útokom zostáva Debaľceve pod kontrolou ukrajinských jednotiek,“ povedal Lysenko a dodal, že „teroristi“sa snažia ukrajinských vojakov obkľúčiť, čo sa im však nedarí.

Mierové rokovania v Minsku nádej na zastavenie násilia nepriniesli

Separatisti v Doneckej oblasti v pondelok po zintenzívnení bojov proti silám Kyjeva ohlásili vojenskú mobilizáciu, v rámci ktorej by sa malo prihlásiť do boja proti silám Kyjeva okolo 100-tisíc mužov. Mobilizácia začne v priebehu 10 dní. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že povstalcom pomáha aj vyše 9000 ruských vojakov, čo však Moskva popiera.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Nádej na zastavenie násilia na východe Ukrajiny nepriniesli ani sobotňajšie mierové rokovania v bieloruskom hlavnom meste Minsk. Zástupcovia Kyjeva, Moskvy, povstalcov a OBSE síce ešte v septembri vyrokovali v Minsku dohodu o prímerí, no nárast násilia v posledných dvoch týždňoch často porušované prímerie úplne pochoval. Konflikt si medzičasom vyžiadal už najmenej 5100 obetí.

Výsledkom nerozlišujúceho ostreľovania a vystupňovania bojov na východe Ukrajiny bolo iba za posledné tri týždne najmenej 224 mŕtvych a 545 zranených civilistov. Najnovšiu bilanciu v utorok zverejnila OSN, podľa ktorej v konflikte od jeho vypuknutia v apríli 2014 zahynulo už viac ako 5 350 ľudí.

Na bojiská sa premenili aj škôlky a obytné zóny

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Zajd al-Husajn zároveň upozornil, že na bojiská sa premenili aj „prostriedky verejnej dopravy, trhoviská, školy a škôlky, nemocnice či obytné zóny“, čo predstavuje „jasné porušovanie medzinárodného humanitárneho práva“. Obe strany pritom vyzval, aby urobili z ochrany civilistov svoju „najvyššiu prioritu“.

Svetová organizácia sa vyjadrila po tom, ako ešte v januári došlo k opätovnému zintenzívneniu bojov medzi východoukrajinskými separatistami a silami Kyjeva po mesiaci relatívneho pokoja.

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, zomierajú civilisti

(Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé osoby)

Terajšia ofenzíva separatistov sa sústreďuje na okolie mesta Debaľceve v Doneckej oblasti, odkiaľ za posledné dni utieklo takmer 2000 obyvateľov. Povstaleckí vodcovia však ubezpečujú, že v záujme ochrany civilistov na samotné mesto nezaútočia.

Rusi budú potrebovať na prechod hraníc pas

Ruskí občania budú potrebovať pasy na cestu na Ukrajinu, kam už nebudú môcť chodiť len s preukazom totožnosti ako doteraz. Ukrajinský server Ukraine Today informoval, že nové opatrenie prijaté ukrajinskou vládou začne platiť od 1. marca.

Podľa premiéra Arsenija Jaceňuka úrady musia z bezpečnostných dôvodov zvýšiť kontroly na ukrajinsko-ruských hraniciach a prijať „európske pravidlá na prechod cez hranice“, ktoré sa budú týkať aj občanov Ruskej federácie. „Zo zoznamu dokumentov potrebných na prechod hraníc odstránime preukazy totožnosti a rodné listy,“ vyhlásil Jaceňuk, podľa ktorého toto opatrenie prispeje k ochrane národných záujmov Ukrajiny.

Podľa medzivládnej dohody z roku 2007 môžu ruskí občania vstupovať na ukrajinské územie s pasmi, občianskymi preukazmi a aj s rodnými listami v prípade detí do 14 rokov. Nové opatrenie sa dotkne tisícov Rusov, ktorí majú na Ukrajine rodinu alebo prácu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia