Na Uprising Reggae festivale zahrá aj Jamaičan Max Romeo

Max romeo
Jamaičan Max Romeo Foto: joshshard.com

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Na piatom ročníku Uprising Reggae festivalu, ktorý sa uskutoční 24. a 25. augusta na bratislavských Zlatých pieskoch, vystúpi aj legenda roots reggae Max Romeo. Organizátori podujatia o tom v pondelok informovali na svojej oficiálnej webstránke.

Max Romeo sa tak pridal k zoznamu známych účinkujúcich, na ktorom sú zatiaľ jamajsko-americký spevák Tarrus Riley s The Blak Soil Band, americká hip-hopová skupina Delinquent Habits, jamajský spevák Ras Zacharri, nemecká skupina Irie Révoltés a ruský spevák Steppa Style.

Max Romeo, vlastným menom Maxie Smith, sa narodil v roku 1947 na Jamajke. Keď mal 18 rokov, presťahoval sa do hlavného mesta Kingston, kde sa hudbe začal naplno venovať. Má za sebou viac než 35 albumov a spolupráce s významnými producentmi ako Lee Scratch Perry, Bunny Lee, Winston Riley, Derick Morgan či Mad Professor.

Svoj prvý hit Wet Dream naspieval v 1968. Max Romeo si ale uvedomil, že nechce produkovať nemravné skladby a začal sa sústrediť na vážnejšie témy rastafariánskej spirituality i každodenného života na Jamajke plného chudoby a násilia.

Nasledovali hity ako The Coming of Jah, Babylon Burning a Press Along Joshua. Jeho pieseň Let the Power Fall on I bola dokonca použitá vo volebnej kampani premiéra Michaela Manleyho. V roku 1975 Max Romeo v spolupráci s Lee Scratch Perrym naspieval single ako Sipple out Deh, One Step Forward, Chase the Devil, Three Blind Mice a neskôr aj War in a Babylon.

Hity Max Romea pravidelne ožívajú aj v prevedení iných interpretov. Skladbu Chase the Devil prerobila skupina The Prodigy, ktorá nedávno vystúpila v Bratislave. Sample tejto piesne si zapožičal aj rapper Jay-Z v skladbe Lucifer. Chase the Devil bola použitá aj v populárnej hre Grand Theft Auto San Andreas.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom