Na vlastné bývanie sa zmôže len minimum mladých

Byt, panelák, deti
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Najviac vlastníkov bytov je v Bratislave a okolí, v rodinnom dome žijú najčastejšie obyvatelia nitrianskeho regiónu a podnájom je uprednostňovaný opäť v hlavnom meste.

Vyplynulo to z prieskumu ČSOB, ktorý uskutočnila agentúra TNS Slovakia.

Banka chcela zistiť, v akom veku sa zamýšľame nad vlastným bývaním, ako vyzerá naše bývanie, či uprednostňujeme podnájom, byt alebo rodinný dom. Prieskum sa uskutočnil začiatkom roka 2013 na vzorke 6 488 respondentov.

Vo veku 21 až 25 rokov býva vo vlastnom byte necelých 10 % ľudí. Percento rastie spolu s vekom. Najväčší počet ľudí s vlastným bytom má 56 až 60 rokov. Vlastný byt majú najčastejšie ľudia s ukončeným vysokoškolským vzdelaním (42 %), najviac ich je v bratislavskom regióne (48 %), naopak najmenej v nitrianskom (28 %).

Takmer 11 % ľudí vo veku 21 až 25 rokov býva vo vlastnom dome, vo veku 26 až 30 rokov je to vyše 21 % a u 61 až 65-ročných ľudí je to už 54 %. V dome žijú najčastejšie ľudia s učňovským alebo stredným odborným vzdelaním bez maturity (35 %), tesne ich nasledujú tí, ktorí majú stredoškolské vzdelanie ukončené maturitou (33 %) a ľudia s vysokoškolským diplomom (32 %). Najviac ľudí žije vo vlastnom dome v Nitrianskom kraji (41,5 %), naopak najmenej v bratislavskom regióne (17,5 %).

Bývanie v prenajatom byte či dome prevažuje najmä v mladom veku. V podnájme žije najviac ľudí vo veku 21 až 25 rokov. Je to viac ako 17 %. Počet takto bývajúcich ľudí sa s pribúdajúcim vekom znižuje. Najčastejšie žijú v podnájme ľudia s učňovským alebo so stredným odborným vzdelaním bez maturity (11 %). Tento štýl bývania je zaužívaný najviac v Bratislavskom kraji (11 %) a v banskobystrickom regióne (10 %), naopak najmenej v Trenčíne a okolí (7 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom