Na východ Európy pošleme tanky, oznámil šéf Pentagonu

Americkí vojaci sa vracajú z Pobaltia do Bavorska
Konvoj americkej armády sa po svojej ceste východnou Európou zastavuje a vojaci sa stretávajú s miestnym obyvateľstvom. Foto: SITA/AP

TALLINN 23. júna (WEBNOVINY) – Americký minister obrany Ash Carter v utorok počas návštevy v Tallinne uviedol, že Spojené štáty dočasne rozmiestnia vo východnej a strednej Európe tanky, delostrelectvo a ďalšie vojenské vybavenie. Zbrane majú odradiť Rusko od prípadnej ďalšej agresie v Európe a potvrdiť americké odhodlanie brániť svojich spojencov v regióne.

Carter v utorok potvrdil, že pobaltské štáty – Estónsko, Litva a Lotyšsko – ako aj Bulharsko, Rumunsko a Poľsko súhlasili, že na svojom území umožnia dočasné uskladnenie spomínaných vojenských zariadení. Časť techniky bude aj v Nemecku.

Kam umiestnia techniku, nie je jasné

Po tom, ako Rusko vlani anektovalo Krymský polostrov, lídri NATO súhlasili so zvýšením počtu vojenských cvičení a rotácie jednotiek v členských štátoch aliancie na východe Európy, ako aj s tamojším dislokovaním vojenskej techniky pripravenej – v nevyhnutných prípadoch – na nasadenie.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Spojené štáty oficiálne neoznámili, kde v Európe bude dislokovaná ich vojenská technika, ale medializované správy o tomto zámere prednedávnom vyvolali nahnevanú reakciu Moskvy.

Moskva hovorí o akte agresie

Ruské ministerstvo obrany sa vtedy nechalo počuť, že rozmiestnenie tankov a ťažkých zbraní NATO na území členských štátov aliancie v blízkosti ruských hraníc bude najagresívnejším krokom od konca studenej vojny.

Ruský prezident Vladimir Putin v súvislosti s tým varoval, že Rusko doplní tento rok do svojho jadrového arzenálu vyše 40 nových medzikontinentálnych balistických rakiet. Carter medzičasom odsúdil túto rétoriku Ruska.

Stovky tankov a transportérov

Podľa súpisu poskytnutého americkou armádou, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, by vo východnej Európe malo byť dočasne uskladnených asi 250 tankov, bojových vozidiel pechoty a samohybných húfnic.

V každej krajine by malo byť aj dostatočné vybavenie pre vojenskú rotu pozostávajúcu zo zhruba 150 vojakov, či dokonca pre prápor s približne 750 vojakmi. Väčšina z vojenských zariadení sa už nachádza v Európe, dodala agentúra Reuters.

Nové centrum NATO v Estónsku

Moskva odmieta obvinenia, že vyzbrojuje a inak podporuje proruských separatistov na východe Ukrajiny. Susedné štáty NATO, najmä pobaltské, kde žijú pomerne početné ruské menšiny, sa obávajú, že Rusko by mohlo vyvolať nepokoje aj na ich území a potom zasiahnuť pod zámienkou, že len chráni príslušníkov svojho národa.

Podľa amerických vládnych zdrojov Ukrajina je príkladom toho, že je dôležité vedieť čeliť tzv. hybridnej vojne, ktorej súčasťou sú neidentifikované vojenské jednotky, propaganda a ekonomický tlak, čo Rusko podľa Západu aktívne využíva v konflikte na Ukrajine. Charakteristické pre túto taktiku sú aj počítačové útoky.

Carter v utorok v Tallinne oznámil plány založiť v Estónsku centrum NATO, ktoré by členským štátom pomohlo vypracovať obranné stratégie pred počítačovými útokmi ohrozujúcimi vojenské plánovanie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin