Na východe Slovenska odstránili väčšinu výpadkov elektriny, ktoré spôsobil silný vietor

hasiči, vietor
Foto: ilustračné SITA/HaZZ Nitra.

PREŠOV 25. októbra (WebNoviny.sk) – Väčšinu výpadkov elektrickej energie na východe Slovenska, ktorú spôsobil silný vietor počas stredy a štvrtka, už odstránili.

Ako agentúru SITA v tejto súvislosti informovala Andrea Forbergerová z Východoslovenskej distribučnej (VSD), k 14-tej hodine bolo v distribučnej sústave bez elektriny už len približne 250 odberných miest vo Veľkej Lodine (okres Košice – okolie) a Topoli (okres Snina).

Silný vietor pováľal stromy

Počas stredy ostalo vplyvom vetra bez elektrickej energie niekoľko tisícok odberných miest, na ktorých sa však postupne podarilo dodávku elektriny obnoviť.

Ako uviedla Forbergerová, v stredu a vo štvrtok VSD evidovala vyše 160 porúch na zariadeniach napäťových úrovní vysokého a nízkeho napätia.

Príčinou bol podľa nej veľmi silný vietor, ktorý pováľal stromy na elektrické vedenia a potrhal vodiče. Dvojdňový vietor najviac zasiahol lokality Humenné, Snina, Vranov nad Topľou, Poprad, Prešov, Kráľovský Chlmec, Prakovce a Lubeník.

„VSD okamžite zasiahla, do terénu vyrazili aj pohotovostné zložky a spolu pracovali na vymedzení a odstránení porúch po veľmi nepriaznivom počasí, pred ktorým varovali aj meteorológovia a vydali pred vetrom výstrahy 1. a 2. stupňa. Tie pre vybrané lokality platia ešte aj dnes,“ uviedla Forbergerová.

Zasahovali pri strhnutej streche

Štvrtok bol podstatne pokojnejší aj pre prešovských hasičov. Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, počas štvrtkového dopoludnia absolvovali hasiči už iba jeden výjazd, počas ktorého ešte pomáhali s dokončovaním prác po stredajšom zásahu. V stredu pritom absolvovali v súvislosti so silným vetrom 16 výjazdov.

Zasahovali v okresoch Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Poprad, Svidník a Levoča. Najviac zásahov mali vo Vranovskom okrese, kde zasahovali päťkrát.

Na Sídlisku Juh strhlo strechu zo sedemposchodovej bytovky, v Dlhom Klčove vietor odniesol strechu z kultúrneho domu a jedného rodinného domu a v Nižnom Hrušove strhlo strechu na škole.

V Majerovciach a Hrabovci popadali stromy, hasiči privolali trikrát aj v okrese Prešov. Technickú pomoc poskytli hasiči aj vo Svidníku, kde strhlo prístrešok pri obchodnom dome. V stredu zasahovalo vyše 40 hasičov s 15 kusmi techniky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná