Na výskum a inovácie už vyhlásili výzvy za stovky miliónov

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Výskumná agentúra vyhlásila doteraz v rámci operačného programu Výskum a inovácie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja výzvy za takmer 500 miliónov eur. Vyhlásené výzvy na dopytovo orientované projekty sú v prevažnej miere otvorené. Žiadatelia tak môžu predkladať svoje žiadosti o nenávratný finančný príspevok až do vyčerpania alokovanej sumy. Informovalo o tom ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke.

Výzvy sú zároveň viazané na kľúčový dokument pre operačný program Výskum a inovácie „Poznatkami k prosperite – Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky“. Ide o základný rámcový strategický nástroj pre podporu výskumu a inovácií na Slovensku. Jedným z jeho cieľov je zvýšenie príspevku výskumu k hospodárskemu rastu cestou globálnej excelentnosti a lokálnej relevantnosti.

Výskumné projekty programového obdobia 2014 až 2020 majú byť zamerané najmä na materiálový výskum a nanotechnológie, informačno-komunikačné technológie, biotechnológie a biomedicínu, pôdohospodárstvo a životné prostredie, vrátane moderných chemických technológií šetrných k životnému prostrediu, udržateľnú energetiku a energie.

Generálny riaditeľ Výskumnej agentúry Rastislav Beliansky tvrdí, že vysoký počet prijatých žiadostí o nenávratný finančný prostriedok zaregistrovali v rámci výzvy na podporu Priemyselných výskumno-vývojových centier s alokovanou sumou 200 miliónov eur. O tieto peniaze sa pritom uchádzajú podniky z oblasti výskumu a vývoja v spolupráci s partnermi z akademickej sféry a neziskového sektora. Zámerom je podporiť transfer nových poznatkov a technológií z výskumu do reálnej praxe. Žiadosti v súčasnosti posudzujú.

Ďalšia výzva na podporu Dlhodobého strategického výskumu a vývoja má prvý dátum uzávierky koncom októbra. Novinkou je, že po prvý raz sa k jednotlivým žiadostiam o nenávratný finančný prostriedok vyjadrujú a zároveň aj navrhujú svoje odporúčania zahraniční experti. Sumu 288 miliónov eur môžu budúci prijímatelia vo vytvorených konzorciách partnerov využiť najmä na priemyselný a experimentálny výskum v jednotlivých oblastiach špecializácie stratégie výskumu a inovácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom