Na západnom pobreží Tasmánie uviazli stovky veľrýb, takmer 400 zvierat už uhynulo (foto+video)

Záchrana veľrýb
Na západnom pobreží Tasmánie uviazlo až 470 grínd. Foto: SITA/AP

Zo 470 grínd dlhoplutvých (Globicephala melas), ktoré od pondelka uviazli v plytkých vodách na západnom pobreží Tasmánie, už približne 380 zahynulo, informovali miestni predstavitelia.

Päťdesiat týchto morských cicavcov príbuzných delfínom sa záchranárom podarilo do stredy večera dostať naspäť do mora, pričom operácia na záchranu ostatných približne 30 živých jedincov stále trvá. Podľa vládnych predstaviteľov, na ktorých sa odvoláva spravodajský portál BBC, bude záchranné úsilie pokračovať tak dlho, „kým tam budú živé zvieratá“.

Záchrannú akciu komplikuje vietor

„Zatiaľ čo sú nažive a vo vode, pre nich stále existuje nádej, ale s postupom času sú čoraz viac unavené,“ vyjadril sa miestny predstaviteľ Nik Deka. Ako dodal, ich úsilie sa okrem záchrany už sústredí na odstránenie tiel uhynutých grínd z pobrežia.

V pondelok záchranári narátali približne 270 grínd, v utorok vrtuľník spozoroval ďalších 200 mŕtvych jedincov. Predpokladá sa, že patria do jednej skupiny. Na záchrane preživších pracuje zhruba 60-členný tím, záchranné práce však komplikuje silný príliv, ktorý priviedol niekoľko zachránených grínd späť na breh.

Grindy uviaznu na brehu najčastejšie

Zatiaľ je stále neznáme, čo grindy priviedlo do plytkých vôd na pobreží, vedci však majú niekoľko teórií. Tieto morské cicavce patria medzi druhy, ktoré najčastejšie uviaznu na brehu. Dokážu dorásť do dĺžky sedem metrov a majú hmotnosť do troch ton.

Tohtotýždňové uviaznutie grínd je jedno z najväčších na svete a prekonalo smutný národný rekord, keď v roku 1996 v Západnej Austrálii skončilo na pobreží 320 jedincov.

Viac ako 80 percent takýchto prípadov v Austrálii je z Tasmánie. V minulosti najviac grínd uviazlo v Tasmánii v roku 1935, a to 294 jedincov. Posledné tasmánske masové uviaznutie sa odohralo v roku 2009 so zhruba 200 grindami.

Záchrana veľrýb
Members of a rescue crew stand with a whales on a sand bar near Strahan, Australia, Tuesday, Sept. 22, 2020. Around one third of an estimated 270 pilot whales that became stranded on Australia's island state of Tasmania had died as rescuers managed to return 25 to the sea in an ongoing operation. (Brodie Weeding/Pool Photo via AP) Foto: SITA/AP
Záchrana veľrýb
FILE - In this Sept. 22, 2020, file photo, members of a rescue crew stand with a whale on a sand bar near Strahan, Australia. More pilot whales were found stranded on an Australian coast Wednesday, Sept. 23, raising the total to almost 500 in the largest mass stranding ever recorded in the island state of Tasmania. Authorities have been working to rescue survivors among an estimated 270 whales found on Monday on a beach and two sand bars near the remote west coast town of Strahan.(Brodie Weeding/Pool Photo via AP, File) Foto: SITA/AP
Záchrana veľrýb
In this image made from aerial video shows numerous stranded whales along the coastline Wednesday, Sept. 23, 2020, near the remote west coast town of Strahan on the island state of Tasmania, Australia. More pilot whales were found stranded on an Australian coast Wednesday, raising the estimated total to almost 500 in the largest mass stranding ever recorded in the country. (Australian Broadcast Corporation via AP) Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom