Na železnici je kalamita, vlaky meškajú alebo nejazdia

Vlaky, meškanie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Situácia v osobnej železničnej doprave sa postupne stabilizuje. Vlaky vychádzajúce z bratislavskej hlavnej stanice smer Košice a Nové Zámky odchádzajú načas.

Niektoré rýchliky a osobné vlaky budú zmeškané z dôvodu obehu súprav. IC vlak 505 Rusy odišiel bez meškania.

Vlaky vychádzajúce z Košíc – IC vlak 504 Rysy odišiel bez meškania. Rýchliky a osobné vlaky meškajú do 50 minút.

„Žiadame cestujúcich, aby zvážili cestu, a o cestovaní sa informovali hlavne v kritických úsekoch,“ uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ZSR) Martina Pavlíková.

Nepriazeň počasia sa podpísala pod výrazné meškanie niektorých vlakov.

R 801 Poľana odišiel zo železničnej stanice Palárikovo zmeškaný 300 minút. Ostatné vlaky, stojace v Palárikove, pokračovali v jazde zmeškané od 50 do 100 minút.

ZSSK odrieka osobné vlaky 6213 na trati Zvolen – Fiľakovo a Os 5762 a 5736 Zvolen – Levice – Nové Zámky.

Problémy majú aj maďarské železnice. EN 174 Jan Jesenius príde do Štúrova zmeškaný 300 minút. EN 477 Metropol a EC 271 Petrov stoja v Štúrove na výstupe zo SR a čakajú na maďarskú vlakovú čatu.

Problémové úseky na železnici:

* Na trati Čierna nad Tisou – Slovenské Nové Mesto nejazdí elektrická trakcia, preto 50 % vlakov je odrieknutých.

Trať Slivník – Trebišov je neprejazdná. Vlaky jazdia odklonom cez Michaľany.

* Vo Vysokých Tatrách v úseku Štrbské Pleso – Vyšné Hágy nejazdia Tatranské elektrické železnice (TEŽ). ZSSK zabezpečila náhradnú autobusovú dopravu.

* Naďalej je neprejazdná trať Tisovec – Pohronská Polhora z dôvodu zaplavenia trate.

Zdroj: ZSSK

ZSR riešila od skorého rána problémy s námrazou, ktorá sa vplyvom nepriaznivého počasia – mrznúceho dažďa a snehu vytvárala na trakčnom vedení v okolí Trebišova.

V uvedenej oblasti bol vyhlásený II. stupeň zimných opatrení. Námraza spôsobila, že v úseku Trebišov – Michaľany bol ráno odrieknutý jeden pár osobných vlakov. Vlak Rex 922 zostal pre námrazu o 6:27 stáť pred výhybňou Čelovce.

Na Hlavnej stanici v Bratislave meškajú vlaky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Cez Čelovce ZSR nariadili jazdu nezávislou trakciou, pričom pracovníci ZSR od rána obíjajú námrazu na trakčnom vedení. Tento vlak meškal 45 minút a približne 40 minút meškal z rovnakého dôvodu aj R 615, idúci opačným smerom.

Ďalší osobný vlak mal pre námrazu na trakčnom vedení meškanie v úseku Trebišov – Streda nad Bodrogom. „Aj na tomto úseku trolejári ZSR obíjajú námrazu na trakčnom vedení. Predpokladáme, že v priebehu dopoludnia sa situácia znormalizuje a ustáli vplyvom zvýšenia teploty vzduchu,“ uviedla hovorkyňa ZSR Martina Pavlíková.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky bola od štvrtka 18:05 prerušená doprava v úseku Zemianska Olča – Komárno, kde v záveji uviazol vlak spoločnosti Regiojet. Momentálne je však trať už prejazdná.

Na trati Orechová Potôň – Lehnice bola zafúkaná trať a vlaky tu v piatok nejazdili od šiestej do deviatej hodiny. V úseku nemohla byť zabezpečená ani náhradná autobusová doprava pre nezjazdnosť ciest.

ZSR podľa predpovede počasia rátajú s tým, že najbližšie dni sa lokálne tento problém môže opätovne vyskytnúť, sú preto pripravení. Nasadia pracovníkov, ktorí obíjajú námrazu mechanicky, ako aj špeciálne zariadenia na odstránenie námrazy. „Úplné eliminovať námrazu, aby sa vôbec nevytvárala, však nie je možné,“ dodala Pavlíková.

Aktuálne meškanie vlakov si môžete pozrieť aj TU.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko