Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Londýne začína jedinečná botanická výstava
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Študentka botaniky aranžuje rastliny, ktoré sú odo dneška vystavené pre verejnosť v rámci výstavy Tropical Extravaganza v londýnskych Kráľovských botanických záhradách známych pod názvom Kew. Botanické záhrady, ktoré sú zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, pestujú vyše milióna z ôsmich miliónov známych druhov rastlín. Tohtoročná výstava Tropical Extravaganza návštevníkom predstaví vyše sedemtisíc tropických rastlín. Foto: AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Na Zemi žije 8,7 milióna druhov rastlín a živočíchov

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Na planéte Zem žije približne 8,7 milióna rastlinných a živočíšnych druhov. Drvivú väčšinu z nich sa však zatiaľ nepodarilo identifikovať a ich katalogizácia by údajne zabrala viac ako tisíc rokov.

Vyplýva to z najnovšieho výskumu medzinárodného tímu vedcov, podľa ktorých je ich odhad zatiaľ najpresnejším v histórii.

K spomínanému číslu vedci dospeli štúdiom jednotlivých vetiev „rodostromu života“. Vo svojom článku v magazíne PLoS Biology uviedli, že mnohé druhy vyhynú skôr, než ich biológovia stihnú skúmať.

Jeden z členov výskumného tímu Derek Tittensor o ich príprave na výskum povedal:

„Premýšľali sme o tom niekoľko rokov, zvažovali sme množstvo rôznych prístupov, ale bez úspechu. A toto bola v podstate naša posledná šanca, posledná vec, ktorú sme skúsili, a zdá sa, že to funguje.“ Tittensor, ktorý pracuje pre World Conservation Monitoring Centre v rámci Programu Spojených národov pre životné prostredie a pre Microsoft Research v britskom Cambridgei, spolupracoval na výskume s kolegami z kanadskej Dalhousie University a americkej University of Hawaii.

Drvivú väčšinu z vypočítaných 8,7 milióna druhov (s možnou odchýlkou jeden milión druhov) tvoria živočíchy. Za nimi nasledujú v oveľa menšom počte druhov huby, rastliny, prvoky a eukaryoty z ríše Chromista. Výskum však nezahŕňal baktérie a ďalšie typy mikroorganizmov.

Väčšina rastlinných a živočíšnych druhov žije na pevnine

Vedci do dnešného dňa oficiálne popísali okolo 1,2 milióna rastlinných a živočíšnych druhov, z ktorých väčšina žije na pevnine. Živočíchy z celkového počtu druhov predstavujú podľa najnovšieho odhadu 7,77 milióna, pričom ľudstvo zatiaľ pozná iba 12 percent z nich.

Huby predstavujú 0,61 milióna druhov, no známych je iba 7 percent. Rastlinných druhov je vo svete podľa vedcov okolo 300-tisíc, pričom 70 percent z nich je známych. Najmenšie zastúpenie majú prvoky (40-tisíc druhov, z toho 22 percent popísaných) a eukaryoty z ríše Chromista (30-tisíc druhov, 50 percent popísaných).

Podľa Carla Linnaeusa, blízke rastlinné a živočíšne druhy tvoria rody a tie zase čeľade

Pre vypočítanie tohto odhadu sa tím zameral na vzťah medzi druhmi a väčšími skupinami, do ktorých patria. Podľa mierne pozmeneného taxonomického systému, ktorý v 18. storočí vytvoril Carl Linnaeus, blízke rastlinné a živočíšne druhy tvoria rody a tie zase čeľade, ktoré vytvárajú rady. Viac príbuzných radov vytvára triedy, tie kmene a kmene napokon vytvárajú ríše.

Flóra 2010 odštartovala
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vedci vyčíslili vzťah medzi objavom nového druhu a objavom novej vyššej skupiny, ako napríklad kmeňa či radu. Tento údaj následne použili pre odhad toho, koľko druhov pravdepodobne existuje.

„Použitím čísiel z vyšších taxonomických skupín sme dokázali odhadnúť počet druhov,“ vysvetlil výskumník Sina Adl z Dalhousie University.

Keďže sa im podarilo touto metódou presne odhadnúť počet druhov v niektorých dlhodobo skúmaných skupinách ako cicavce, ryby či vtáky, vedci sú presvedčení o jej všeobecnej správnosti.

Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

Odporúčané články

Ochranári spustili ďalšiu petíciu, ministerstvo žiadajú nielen o zväčšenie prísne chránených území Trom slovenským samiciam Rysa vypusteným v Nemecku sa narodili mláďatá

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.