Na zmenu poisťovne ostáva mesiac

Lieky
Foto: www.sxc.hu

Prečo meniť?

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) Na Slovensku je povinne poistený prakticky každý občan. Poisťovňu si môže vybrať, pričom v súčasnosti na slovenskom trhu zdravotného poistenia pôsobia dve súkromné – Dôvera a Union – a jedna štátna – Všeobecná zdravotná poisťovňa. Zmeniť poisťovňu sa dá iba raz do roka. Prihlášku treba poslať do 30. septembra a klientom novej poisťovne sa stanete od 1. januára nasledujúceho roku.

Nie je pravdou, že všetky poisťovne sú rovnaké. Okrem toho, čo im prikazuje zákon, svojim poistencom ponúkajú rôzne výhody a snažia sa aj o to, aby prechod od jednej poisťovne k druhej bol čo najjednoduchší. Preto sa oplatí porovnať benefity, ktoré jednotlivé poisťovne ponúkajú. Ak v ich ponuke nájdete niečo, čo vás osloví, nič vám nebráni prestúpiť.

Ako zmeniť poisťovňu

Stačí vyplniť prihlášku budúcej zdravotnej poisťovne, a tú buď doručiť osobne do ktorejkoľvek pobočky, alebo poslať poštou na adresu uvedenú na webovej stránke poisťovne. Všetky tri poisťovne tiež ponúkajú elektronickú prihlášku, ktorú stačí vyplniť priamo v počítači, prípadne vytlačiť a vyplniť ručne.

Prihláška VšZP

Prihláška Dôvera

Prihláška Union

Nech sa záujemca rozhodne pre ktorúkoľvek poisťovňu, formálny postup je vždy rovnaký. Po doručení prihlášky do zdravotnej poisťovne ju v nej zaevidujú a ďalej pošlú na posúdenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po akceptovaní úradom sa záujemca stáva poistencom zvolenej zdravotnej poisťovne od 1. januára nasledujúceho roka.

Vyjdú vám v ústrety

Všetky tri poisťovne sa snažia proces zmeny klientom uľahčiť. Ponúkajú aj možnosť prepoistiť sa cez telefón. Stačí im zavolať:

VšZP: 0850 003 003

Dôvera: 0800 150 150

Union: 0850 003 333

Najnovšie sa dá poistiť aj pomocou vyplnenia prihlášky cez internet:

VšZP – vyplnenie tlačiva, ktoré potom možno vytlačiť a poslať poštou alebo odoslať priamo elektronicky

Dôvera – elektronická prihláška

Union – elektronická prihláška

Nech už je elektronická prihláška akokoľvek pohodlná, nezabúdajte, že platí iba na papieri a vlastnoručne podpísaná. Aj po vyplnení prihlášky online teda treba prihlášku buď vytlačiť, podpísať a odoslať poštou, alebo to urobia poisťovne za vás. VšZP vám ju potom odošle poštou a vy ju po podpise poštou pošlete naspäť. Dôvera a Union využívajú aj služby kuriéra – vytlačenú vyhlášku vám prinesie, vy ju skontrolujete, podpíšete a kuriér ju odnesie do poisťovne. Nebude vás to tak stáť ani cent – nemusíte si robiť starosti s tlačou a ani s poštovným.

Dobrá rada nad zlato:

– preverte si všetky výhody, ktoré môžete prepoistením získať a pamätajte aj na tie, ktoré môžete prechodom k inej poisťovni stratiť

– pamätajte, že napriek všetkému komfortu, ktorý ponúka telefonické a online prepoistenie vždy treba papierovú prihlášku podpísať a doručiť poisťovni

– najneskorší termín na zmenu poisťovne je 30. september; ak prihlášku pošlete po tomto dátume, klientom novej poisťovne sa stanete až od januára 2012

– v čase od 1. do 8. januára musíte vašej bývalej zdravotnej poisťovni vrátiť preukaz poistenca; ak dovtedy nedostanete nový preukaz, kontaktujte svoju novú zdravotnú poisťovňu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa