Na ZOH 2018 v Pjongčangu aj prvá bobová posádka z Afriky či naolejovaný taekwondista z Ria

Pita Taufatofua
Pita Taufatofua. Foto: SITA/AP.

PJONGČANG 8. februára (WebNoviny.sk) – Pred tridsiatimi rokmi na ZOH v Calgary vzbudilo obrovskú senzáciu predstavenie kvarteta jamajských bobistov. V Pjongčangu na nich môže nadviazať historicky prvá bobová posádka z Afriky.

Zástupcovia „čierneho kontinentu“ sa premiérovo objavili na scéne ZOH v roku 1960 v kalifornskom Squaw Valley. Juhoafrická republika (JAR) vtedy vyslala štvorčlennú výpravu krasokorčuliarov. Neskôr sa na zimných hrách predstavili aj športovci z Etiópie, Toga alebo Ghany.

Adigunová sa zúčastnila na OH 2012

V Kórejskej republike bude mať svojich reprezentantov „pod piatimi kruhmi“ aj Nigéria, ktorá sa prvýkrát v dejinách predstaví v súťaži bobistov.

Prelink

Bude to prvý africký tím v tejto disciplíne, v nigérijských farbách nastúpi 31-ročná Moriam Seun Adigunová a o šesť rokov mladšia Akouma Omeogová.

Obe sa v minulosti venovali ľahkej atletike a dlhodobo žijú v USA. Adigunová sa dokonca zúčastnila na OH 2012 v Londýne, kde štartovala v behu na 100 m cez prekážky. „Mojím cieľom je získať medailu v Pjongčangu,“ ambiciózne vyhlásila Adigunová v interview pre britskú televíziu BBC. Mimochodom, v súkromí je to neter niekdajšej hviezdy basketbalovej NBA Hakeema Olajuwona.

Naolejovaný taekwondista

Nigérijské bobistky nebudú jedinými exotickými zjavmi na ZOH 2018. V skeletone bude súťažiť ich krajanka Simidele Adeagbová.

Tichomorský ostrov Tonga bude reprezentovať Pita Taufatofua, ktorého si fanúšikovia môžu pamätať ako taekwondistu z OH 2016 v Riu de Janeiro, kde počas otváracieho ceremoniálu v tradičnom tongskom oblečení vystavoval na obdiv svoje naolejované svalstvo.

Minulý rok v januári začal svoje bežkárske dobrodružstvo, vtedy taktiež prvýkrát v živote videl sneh. Štartoval aj na MS v Lahti, kde v šprinte klasickou technikou obsadil 153. miesto. V spomenutej disciplíne sa objaví aj Mathilde-Amivi Petitjeanová reprezentujúca Togo či Tucker Murphy z karibského súostrovia Bermudy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom