Na zozname najvplyvnejších europoslancov slovenskí chýbajú

Foto: Thinkstock

Brusel 22. mája (WebNoviny.sk) – Európsky týždenník Politico vo svojom internetovom vydaní predstavil rebríček 40 najvplyvnejších alebo najproblémovejších poslancov Európskeho parlamentu (EP). Spomedzi 13 slovenských europoslancov sa na tento zoznam nedostal ani jeden.

Týždenník Politico vo svojom komentatívnom materiáli zdôraznil, že ide o europoslancov s veľkým politickým vplyvom alebo o tých, ktorí aspoň veľmi hlasno prejavujú svoj nesúhlas voči EÚ.

„Moc, ako sám život, býva zriedka fér,“ uviedol komentátor týždenníka Ryan Heath, ktorý zoznam zostavil. Pre zostavenie tejto skupiny nebol dôležitý vek, pohlavie či štátna príslušnosť europoslancov, ale spôsob, akým sa stavajú k európskej agende, či už v rámci legislatívneho procesu EP alebo v širšej európskej debate. Heath upozornil, že sa neriadil dĺžkou životopisov poslancov, ani tým, nakoľko sa tešia uznaniu medzi ostatnými kolegami.

Na čele rebríčka je šéf europarlamentu Martin Schulz

Zoznam je dostupný na internetovej stránke: http://www.politico.eu/list/the-40-meps-who-actually-matter-european- parliament-mep/.

Najviac vplyvných zákonodarcov, 16, je z Nemecka, za ktorým nasleduje Británia s piatimi poslancami. Na čele rebríčka je šéf europarlamentu Martin Schulz, prvú štvorku uzatvára tiež nemecký europoslanec Manfred Weber, šéf európskych ľudovcov, najväčšej parlamentnej frakcie, pochádzajúci z najväčšej členskej krajiny.

Spomedzi euroskeptikov sa na tento zoznam dostala francúzska europoslankyňa Marine Le Penová (2. priečka) a tiež britský europoslanec Nigel Farage (5. priečka). Ich pozíciu vyrovnáva bývalý belgický premiér, šéf parlamentnej skupiny liberálov a demokratov (ALDE) Guy Verhofstadt (3. priečka), ktorý sa netají myšlienkami eurofederalizmu. Francúzsko zastupuje v rebríčku aj Alain Lamassoure (11. priečka), politický veterán, ktorý by mohol v januári 2017 nahradiť Schulza vo funkcii šéfa europarlamentu.

Na zoznam sa dostali prevažne západoeurópski poslanci

Na zoznam sa dostali prevažne poslanci zo západoeurópskych krajín únie – 33 zo 40. Sedem najvplyvnejších europoslancov podľa zoznamu týždenníka Politico pochádza z krajín strednej a východnej Európy – Česká republika, Estónsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko. Český europoslanec z frakcie ľudovcov Pavel Svoboda obsadil 21. pozíciu v tomto rebríčku vďaka tomu, že sa mu podarilo v EP obsadiť predsednícke kreslo Výboru pre právne záležitosti.

Z Poľska sú na zozname dvaja poslanci – bývalý predseda EP Jerzy Buzek, ktorý je šéfom výboru pre energetiku a Ryszard Czarnecki z frakcie Európskych reformistov a konzervatívcov, o ktorom sa hovorí, že má priame spojenie na šedú eminenciu poľskej politiky Jaroslawa Kaczynského. Na zoznam sa dostali poslanci len z polovice členských krajín EÚ, z ďalších 14 krajín sa v rebríčku Politico neocitol nikto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guy VerhofstadtJerzy BuzekManfred WeberMarine Le PenováMartin SchulzNigel Farage