Na zraze hokejovej reprezentácie chýbal iba Vladimír Mihálik

Vladimír Vůjtek
Vladimír Vůjtek st. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) –

Nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie na sústredenie v Bratislave a prípravné zápasy proti Rusku (10. – 14. apríla 2012):

Brankári: Peter Hamerlík (HC Oceláři Třinec, ČR), Július Hudáček (Södertälje SK, Švéd.), Ján Laco (Lev Poprad, SR/KHL)

Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva, Rus./KHL), Vladimír Mihálik (HC Timra, Švéd.), Peter Mikuš (HC Mountfield České Budějovice, ČR), Richard Stehlík (Atlant Mytišči, Rus./KHL), Michal Sersen (HC Sparta Praha, ČR), Tomáš Starosta (Jugra Chanty-Mansijsk, Rus./KHL), René Vydarený (HC České Budějovice, ČR), Kristián Kudroč (Ässät Pori, Fín.)

Útočníci: Milan Bartovič (Bílí Tigři Liberec, ČR), Mario Bližňák (HC Sparta Praha, ČR), Martin Cibák (Neftechimik Nižnekamsk, Rus./KHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga, Lot./KHL), Marek Hovorka (Rytíři Kladno, ČR), Milan Kytnár (HPK Hämeenlinna, Fín.), Patrik Lušňák (HK 36 Skalica), Juraj Mikúš (TPS Turku, Fín.), Štefan Ružička (Spartak Moskva, Rus./KHL), Tomáš Surový (CSKA Moskva, Rus./KHL), Ján Sýkora (HC 05 Banská Bystrica), Rastislav Špirko (Lev Poprad, SR/KHL), Branko Radivojevič (Atlant Mytišči, Rus./KHL).

Realizačný tím:

Otto Sýkora (generálny manažér), Vladimir Vůjtek (tréner), Peter Oremus (asistent trénera), Daniel Makoni (tréner brankárov), Jozef Kubašovský (lekár), Roman Švantner (kondičný tréner), Branislav Prokop (masér), Rastislav Ladecký (masér), Michal Hrtús (masér)

Slovenská hokejová reprezentácia začala v utorok popoludní v Bratislave ďalší blok prípravy na majstrovstvá sveta vo Švédsku a Fínsku, na zraze sa trénerovi Vladimírovi Vůjtkovi hlásilo 23 hráčov.

Oproti minulému týždňu a zápasom s Dánskom v Košiciach už nechýbajú obrancovia Ivan Jankovič, Michal Grman a útočník Peter Galamboš.

Do prípravy sa už zapojil aj útočník Liberca Milan Bartovič. „Chýba nám ešte obranca Vladimír Mihálik, ktorý pricestuje v stredu. Ostatní hokejisti prišli v poriadku,“ prezradil tréner reprezentácie SR Vladimír Vůjtek.

Slovenský tím bude v najbližších dňoch trénovať v Bratislave, v závere tohto bloku ho čakajú dva prípravné zápasy s Rusmi v Jaroslavli (13. a 14. apríla). Pôvodne sa malo do Ruska letieť v deň prvého stretnutia ráno, napokon vzhľadom na neplánované medzipristátie leteckého špeciálu v Moskve odcestuje národný tím o deň skôr.

Slováci minulý týždeň absolvovali v rámci záverečnej prípravy na šampionát prvé dva prípravné súboje. S Dánmi prehrali 1:3 a 3:4 po samostatných nájazdoch. Trénera Vůjtka tieto výsledky neprekvapili.

„Vo verejnosti možno vzbudili rozpaky, ale my sme ich trocha očakávali. Je to len začiatok prípravy, neboli sme dostatočne živí, v pohybe. V druhom zápase sa to už zlepšilo, ale nezakončili sme ho dobrým výsledkom. V Rusku nás čaká iný štýl hry, prvýkrát hráme proti elitnému tímu a tieto duely nám dajú obraz o sile mužstva,“ povedal Vladimír Vůjtek, ktorý už nemá veľa možností donominovať do prípravy na šampionát hráčov pôsobiacich v Európe.

Návrat do Jaroslavľu bude ťažký

Do úvahy prichádzajú podľa jeho slov Dominik Graňák z Dinama Moskva, Milan Hruška z Komety Brno či hráči z tímov finalistov slovenskej extraligy. Vzhľadom na septembrovú leteckú katastrofu budú pre slovenský i ruský tím duely v Jaroslavli špecifické.

Lokomotiv jaroslavl
Foto: SITA/AP

Hráči mali medzi zosnulými z tímu Lokomotivu mnoho priateľov, medzi obeťami bol aj kapitán slovenskej reprezentácie Pavol Demitra.

„Bude to pre mňa veľmi nostalgický a smutný návrat do Jaroslavľa. Tri roky som tam trénoval, mám tam veľa kamarátov. Keď prídem do kancelárie klubu či šatní a neuvidím tam dobrých kamarátov, bude mi veľmi smutno,“ uviedol Vladimír Vůjtek, ktorý sa spoločne s predstaviteľmi Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) pokloní pamiatke obetí tragédie a na hroboch zosnulých chce zapáliť sviečku.

Veľmi dobrým kamarátom s Pavlom Demitrom, ktorého na budúci týždeň 20. apríla pred zápasom Slovensko – Česko v Bratislave uvedú do Siene slávy slovenského hokeja, bol Branko Radivojevič. Aj pre útočníka Atlantu Mytišči bude návrat na miesta tragédie náročný.

„Bude to ťažké pre nás Trenčanov, ale aj pre ostatných. Určite to bude emotívne, atmosféra bude zvláštna. Keď sa však začne hrať, všetky myšlienky pôjdu bokom a budeme sa venovať len hokeju. Treba zabudnúť na duely s Dánmi, čakajú nás Rusi a bude to pre nás dobrý test. Jeho začiatok vzhľadom na tú tragédiu bude pre nás ťažký, rovnako to bude aj pre Rusov. Budeme sa snažiť urobiť dobrý výsledok,“ povedal Branko Radivojevič.

Najlepším strelcom je Marcel Hossa

Z kádra, ktorý pocestuje na zápasy do Ruska, má na svojom konte najviac reprezentačných štartov obranca Tomáš Starosta, ktorý odohral v národnom tíme 108 duelov.

Zraz slovenskej hokejovej reprezentácie v Piešťano
Foto: SITA/Erik Ďuriš

Najlepším strelcom je 24-gólový Marcel Hossa. Keďže v súbojoch proti Dánsku nastúpili do bránky Peter Hamerlík a Július Hudáček, tréner reprezentácie V. Vůjtek chce dať v Rusku šancu aj Jánovi Lacovi. „Ešte je ďaleko uvažovať o tom, kto z brankárov nastúpi. Určite však dostane šancu Ján Laco,“ avizoval Vůjtek.

Prvýkrát sa v utorok v predšampionátovej príprave s tímom stretol útočník Liberca Milan Bartovič. Tridsaťjedenročný krídelník v tejto sezóne hral na Nemeckom i Rakúskom pohári, na podujatí v Minsku však zo zdravotných dôvodov chýbal. Klubová sezóna v Liberci sa mu skončila po vyradení v semifinále českej extraligy s Pardubicami.

„Škoda, že sme v play-off nešli ďalej. Na Pardubice sme si trúfali a chceli sme postúpiť. Počas pauzy pred príchodom na zraz som si aj doliečoval koleno, malo by vydržať záťaž. Dúfam, že sa nezopakuje vlaňajšok a tento rok sa do tímu pre MS dostanem,“ pripomenul minulý rok Bartovič. S reprezentačným tímom vtedy trénoval aj počas majstrovstiev sveta, ale napokon ho vtedajší tréner Glen Hanlon na súpisku nezaradil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branko RadivojevičDominik GraňákGlen HanlonIvan BarankaJán LacoJán SýkoraJúlius HudáčekJuraj MikušKristián KudročMarcel HossaMarek HovorkaMário BližňákMartin CibákMichal SersenMilan BartovičMilan KytnárPavol DemitraPeter HamerlíkPeter MikušPeter OremusRastislav ŠpirkoRené VydarenýRichard StehlíkŠtefan RužičkaTomáš StarostaTomáš SurovýVladimír MihálikVladimír Vůjtek
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia