Náboženskí lídri by mali odložiť nepriateľstvo a spolupracovať na mieri, vyzýva pápež František

Francis
Pápež František na návšteve Iraku. Foto: SITA/AP

Pápež František vyzval irackých moslimských a kresťanských náboženských lídrov, aby odložili nepriateľstvo a spolupracovali na mieri a jednote. Svoju výzvu vyslovil počas medzináboženského stretnutia v starovekom meste Ur, ktoré sa považuje za rodisko proroka Abraháma.

„Pravou nábožnosťou je uctievať Boha a milovať svojho blížneho,“ povedal pápež. Na miesto ruín mesta Ur v južnom Iraku pricestoval v sobotu, aby posilnil svoju výzvu na medzináboženskú toleranciu a bratstvo.

Stretol sa s ajatolláhom Sístáním

Náboženským lídrom pápež povedal, že je vhodné, že sa stretli v meste Ur „pri svojich koreňoch, pri zdrojoch Božieho diela, v rodisku našich náboženstiev“ na spoločnú modlitbu za mier ako deti Abraháma, spoločného proroka moslimov, kresťanov a židov.

„Z tohto miesta, kde sa zrodila viera, z krajiny nášho otca Abraháma, potvrďme, že Boh je milostivý a že najväčším rúhaním je znevažovanie jeho mena nenávisťou voči našim bratom a sestrám,“ povedal pápež František.

Hlava katolíckej cirkvi sa v sobotu v irackom posvätnom meste Nadžaf stretla aj s veľkým ajatolláhom Alím Sístáním, ktorý je jedným z najvyšších duchovných šiítskeho islamu, aby spoločne vyzvali na mierovú koexistenciu. Alí Sístání je v prevažne šiítskom Iraku vysoko uctievanou osobou a jeho názormi na náboženské a ostatné záležitosti sa riadia šiíti po celom svete.

Mier si zaslúžia všetci

Vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho úrad po stretnutí, ajatolláh uviedol, že kresťania by mali „rovnako ako všetci Iračania žiť v bezpečí a mieri a so všetkými ústavnými právami“. Poukázal pritom na „rolu, ktorú náboženské autority zohrávajú pri ich ochrane aj pri ochrane iných, ktorí tiež pocítili nespravodlivosť a škody počas udalostí posledných rokov“.

Pápež František do Iraku pricestoval v piatok a stretol sa s vysokopostavenými vládnymi predstaviteľmi. Ide o jeho prvú zahraničnú cestu od vypuknutia pandémie koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František