Náčelníci generálnych štábov V4 chcú vytvoriť bojovú skupinu

V4
Zľava: Náčelník generálneho štábu Poľských ozbrojených síl Mieczyslaw Gocuł, náčelník generálneho štábu Armády ČR Josef Bečvář, náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim, náčelník generálneho štábu Maďarských obranných síl Tibor Benkő a náčelník generálneho štábu Ukrajiny Viktor M. Muzhenko počas tlačovej besedy po skončení rokovania náčelníkov generálnych štábov krajín V4 a Ukrajiny pri príležitosti ukončenia ročného predsedníctva SR. Vysoké Tatry, Starý Smokovec, 19. jún 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

STARÝ SMOKOVEC 19. júna (WEBNOVINY) – Náčelníci generálnych štábov krajín Visegrádskej štvorky (V4) sa zhodli na Akčnom pláne vojenskej spolupráce krajín V4 a Stratégii výcviku a cvičení. Vyplynulo to z dvojdňového stretnutia náčelníkov generálnych štábov krajín V4 vo Vysokých Tatrách za účasti Ukrajiny.

„Oba dokumenty majú za cieľ stanoviť rámec ďalšej spolupráce so zreteľom na súčasné regionálne bezpečnostné výzvy,“ uviedol v piatok náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) Slovenskej republiky Milan Maxim.

Obrazom: Slovensko hostí svetových lídrov, prišli na GLOBSEC a stretnutie krajín V4

Spolupráca je na vynikajúcej úrovni

Stretnutie v Tatrách sa uskutočnilo pri príležitosti ukončenia ročného predsedníctva Slovenskej republiky vo V4 a zúčastnil sa na ňom aj náčelník GŠ Ukrajiny Viktor Muženko. Podľa Maxima je spolupráca krajín V4 dlhodobo na vynikajúcej úrovni.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Naše ročné predsedníctvo prevzalo celý rad úloh, medzi ktorými by som rád pripomenul najmä dokončenie dvoch strategických dokumentov, ktoré reagovali na Dlhodobú víziu prezentovanú v marci tohto roku na stretnutí ministrov obrany V4,“ uviedol na margo akčného plánu vojenskej spolupráce a stratégie výcviku.

Počas rokovania otvorili náčelníci GŠ aj otázku Stálych modulárnych síl krajín V4 a aj rozpracovanie už ohláseného úmyslu vytvoriť Bojovú skupinu Európskej únie krajín V4 v roku 2019. Zatiaľ je v plnom prúde príprava bojovej európskej skupiny pre rok 2016. Na záver rokovania preto účastníci jednomyseľne schválili aj technickú dohodu vedúcu k úspešnému dokončeniu procesu výstavby tejto skupiny v prvom polroku 2016.

Náčelník Maxim vyzdvihol modernizáciu vzdušných síl

Slovenská republika podľa Maxima prispela do tejto skupiny asi 500 ľuďmi. „Slovenská republika prispieva najmä mechanizovanou rotou, rotou radiačnej chemickej a biologickej ochrany, jednotkou vojenskej polície, špeciálnymi malými jednotkami, ako sú jednotky pre psychologické operácie a ľuďmi do veliteľstiev,“ vysvetlil.

Náčelník Maxim vyzdvihol aj modernizáciu vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. „Rozhodli sme o nákupe viacúčelových vrtuľníkov, intenzívne sa rokuje o prenajatí letových hodín stíhacích lietadiel so Švédskym kráľovstvom a bol vypísaný tender na obstaranie 3D radarov,“ pripomenul súčasné plány Slovenska na podporu leteckých síl.

Predsedníctvo prevezme Česká republika

Spoluprácu s krajinami V4 dnes ocenil aj Muženko, ktorý by chcel v tomto smere pokračovať, a to aj vo výcviku. „Zúčastnili sme sa aj na cvičeniach V4, plánujeme tiež pozvať expertov V4 na cvičenia na Ukrajinu,“ uviedol.

Po Slovenskej republike prevezme predsedníctvo vo V4 Česká republika. Náčelník Generálneho štábu Armády ČR Jozef Bečvář uviedol, že pre Česko bude v rámci predsedníctva dôležitá certifikácia a dosiahnutie pohotovosti bojovej skupiny.

„Každá krajina prispeje do týchto a ďalších aktivít. Pre Českú republiku je to oblasť ochrany proti zbraniam hromadného ničenia a veľmi aktívne chceme vystupovať i v príprave školení a cvičení, i logistiky,“ povedal Bečvář.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Maxim
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka