´Načierno´robí menej Slovákov, najviac ich je v stavebníctve

Stavba, praca
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Inšpektori práce odhalili v druhom polroku minulého roka 354 nelegálne zamestnaných osôb.

V porovnaní s druhým polrokom 2010 ide o pokles o 30 percent. Inšpektoráty pritom v júli až decembri vlaňajška medziročne zvýšili počty kontrol nelegálneho zamestnávania o 10 percent na takmer 4,5 tisíca.

Počet skontrolovaných ľudí v rovnakom období minulého roka oproti druhému polroku 2010 vzrástol o 26 percent na 18-tisíc.

Podľa Národného inšpektorátu práce tieto čísla možno vnímať ako pokles výskytu nelegálneho zamestnávania. Uvádza sa to v informácii o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za druhý polrok 2011, ktorú predložil rezort práce a sociálnych vecí.

Zamestnávatelia obchádzajú ´sociálku´

Sociálna poisťovňa
Foto: SITA / Jozef Jakubčo

Najviac porušení zákazu nelegálneho zamestnávania podľa inšpektorátov práce spočíval v tom, že si zamestnávatelia nesplnili oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Išlo o 242 prípadov.

Zamestnávanie bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu inšpektori práce odhalili v 107 prípadoch. Nelegálne zamestnávanie inšpektoráty práce zistili najmä u zamestnávateľov, ktorí majú do 9 zamestnancov. Išlo o 61 percent spomedzi všetkých zistených nelegálne pracujúcich osôb.

„V tomto zamestnávateľskom segmente bolo 112 osôb nelegálne zamestnaných u zamestnávateľov – fyzických osôb a 101 v spoločnostiach s ručením obmedzeným,“ konštatuje sa v správe.

„Načierno“ pracujú hlavne stavebníci

Najviac „načierno“ pracujúcich štát odhalil v stavebníctve. „Orgány inšpekcie práce právoplatne uložili za porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania zistené v hodnotenom období celkovo 116 sankcií v sume 243,5 tisíc eur „ uvádza sa v materiáli.
Stavbári

Úrady práce a sociálnych vecí vykázali za druhý polrok minulého roka 77 odhalených nelegálne pracujúcich. Ide o 1,9 percenta z celkovo 4 093 skontrolovaných osôb.

„Z celkového počtu 1,7 tisíca skontrolovaných zamestnávateľských subjektov v období od júla do decembra 2011 bolo zistených 49 zamestnávateľov, ktorí zamestnávali nelegálne, čo predstavuje 2,9 percenta,“ konštatuje rezort práce a sociálnych vecí.

Prezídium policajného zboru SR vykonalo počas druhého polroka celkovo 1 822 kontrol nelegálneho zamestnávania.

„Bolo zistených 50 nelegálne pracujúcich osôb v 20 subjektoch, ktoré porušili zákaz nelegálneho zamestnávania,“ informuje ministerstvo práce v správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom