Nacistického zločinca pochovali za protestu stoviek ľudí

Pohreb Priebkeho
Poriadková polícia musela pred demonštrantami chrániť kňaza bratstva, na ktorého sa pokúsili zaútočiť. Foto: SITA/AP

RÍM 15. októbra (WEBNOVINY) – Za protestu stoviek ľudí sa v utorok v mestečku pri Ríme konal pohreb zosnulého nemeckého vojnového zločinca Ericha Priebkeho.

Súkromný pohrebný obrad sa uskutočnil v Albane neďaleko Ríma v seminári ultrakonzervatívneho Kňazského bratstva svätého Pia X. Poriadková polícia musela pred demonštrantami chrániť kňaza bratstva, na ktorého sa pokúsili zaútočiť.

Obrazom: Pohreb vojnového zločinca Ericha Priebkeho

Starosta mestečka Nicola Marini sa snažil pohrebu zabrániť a vydal zákaz na prevoz tela, rímsky magistrát, ktorý je zodpovedný za poriadok v širšom okolí hlavného mesta, však tento zákaz zrušil. Na obrade sa zúčastnila len Priebkeho najbližšia rodina a priatelia. Zatiaľ nie je jasné, či telesné pozostatky pochovajú alebo spália, keďže talianske úrady sa obávajú, že jeho hrob by sa mohol stať pietnym miestom pre ultranacistov.

Argentínska vláda taktiež odmietla návrh, aby bol Priebke pochovaný vedľa svojej ženy v argentínskom meste Bariloche. Tam po úteku z Nemecka žil takmer 50 rokov až do svojho vyhostenia do Talianska. Priebke zomrel v piatok vo veku sto rokov v talianskej metropole Rím.

Odsúdený vojnový zločinec bol zodpovedný za zabitie desiatok ľudí neďaleko Ríma počas druhej svetovej vojny. Priebkeho odsúdili až v roku 1998, keďže krátko po vojne s pomocou Vatikánu utiekol z britského zajatia v Taliansku a ušiel do Argentíny. V roku 1995 ho však vyhostili a o tri roky neskôr ho taliansky tribunál odsúdil na doživotie. Svoj trest si však pre pokročilý vek a zdravotné problémy odpykával doma. Na svoju obhajobu uvádzal, že popravy 335 ľudí z marca 1944 boli vykonané na príkaz vodcu Adolfa Hitlera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erich Priebke