Naď rokoval s ministrami obrany V4 o bezpečnostnej situácii v súvislosti s Ukrajinou, majú jasný a jednotný postoj

V4, Jaroslav Naď

Bezpečnostná situácia s ohľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu, ako aj posilnenie obranných pozícií na východnom krídle Severoatlantickej aliancie (NATO) boli témy rokovania ministra obrany Slovenskej republiky Jaroslava Naďa a jeho rezortných kolegov z krajín Vyšehradskej skupiny (V4) vo štvrtok 16. júna v Bruseli.

Ďalšou témou bol nadchádzajúci summitu NATO v Madride. Išlo zároveň o posledné stretnutie ministrov obrany krajín V4 počas maďarského predsedníctva a zároveň o prvé podujatie V4 s účasťou nového ministra obrany Maďarska Kristófa Szalaya-Bobrovniczkeho.

Rokovanie sa konalo aj za účasti britského ministra obrany Bena Wallacea. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Slovenskej republiky (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Jasný a jednotný postoj

„Je v našom záujme naďalej pomáhať Ukrajine všetkými dostupnými spôsobmi a prostriedkami, a prispieť tak k tomu, aby sa tento konflikt nerozšíril a nenaberal na sile. Za nás tu prítomných môžem potvrdiť, že v tejto veci zastávame jasný a jednotný postoj,“ povedal minister Naď. Lídri však neopomenuli ani dopad ruskej agresie na kľúčové európske regióny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ruská vojna proti Ukrajine podčiarkla opodstatnenosť silnejšieho angažovania sa na západnom Balkáne a potrebu integrácie krajín tohto regiónu do Európskej únie. Krajinám západného Balkánu musíme ukázať, že podporujeme ich euroatlantickú cestu a máme úprimný záujem o ich európsku budúcnosť,“ uviedol minister Naď.

Predsedníctvo vo V4 prevezme Slovensko

Dodal, že považuje za nevyhnutné, aby sme partnerom zo západného Balkánu pomohli zvýšiť ich odolnosť voči rozvratnému pôsobeniu hybridných aktérov.

Na záver ministri zhodnotili aktivity končiaceho sa maďarského predsedníctva v rámci V4 v oblasti obrany. Keďže rotujúce predsedníctvo vo V4 prevezme od 1. júla Slovenská republika, minister Naď zároveň svojim náprotivkom predstavil obranné priority slovenského predsedníctva, pričom spomenul najmä rozšírenie spolupráce V4 s Ukrajinou, spoločný výcvik a cvičenia, či prehĺbenie kooperácie obranných priemyslov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ben WallaceJaroslav NaďKristóf Szalay-BobrovniczkyMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyV4 Vyšehradská štvorka