Aktualizované: Ruské lietadlo nad Stredozemným morom zostrelila sýrska raketa, Moskva viní Izrael

More, západ slnka
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 18. septembra, 17:01

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Ruské vojenské lietadlo s 15 ľuďmi na palube zostrelila nad Stredozemným morom sýrska raketa typu zem-vzduch. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.

Po vraku lietadla pátrajú záchranári, ale nepredpokladajú, že nájdu niekoho nažive. Ruská armáda v utorok uviedla, že lietadlo omylom zasiahla jedna zo sýrskych rakiet.

Mierili na iné stíhačky

Strely boli namierené na štyri izraelské stíhačky, ktoré v pondelok v noci útočili na ciele v provincii Lázikíja. Ruský stroj typu Il-20 zmizol z radarov, keď sa nachádzal 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia.

„Izraelskí piloti použili ruské lietadlo ako štít a vytlačili ho do dráhy sýrskej strely,“ uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. Rusko podľa jeho slov Izraelu „náležite odpovie“.

Kremeľ to preskúma

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že za zostrelením ruského lietadla sýrskou raketou stojí „séria tragických okolností“. Zároveň prisľúbil posilniť bezpečnosť ruských vojakov umiestnených v tejto oblasti prostredníctvom „krokov, ktoré si každý všimne“.

Ruský stroj typu Il-20 zostrelili v pondelok v noci nad Stredozemným morom, keď sa nachádzal 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia. Podľa ruského ministerstva obrany sa dostal do krížovej paľby, keď štyri stíhačky z Izraela útočili na ciele v provincii Lázikíja. Na palube ruského lietadla sa nachádzalo 15 osôb, ktoré zasiahnutie sýrskou raketou neprežili.

Putin v utorok neadresoval svoje rozhorčenie priamo Izraelu, povedal však, že súhlasí so stanoviskom ruského ministerstva obrany. Dodal, že Kremeľ okolnosti nešťastia preskúma.

Nevarovali o operácii

Ruské ozbrojené sily tvrdia, že ich Izrael vopred nevaroval o jeho operácii nad Lázikíjou, ale až minútu pred útokom, čo ruskému lietadlu nedalo dostatok času na únik.

Izraelská armáda sa v utorok ráno, po tom, ako sa objavili správy o stratenom ruskom lietadle, k situácii odmietla vyjadriť s tým, že nekomentuje „zahraničné správy“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin