Naď vyzýva k ráznym krokom voči ruským tajným, Česko vyslalo ten najsilnejší signál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 66. schôdze
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vyzval k jasným a ráznym krokom voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách Európskej únie (EÚ) a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že rozumie rozhodnutiu Českej republiky vyhostiť diplomatický personál zastupiteľského úradu.

Podotkol, že ide o jeden z najsilnejších signálov, ktoré sa v bilaterálnych vzťahoch dajú vyslať. Na vyhostenie 18 ruských diplomatov, ktorých identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb, reagovala vo svojom profile na sociálnej sieti aj ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).

Napísala, že rozhodnutie ČR podporuje a považuje ho za dôležitý a jednoznačný signál voči Rusku za jeho bezprecedentné konanie na českom území.

Rusko prekročilo všetky hranice

Naď podotkol, že rozhodnutie vyhostiť diplomata sa neprijíma ľahko, a tak vyhostenie 18 osôb naraz vníma ako jasný signál českej vlády, že Ruská federácia prekročila všetky hranice štandardnej spolupráce a hrubo zasiahla proti záujmom suverénneho štátu.

„Činnosť cudzej spravodajskej služby na českom území, ktorá podľa vyšetrovania viedla dokonca k usmrteniu českých občanov, je dôkazom, že Rusko nemá úprimný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy. Ruské tajné služby sú v Európe prítomné a aktívne. Prípady z muničných skladov vo Vrběticích, ale aj zo Salisbury, sú najviditeľnejšími dôkazmi ich cieleného a škodlivého pôsobenia v Európe, kde sa ruská vláda neštíti zabíjať nevinných občanov iných krajín,“ napísal. Takéto konanie Ruska je podľa neho neprípustné a musí byť tiež jasne pomenované a potrestané.

Naď odsudzuje aj presúvanie vojsk

Šéf slovenskej obrany vo svojom statuse zároveň odsúdil anexiu Krymu, vojenské zapojenie sa do konfliktu na juhovýchode Ukrajiny, neohlásené presuny vojenských jednotiek po celom svete či cielené porušovanie vlastných medzinárodných záväzkov a dezinformačné kampane, ktoré spochybňujú záujem o pragmatický dialóg a spoluprácu.

Dodal, že aj keď má Slovensko s Ruskom spoločné záujmy a problémy, ako je napríklad súčasná pandémia, ktoré môžu spolu zvládnuť, tak od Ruska potrebuje Slovensko vidieť úprimný záujem o spoluprácu a nie zásadne nepriateľské aktivity.

Pripomenul, že Slovensko vyhostilo troch ruských agentov s diplomatickým krytím v lete minulého roka. Doplnil, že vedia, „prečo tak urobili, a preto nepochybuje, že aj česká vláda pri vyhostení 18 ruských agentov si je istá svojím vyšetrovaním“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav NaďMária Kolíková