Rafael Nadal Foto: SITA/AP

NEW YORK 5. septembra (WEBNOVINY) –

Dvojhra mužov – štvrťfinále:

Rafael Nadal (Šp.-2) – Tommy Robredo (Šp.-19) 6:0, 6:2, 6:2 za 100 minút

Richard Gasquet (Fr.-8) – David Ferrer (Šp.-4) 6:3, 6:1, 4:6, 2:6, 6:3 za 202 minút

Štvrtkový program štvrťfinále dvojhry mužov (horná polovica žrebu):

Novak Djokovič (Srb.-1) – Michail Južnyj (Rus.-21) / bilancia: 5:3 (začiatok nie pred 2.00 h už v piatok SELČ)

Andy Murray (V. Brit.-3) – Stanislas Wawrinka (Švaj.-9) / bilancia: 8:5 (začiatok o 19.30 h SELČ)

Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako druhý zvíťazil v stredajšom stretnutí štvrťfinále dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (26. augusta – 9. septembra, celková minimálna dotácia 34,3 milióna USD, tvrdý povrch Deco Turf II vonku) nad krajanom Tommym Robredom, devätnástkou „pavúka“, za 100 minút úplne jednoznačne 6:0, 6:2, 6:2.

Na tomto podujatí stále nestratil ešte ani gem pri svojom podaní. Na „winnery“ teraz vynikol 28:10, zároveň urobil menej nevynútených chýb – 15:21. Na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium zvládol 15 zo 16 zákrokov pri sieti.

„Mám za sebou zrejme najlepší zápas na US Open v tomto roku. Prvý set bol v mojom podaní asi najlepší z celej sezóny, hral som v ňom na sto percent. Výborne som sa pohyboval, fungoval mi forhend a najmä bekhend. S touto hrou môžem byť úspešný na všetkých povrchoch,“ pochválil sa Nadal po postupe do semifinále.

„Nevyšiel mi úvod, poriadne som sa nedostal do úderov, hral som stiesnene. Súperovi, naopak, vychádzala rýchla a odvážna hra. S tým som nevedel nič robiť,“ vyhlásil uznanlivo Robredo.

Miestny šampión zo sezóny 2010 Nadal si v semifinále zmeria sily s Francúzom Richardom Gasquetom, ktorý predtým v stredu vo štvrťfinále vyradil favorizovaného Španiela Davida Ferrera za 202 minút 6:3, 6:1, 4:6, 2:6, 6:3.

Dvadsaťsedemročný ľavoruký Malorčan vedie v bilancii zo vzájomných duelov s rovesníkom 10:1. Jedinú prehru inkasoval už v roku 2003 na challengeri vo Francúzsku, aj to skrečom. Predvlani na antuke v rámci Davisovho pohára Nadal povolil Gasquetovi v troch setoch iba 4 gemy. Proti 31-ročnému Robredovi (22., bol však už aj na 5. mieste) má štatistiku už 7:0, nadviazal na úspech 6:3, 3:6, 7:5 zo sklonku sezóny 2009 na koberci v hale Palais Omnisports v Paríži-Bercy.

Obrazom: Rafael Nadal zdolal krajana Robreda za 100 minút

Rafael Nadal hladko postúpil do semifinále
Nadalov krajan Tommy Robredo sa trápil sto minút, pričom sa mu podarilo uhrať iba štyri gemy. Foto: SITA/AP

Španiel Nadal po víťazstve skonštatoval: "Mám za sebou zrejme najlepší zápas na US Open v tomto roku." Foto: SITA/AP

„K Richardovi mám pomerne blízko, lebo sme rovnako starí a poznáme sa už roky. Ak nezahrám proti nemu vo forme, finále si pozriem v televízii,“ povedal položartom Nadal.

Niekdajší líder svetového rebríčka Nadal má v tejto sezóne na „harde“ bilanciu 20:0, získal tituly na „tisícových“ podujatiach v Indian Wells, Montreale a Cincinnati. Španiel je víťaz bodovania Bonus Challenge v rámci letného zámorského okruhu Emirates Airline US Open Series a ak v New Yorku triumfuje, získa okrem základnej prémie 2,6 milióna dolárov ešte 1 milión USD navrch. Húževnatý Nadal má v tejto sezóne skóre 58:3. Medzi nezdary patrila šokujúca prehra v 1. kole Wimbledonu s Belgičanom Stevom Darcisom.

Rafael Nadal

Držiteľ tucta singlových titulov z Majors Nadal vlani na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických absentoval pre problémy s ľavým kolenom. Aj preto teraz môže zaútočiť na prvú priečku Srba Novaka Djokoviča v renkingu. Na návrat na vrchol potrebuje zisk titulu, pričom jeho finálovým súperom nemôže byť spomenutý zverenec Mariána Vajdu. Nadal naposledy bol líder počítačového poradia 3. júla 2011.

Štvrťfinálové zápasy v hornej polovici žrebu sú na programe vo štvrtok: Novak Djokovič (Srb.-1) – Michail Južnyj (Rus.-21) a Andy Murray (V. Brit.-3) – Stanislas Wawrinka (Švaj.-9).

Viac k osobe Andy MurrayDavid FerrerMichail JužnyjNovak DjokovičRafael NadalStanislas WawrinkaTommy Robredo