Nadal bez straty setu do štvrťfinále Australian Open a Federera vyradil Grék Tsitsipas

Rafael Nadal
Španielsky tenista Rafael Nadal počas zápasu s Čechom Tomášom Berdychom na grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne, 20. január 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 20. januára 13:49

MELBOURNE 20. januára (WebNoviny.sk) – Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do štvrťfinále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Turnajová dvojka Nadal si v osemfinále hladko poradila s nenasadeným Čechom Tomášom Berdychom 6:0, 6:1, 7:6 (4).

Šampión Australian Open 2009 si vybojoval účasť v osmičke najlepších v Melbourne Parku po jedenásty raz. V štyroch doterajších súbojoch na tohtoročnom turnaji 32-ročný Španiel nestratil ani set a zatiaľ úspešne šetrí sily.

Nadalov súper nemal svoj deň

Nadal v úvodnej časti zápasu valcoval, kým Berdych nevedel, kam skôr skočiť. Španielsky ľavák viedol už 6:0 a 3:0, ked jeho český súper prvýkrát zabral pri svojom podaní.

V treťom sete sa Berdych dostal do rytmu na servise, za stavu 6:5 dokonca mal setbal, ale napokon sa hral tajbrejk. V ňom mal 33-ročný Čech za stavu 4:3 minibrejk s dvoma podaniami k dobru, ale potom nezískal už ani bod. Nadal vylepšil beztak skvelú zápasovú bilanciu proti Berdychovi na 20:4.

„Môj súper nemal svoj deň. V treťom sete som však čakal, že sa zlepší a začne ma tlačiť. Mal svoje šance, dokonca aj setbal. Tento set odráža Berdychovu reálnu výkonnosť, nie tie prvé dva. Samozrejme, postup do štvrťfinále ma veľmi teší,“ uviedol Rafael Nadal v pozápasovom interview na kurte.

Znamená to pre mňa celý svet

K svojmu súčasnému zdravotnému stavu a forme 11-násobný šampión Roland Garros poznamenal: „Vždy keď sa vrátim po zranení, nič veľké od seba neočakávam. Snažím sa len pracovať tvrdo každý deň a zdokonaľovať sa každým duelom. Na víťazstvá je potrebný aj kus šťastia. Niekoľko zápasov som už zvládol a uvidíme, čo príde vo štvrťfinále.“

Súperom Nadala v súboji o postup do semifinále bude Američan Frances Tiafoe, ktorý vyradil turnajovú dvadsiatku Bulhara Grigora Dimitrova 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5 a po prvý raz v kariére postúpil do štvrťfinále na podujatí „veľkej štvorky.“ Dosiahol to práve v deň 21. narodenín, ktoré znamenajú v USA plnoletosť.

„Asi by som bol šialene smutný, keby som na narodeniny prehral,“ žartoval Tiafoe po zápase a pokračoval: „Znamená to pre mňa celý svet. Pred desiatimi rokmi som vravel rodičom, že budem tenisovým profíkom a zmením svoj aj ich život. Teraz mám 21 rokov a som vo štvrťfinále grandslamového turnaja.Stále tomu neverím.“

S Grigorom sme kamaráti

Najlepším výsledkom Tiafoa na grandslamovom turnaji doteraz bolo 3. kolo z vlaňajšieho Wimbledonu. Teraz sa stal prvým americkým štvrťfinalistom v Melbourne po 9 rokoch a Andym Roddickovi. Súboj Tiafoe – Dimitrov trval bez 10 minút 4 hodiny a obaja aktéri v ňom zahrali dovedna 122 víťazných úderov s bilanciou 63:59 pre Američana.

„S Grigorom sme kamaráti. Vždy keď sme sa stretli na profiokruhu, bol ku mne milý. Keď sme vlani nastúpili proti sebe v Kanade a on tesne zvíťazil, povedal som mu, že nabudúce ho zdolám a to sa mi aj splnilo.“

V nedeľňajšom programe osemfinále dvojhry mužov na AO 2019 figurujú ešte zápasy Marin Čilič (Chor.-6) – Roberto Bautista-Agut (Šp.-22) a Stefanos Tsitsipas (Gréc.-14) – Roger Federer (Švaj.-3).

Čilič ponúkol súperovi až tri brejkbaly

Osemfinálové štvrté kolo sa stalo konečnou zastávkou pre minuloročného finalistu Chorváta Marina Čiliča. Šiesty nasadený muž úvodného grandslamu sezóny podľahol Španielovi Robertovi Bautistovi-Agutovi v piatich setoch po výsledku 7:6 (8), 3:6, 2:6, 6:4, 4:6.

Rozhodujúci moment zápasu prišiel v piatom dejstve za stavu 4:4 pri podaní takmer dvojmetrového Chorváta. Tridsaťročný bosniansky rodák ponúkol súperovi až tri brejkbaly a Španiel ten posledný využil. Následne pri vlastnom servise premenil po štyroch hodinách hneď prvý mečbal.

Bautista-Agut prežíva najlepšie obdobie

Bautista-Agut sa stretne v premiérovom grandslamovom štvrťfinále kariéry s víťazom duelu Stefanos Tsitsipas (Gréc.-14) – Roger Federer (Švaj.-3), ktorý je takisto súčasťou nedeľňajšieho programu.

„Chcel som konečne postúpiť do štvrťfinále grandslamového turnaja a som rád, že sa mi to podarilo. Nastúpil som proti náročnému súperovi, očakával som ťažký zápas, ale napokon to vyšlo. Prežívam najlepšie obdobie svojej kariéry, vyhral som viacero zápasov proti kvalitným súperom a moja úroveň hry išla nahor. Cítim sa dobre a dúfam, že to tak aj bude pokračovať,“ prezradil 30-ročný Bautista-Agut v televíznom rozhovore po skončení súboja.

Tsitsipas vyradil Federera

Štvrtým štvrťfinalistom sa stal mladý Grék Stefanos Tsitsipas, ktorý vyradil víťaza ostatných dvoch ročníkov Australian Open Rogera Federera. Skúsený Švajčiar síce začal duel lepšie a prvý set ovládol pomerom 7:6 (11), ale v nasledujúcich troch dejstvách ťahal za kratší koniec najmä preto, že nevyužil ani jeden z dvanástich ponúknutých brejkbalov.

Druhý set vyhral 20-ročný rodák z Atén 7:6 (3), v treťom jediný raz brejkol svojho súpera a uspel 7:5. Záverečná štvrtá časť duelu sa rozhodovala opäť v tajbrejku, v ktorom mal napokon presnejšiu ruku a pevnejšie nervy Tsitsipas, ktorý vo štvrťfinále vyzve Bautistu-Aguta. Obaja tenisti sa predstavia v tejto fáze podujatia „veľkej štvorky“ prvýkrát v živote a zabojujú o vylepšenie svojho osobného maxima.

„Nemôžem ani len opísať svoje pocity, momentálne som najšťastnejší muž na tejto planéte,“ povedal priamo na kurte so slzami v očiach Tsitsipas, ktorý následne pokračoval: „Od začiatku zápasu som veril, že môžem zvíťaziť. Roger je legenda, rešpektujem ho, predvádza počas celej kariéry vynikajúci tenis a ja som sa naňho pozeral od svojich šiestich rokov. Je to skvelý pocit, že som ho mohol teraz zdolať. Ďakujem za podporu všetkým fanúšikom. Pred takou hlučnou kulisou som ešte nehral. Tá energia, ktorú mi diváci dodali, bola neskutočná.“

Australian Open – dvojhra mužov – 4. kolo

• Výsledky nedeľňajších stretnutí (osemfinále):

Rafael Nadal (Šp.-2) – Tomáš Berdych (ČR) 6:0, 6:1, 7:6 (4)
Stefanos Tsitsipas (Gréc.-14) – Roger Federer (Švaj.-3) 6:7 (11), 7:6 (3), 7:5, 7:6 (5)
Roberto Bautista-Agut (Šp.-22) – Marin Čilič (Chor.-6) 6:7 (8), 6:3, 6:2, 4:6, 6:4
Frances Tiafoe (USA) – Grigor Dimitrov (Bulh.-20) 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5

Viac k osobe Frances TiafoeGrigor DimitrovMarin ČiličRafael NadalRoberto Bautista-AgutRoger FedererStefanos TsitsipasTomáš Berdych