Nadal uštedril kanára Ferrerovi, v semifinále ho čaká Murray

Jedenásty deň na Roland Garros
Španiel Rafael Nadal v zápase štvrťfinále Roland Garros, v ktorom zdolal krajana Davida Ferrera. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 4. júna (WEBNOVINY) – Španielsky líder svetového rebríčka ATP tenistov a obhajca titulu na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska Rafael Nadal už je v semifinále dvojhry mužov na aktuálnom ročníku.

V stredajšom štvrťfinálovom derby na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži zdolal 32-ročného Davida Ferrera (5.) za 154 minút 4:6, 6:4, 6:0, 6:1.

Všetko o Roland Garros nájdete —>>>

TU.

Od 3. júna už 28-ročný ľavoruký Malorčan Nadal si v piatok medzi najlepšími štyrmi zmeria sily s Britom Andym Murraym, ktorý za 195 minút prekonal domáceho Gaela Monfilsa extravagantným skóre 6:4, 6:1, 4:6, 1:6, 6:0. Dohrávalo sa za veľmi pokročilého súmraku. Stále platí, že Brit dosiaľ iba raz prehral z manka 2:0 na sety, a to už na Wimbledone 2005 s Argentínčanom Davidom Nalbandianom. V „maratónoch“ má teraz skóre 17:6, Monfils 12:7. Francúz zatiaľ zvládol jediný obrat z 0:2, nepridal ďalší.

Začal som dobre, ale keď vietor opadol, súperov výkon išiel výrazne nahor. Niektoré údery, ktoré podobiehal, boli neskutočné. Mal som šťastie, že on tak zle vstúpil do piateho setu,“ cituje Murrayho BBC.

Takto krátko po zápase ešte nemám odpoveď na otázku, čo sa to porobilo v tom piatom sete. Všetko sa náhle dialo veľmi rýchlo. Pokazil som pár úderov a zrazu mi to expresne utekalo. Necítil som sa nejako zle, len zvláštne – akoby som tam nebol,“ povedal Monfils na tlačovej besede a k svetelným podmienkam dodal: „Chcel som to dohrať dnes, pretože Andy pôsobil unavene a ja som bol v tej fáze lepší. Možno aj preto som sa s mnohými údermi unáhlil: usiloval som sa byť veľmi agresívny a ono mi to tam nepadalo. Som veľmi frustrovaný. To, že tu nemáme umelé osvetlenie, je jediná nepríjemná vec na Roland Garros. Sorry, ale musel som to povedať.“

Nadal na Dvorci Suzanne Lenglenovej prevzal taktovku v koncovke druhého setu, získal desať hier v rade na 4:6, 6:4, 6:0, 3:0 s dvojitým brejkom a napokon stihol dohrať do tmy, akokoľvek sa to pôvodne nezdalo byť možné. Už v utorok utvorili semifinálovú dvojicu v dolnej sekcii „pavúka“ Srb Novak Djokovič a Ernests Gulbis.

Obrazom: Jedenásty deň na Roland Garros

Nadal zvýšil v bilancii zo vzájomných súbojov s Ferrerom na 22:6, revanšoval sa za prehru 6:7 (1), 4:6, ktorú inkasoval v apríli vo štvrťfinále v monackom Monte Carle. Pripomenul triumf 6:3, 6:2, 6:3, ktorý dosiahol vo francúzskej metropole vo vlaňajšom zápase o trofej.

Myslím si, že David spočiatku hral s väčšou intenzitou ako ja. Robil som priveľa chýb z bekhendu, ich množstvo bolo až ohurujúce. Hlava mi to nebrala, pretože v ostatných dvoch dňoch som trénoval najlepšie za dlhý čas, z oboch strán som fakt dobre cítil údery. Išiel som teda na kurt s upokojujúcim vedomím, že mi to pôjde. Aj vietor asi prispel k tomu, že zrazu to bolo inak a pri tom bekhende už nastal aj akýsi mentálny blok. Bolo teda dosť zložité zmeniť vývoj zápasu. Na nastolenie novej dynamiky som potreboval potriafať viac forhendov, čo sa mi v prvom sete ešte nepodarilo. Psychicky to bola náročná situácia, napokon som to však zvládol. Je to dôležité a veľmi pozitívne,“ vyhlásil Nadal.

Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal sa na Roland Garros radoval z titulu v rokoch 2005 – 2008 a 2010 – 2013. Dosiaľ jedinú prehru utrpel v osemfinále ročníka 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Má zápasovú bilanciu 64:1. Vzhľadom na vývoj podujatia musí získať primát, ak chce zostať na vrchole renkingu k 9. júnu. Inak ho predstihne teraz druhý Djokovič. Španiel figuruje na čele hodnotenia od 7. októbra 2013.

Strýkom Tonim trénersky vedený Nadal v tejto sezóne inkasoval už tri prehry na „svojom“ sypkom povrchu, čo je najviac od roku 2004. Na úrovni veľkej štvorky zatiaľ má na konte 13 trofejí, prípadnou 14. sa môže dotiahnuť na historickú druhú priečku k Američanovi Petovi Samprasovi. Vedie Švajčiar Roger Federer (17), hrdina parížskej edície 2009.

Víťaz 63 turnajov Nadal sa môže stať prvým hráčom s piatimi úspechmi na RG za sebou, štyri zvládol aj Švéd Björn Borg. Na iných položkách veľkej štvorky sa to naposledy podarilo Federerovi (US Open 2004 – 2008).

Z oboch strán to nebol príliš vydarený zápas. V prvých dvoch setoch sme robili veľa chýb. Po tom, ako som prehral druhý set, som stratil koncentráciu a pokračoval som v zlyhaniach, moja vina. Celkovo som nebol dosť dobrý. Bol som pomalý a nepredviedol som výkon hráča z Top 10. To ma zronilo najviac – môj prístup, správanie na kurte. Azda by som sa mal ospravedlniť všetkým, čo ma sledovali. Mentálne som nebol dosť na výške. Akoby som hodil uterák do ringu. Dúfam, že už sa mi to nestane. Ovládlo ma vedomie, že nebudem v stave ešte prípadne dosiahnuť obrat. Nie proti nemu. Ten tretí set by som rád vymazal. Rafael si v treťom a štvrtom sete už počínal lepšie, menej kazil,“ skonštatoval Ferrer.

Dvojhra mužov – štvrťfinále:

Rafael Nadal (Šp.-1) – David Ferrer (Šp.-5) 4:6, 6:4, 6:0, 6:1 za 154 minút

Andy Murray (V. Brit.-7) – Gael Monfils (Fr.-23) 6:4, 6:1, 4:6, 1:6, 6:0 za 195 minút