Nadal predviedol famózny obrat, Tsitsipas na Turnaji majstrov ešte nestratil set

Rafael Nadal, Nitto ATP Finals, Londýn
Španielsky tenista Rafael Nadal počas zápasu na Nitto ATP Finals v skupine Andreho Agassiho, v ktorom zdolal Rusa Daniila Medvedeva 6:7 (3), 6:3, 7:6 (4). Londýn, 13. november 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 13. novembra 22:44

Grécky tenista Stefanos Tsitsipas zvíťazil aj v druhom zápase na koncoročnom výberovom turnaji Nitto ATP Finals v Londýne. V stredajšom večernom dueli skupiny Andreho Agassiho zdolal Nemca Alexandra Zvereva presvedčivo 6:3, 6:2.

Dvadsaťjedenročný hráč nadviazal na pondelkový dvojsetový triumf proti Daniilovi Medvedovovi, po dvoch dueloch má na konte plný počet bodov so skóre 4:0 na sety a istotu miestenky v semifinále podujatia.

Úvodné dejstvo zápasu prinieslo iba dva brejkbaly a jediný brejk, ktorý bol napokon rozhodujúci. Tsitsipas získal podanie súpera v ôsmej hre, ujal sa vedenia 5:3 a následne potvrdil zisk prvého setu pri vlastnom servise. Mladý Grék dominoval aj v druhom sete, keď ťažil z takmer bezchybnej hry na sieti. Hneď v prvom geme získal brejk, ďalší pridal v piatej hre a tešil sa z hladkého triumfu 6:3, 6:2.

Stefanos Tsitsipas, Nitto ATP Finals, Londýn
Grécky tenista Stefanos Tsitsipas počas zápasu na Nitto ATP Finals v skupine Andreho Agassiho, v ktorom zdolal Nemca Alexandra Zvereva 6:3, 6:2. Londýn, 13. november 2019. Foto: SITA/AP.

„Som veľmi prekvapený z môjho výkonu. Urobil som všetko správne. Nebolo to len o mne, ale o všetkých tých skvelých ľuďoch, ktorí ma prišli povzbudiť. Hral som jednoducho svoju hru, bol som dobre nastavený v hlave. Snažil som sa meniť hru, byť nepredvídateľný a platilo to,“ uviedol Tsitsipas v prvom televíznom interview.

Medvedev mal Nadala „na lopatkách“

Na druhý pokus sa v Londýne dočkal prvého víťazstva španielsky tenista Rafael Nadal. Tridsaťtriročný Malorčan zdolal v stredajšej repríze finále US Open Rusa Daniila Medvedeva 6:7 (3), 6:3, 7:6 (4) za necelé tri hodiny a aj v treťom vzájomnom súboji s týmto súperom sa radoval z triumfu.

Vo vyrovnanom prvom sete si obaja hráči strážili vlastné podanie. Medvedev síce dostal v siedmej hre brejkbalovú príležitosť, ale nevyužil ju a musel rozhodovať až tajbrejk. V ňom sa spočiatku obaja tenisti naťahovali o každý bod, no od stavu 3:3 ovládol Rus štyri výmeny v rade a získal úvodné dejstvo pre seba.

Daniil Medvedev, Nitto ATP Finals, Londýn
Ruský tenista Daniil Medvedev počas zápasu na Nitto ATP Finals v skupine Andreho Agassiho, v ktorom podľahol Španielovi Rafaelovi Nadalovi 7:6 (3), 3:6, 6:7 (4). Londýn, 13. november 2019. Foto: SITA/AP.

Hneď na začiatku druhého setu Medvedev prišiel o svoj servis a Nadal si hájil náskok jedného brejku. V deviatej hre sa opäť presadil na prijme a triumfoval 6:3.

Rozhodujúci set bol spočiatku jasnou záležitosťou mladého Rusa. Dvadsaťtriročný pravák si pripísal dva rýchle brejky, viedol 4:0 a neskôr aj 5:1, no sľubný náskok a jeden mečbal nevyužil. V dvanástej hre sa Medvedev vzchopil za stavu 5:6 a 0:30 a vybojoval si tajbrejk, no v ňom nemal presnú ruku v dôležitých momentoch.

„Cítim sa veľmi šťastný. Je to neskutočné, že sa mi podarilo takýto obrat. Je to škoda pre Daniila, hral dobre a utrpel ťažkú prehru. Musím sa poďakovať všetkým za podporu, veľa to pre mňa znamená. Za nepriaznivého stavu musíte bojovať a veriť, že sa to možno zlomí. Už som sa to v kariére viackrát naučil. Celkovom som hral v zápase lepšie ako pred dvoma dňami, čo je pre mňa potešujúce,“ povedal Nadal v rozhovore krátko po skončení stretnutia priamo na kurte.