Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu

NR SR
Pohľad do rokovacej sály NR SR počas rokovania 9. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 6. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 25. október (WebNoviny.sk) – Nadávky a urážky – aj takto to niekedy vyzerá v slovenskom parlamente. Zostrih debát zverejnil na sociálnej sieti predseda NR SR Andrej Danko.

„Pokračuje diskusia k zmene rokovacieho poriadku, respektíve pokračujú hádky opozície. Myslíte si, že ešte treba opakovať dôvody, alebo stačí ako dôkaz toto video? Chcete, aby poslanci rokovali o zákonoch, alebo sa aj naďalej takto hádali?,“ napísal na k videu na Facebooku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zmeny v rokovacom poriadku

O návrhu rokovacieho poriadku v utorok rokuje parlament. Predkladatelia navrhujú kompetenciu predsedajúceho vykázať zo sály poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne, ak na upozornenie dvakrát nezareaguje. Keď však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť.

Zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón koaličný pozmeňovací návrh zachováva. Danko v zmenách napríklad tiež navrhuje, že nedodržanie navrhovanej maximálnej dĺžky rečníckeho času v rozprave 30 minút, používanie mobilných telefónov v rokovacej sále parlamentu či vnášanie transparentov do pléna môže stáť poslancov až 2000 eur.

Kritika opozície

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyzývajú vládnych poslancov, aby stiahli novelu rokovacieho poriadku. Ako povedal v utorok na tlačovej besede predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, Slovensko trápia iné problémy, ako je rokovací poriadok. „V počte pracujúcich ľudí v nedeľu sme v Európe na prvom mieste, máme katastrofálny demografický vývoj. Predseda NR SR Andrej Danko však rieši nič neriešiacu novelu rokovacieho poriadku. Toto sú problémy občanov,“ povedal.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) považuje novelu rokovacieho poriadku za úmyselne vymyslenú tému na prekrytie káuz Smeru a depehačkarskej mafie“. „Aby bol parlament slušný, musí byť plný slušných ľudí s charakterom. To sa nedá kúpiť za žiadne peniaze,“ uviedla. Podľa nej sa Danko chystá meniť formu, ale nie obsah. „Tento parlament bude slušný, ak sa pričiní o zrušenie Mečiarovych amnestií a ak budú vyšetrené všetky kauzy,“ zdôraznila. Podľa nej predložený návrh ohrozuje parlamentnú demokraciu na Slovensku.

Líder OĽaNO Igor Matovič upozornil, že podľa ústavy vláda sa zodpovedá NR SR. „Návrhom popierajú ústavu. Minister bude môcť vystúpiť koľko krát bude chcieť, poslanec dvakrát. Raz v písomne a raz v ústnej rozprave,“ povedal s tým, že Danko návrhom nerešpektuje tradíciu, nerešpektuje ústavu. „Danko nás chce prevalcovať, lebo získal funkciu a myslí si, že zjedol všetku múdrosť sveta,“ vyhlásil Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičLucia Ďuriš NicholsonováRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky