Nadežda Tolokonnikovová z Pussy Riot pokračuje v hladovke

Pussy riot
Nadežda Tolokonnikovová Foto: SITA/AP

MOSKVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Väznená ruská aktivistka Nadežda Tolokonnikovová sa rozhodla pokračovať v hladovke, ktorú začiatkom októbra po niekoľkých dňoch prerušila, keď ju pre zhoršený stav museli hospitalizovať.

Manžel 23-ročnej členky punkovej skupiny Pussy Riot o tom v piatok informoval prostredníctvom listu zaslaného tlačovej agentúre AFP.

Pjotr Verzilov uvádza, že Tolokonnikovová sa vrátila z nemocnice do trestaneckej kolónie, na čo v súlade s predošlým sľubom obnovila svoj protest proti tamojším „otrockým“ podmienkam.

Prvú časť hladovky, ktorou chcela dosiahnuť presunutie do iného zariadenia, začala ešte 23. septembra, pričom vydržala osem dní. Väzenská správa v republike Mordviansko, kde sa kolónia nachádza, potvrdila, že Tolokonnikovová od piatku opäť odmieta jesť. Na jej zdravie podľa vyhlásenia dohliadajú väzenskí lekári.

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali „modlitbu“ proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou. Tolokonnikovovú a 25-ročnú Mariu Aljochinovú a poslali do pracovných táborov, zatiaľ čo 31-ročnú Jekaterinu Samucevičovú súd prepustil na podmienku. Na otrasné podmienky v ruských väzniciach už dávno upozorňujú tamojší ľudskoprávni aktivisti. Niektorí z nich Tolokonnikovovú ešte v septembri vyzývali, aby v hladovke nepokračovala, keďže už podľa nich dosiahla svoj cieľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nadežda Tolokonnikovová