Naďovo ministerstvo postaví novú budovu pre Vojenský archív Trnava, výstavba môže zhltnúť skoro 30 miliónov eur

Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Ministerstvo obrany SR (MO SR) plánuje postaviť novú budovu pre Vojenský archív Trnava. Odhadované prvotné náklady na jej výstavbu sú vo výške 27 miliónov eur bez DPH. Vyplýva to z Informácie o návrhu riešenia Vojenského archívu – centrálnej registratúry MO SR Trnava, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo obrany SR.

Vojenský archív v Trnave zabezpečuje preberanie, evidovanie, tvorbu, ukladanie a ochranu registratúrnych záznamov. Je tvorený komplexom budov bývalej Trnavskej univerzity. Tento komplex bol pre svoje historické, architektonické a umelecké hodnoty vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Vysoký výskyt plesní

Budovy Vojenského archívu Trnava v súčasnosti podľa rezortu obrany nezodpovedajú podmienkam na uskladnenie registratúrnych záznamov. Je v nich vysoký výskyt plesní, zo stien a stropov opadáva omietka a murivo, v miestnostiach je poškodená podlaha. Budovy majú narušenú statiku, ukladacie priestory sú nedostatočne osvetlené a elektroinštalácia je vo všetkých budovách na hranici vyhovujúceho stavu.

„Pre zlý technický stav strechy na niektorých budovách dochádza k zatekaniu do priestorov a tým sú ohrozené aj uložené dokumenty,“ vysvetlilo ministerstvo v predkladanom návrhu.

Návrh na výstavbu novej budovy

MO SR vyhotovilo analýzu možnosti riešenia súčasného stavu objektu. „Vzhľadom na rozsah prác a charakter budov pri realizácii celkovej rekonštrukcie, ktorá by musela prebiehať za plnej prevádzky (po predchádzajúcom pamiatkovom prieskume), by boli finančné požiadavky vysoké a tak sa toto riešenie javí ako neefektívne. V minulosti sa uvažovalo aj s riešením odkúpenia inej budovy, ktorá by spĺňala požiadavky na archiváciu. Žiaľ, ponúknuté budovy nespĺňali požiadavky na archiváciu dokumentov v zmysle platnej legislatívy,“ konštatuje rezortu obrany.

MO SR po zvážení alternatívnych riešení pripravilo návrh na výstavbu novej budovy so špecifikáciou požiadaviek. Pozemok, na ktorom by sa nová budova nachádzala, je v správe MO SR v Trnave, mimo zastavaného územia v blízkosti cesty Trnava – Malženice.

Priestory Vojenského archívu Trnava musia zodpovedať platným normám na ukladanie registratúrnych dokumentov. Vojenský archív musí byť rozdelený na časť administratívnu, špecializované priestory, sklady a časť ukladacích priestorov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRTrnavská univerzitaVláda SR