Nafta má zásobníky plynu na prípadnú krízu pripravené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Podzemné zásobníky zemného plynu, ktorými disponuje spoločnosť Nafta, a.s., sú pripravené na zimnú sezónu, prípadne na možný vznik plynovej krízy. Ako uviedol na pondelňajšom stretnutí s novinármi riaditeľ úseku obchodu a marketingu spoločnosti Nafta Peter Kučera, zásobníky plynu sú naplnené na takmer 100 percent. “Sme plne pripravení plniť požiadavky trhu a zákazníkov,“ zdôraznil Kučera. Ako dodal generálny riaditeľ Nafty Martin Hollý, firma zrealizovala podľa plánu kompletnú údržbu svojich zariadení. „Naše geologické štruktúry sú pripravené na akékoľvek zmluvné požiadavky našich zákazníkov,“ konštatoval Hollý.

Slovensko podľa správy o zabezpečení dodávok energií, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV), bude pripravené v zimnom období na prípadnú plynovú krízu. V období od 1. novembra tohto roka do 31. marca budúceho roka bude mať Slovensko zabezpečené dostatočné zásoby zemného plynu, ako aj zazmluvnené výpomocné dodávky plynu. „Slovenská republika je lepšie pripravená na situáciu, ak by k obdobnému prerušeniu dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu prišlo opätovne,“ konštatuje rezort hospodárstva.

Slovensko sa môže v prípade vypuknutia plynovej krízy spoľahnúť okrem iného aj na výpomocné dodávky plynu. Zmluvy o týchto dodávkach plynu uzavrel v minulom roku Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Na základe uvedených zmlúv o výpomocných dodávkach plynu je možné podľa rezortu hospodárstva zabezpečiť pre slovenský trh dodatočných približne 3 mil. metrov kubických plynu denne v čase krízy, s tým, že ak nominácia SPP prekročí uvedenú hranicu, zmluvné strany sa budú snažiť v rámci možností zabezpečiť ďalší dodatočný denný objem pre potreby Slovenska. V prípade núdzovej situácie je SPP schopný pokrývať viac ako 20 % spotreby plynu z iných ako z ruských zdrojov. V prípade potreby môže Slovensko čerpať plyn aj z Českej republiky a z Rakúska prostredníctvom reverzných chodov.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári minulého roka. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

Nafta v budúcom roku zväčší objem zásobníkov plynu

Nafta, a.s. plánuje v prvom polroku budúceho roka dokončiť druhú etapu rozšírenia podzemného zásobníka zemného plynu Gajary- Báden. Ako na pondelňajšom stretnutí s novinármi informoval generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Hollý, celková kapacita zásobníkov plynu sa tým zvýši zo súčasných 2,2 mld. metrov kubických na 2,3 mld. metrov kubických. Po úplnom dokončení projektu rozšírenia plynového zásobníka Gajary-báden v roku 2014 by mala kapacita zásobníkov spoločnosti Nafta dosiahnuť celkovú kapacitu 2,5 mld. metrov kubických.

Firma Nafta na projekt rozšírenia podzemného zásobníka plynu dostala od Európskej komisii nenávratnú finančnú dotáciu na výške takmer 3 mil. eur. Dotácia je určená na výstavbu prepojenia, ktoré spojí dve časti podzemného zásobníka zemného plynu Láb a Gajary-Báden. Jeho realizácia sa začala v roku 2007 a mala by si celkovo vyžiadať 166 mil. eur.

Nafta v súčasnosti ponúka na trh voľnú skladovaciu kapacitu podzemného zásobníka zemného plynu. Potenciálni záujemcovia sa môžu uchádzať o skladovaciu kapacitu v objeme 225 mil. metrov kubických, ktorá bude k dispozícii od 1. mája budúceho roka. Naposledy predal podnik na prelome minulého a tohto roka skladovaciu kapacitu v objeme 150 mil. metrov kubických, čím získal piatich nových zákazníkov, pritom iba jeden bol zo Slovenska. Ako informoval Hollý, spoločnosť získala štyroch zahraničných zákazníkov obchodujúcich na spotových trhoch v rakúskom Baumgartene. “Služby ponúkané prostredníctvom verejných súťaží už niekoľko rokov zabezpečujú rovnaký a nediskriminačný prístup ku skladovacím kapacitám pre všetkých účastníkov trhu s plynom. Prejavilo sa to vo výraznom náraste počtu zákazníkov z dvoch pred piatimi rokmi na súčasných jedenásť,“ uviedol Hollý.

Trh s voľnými skladovacími kapacitami podľa Hollého však pribrzdila nastavená cenová regulácia za skladovacie služby. “Cenová regulácia služieb skladovania pre svoju administratívnu náročnosť, ktorá spôsobuje predĺženie procesu tvorby ponuky skladovacej kapacity o tri mesiace, nezodpovedá aktuálnym požiadavkám plynárenského trhu. Cenová regulácia predstavuje bariéru pre ďalší rozvoj trhu s plynom,“ konštatoval Hollý.

Firma Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku. Okrem skladovania plynu sa spoločnosť zaoberá aj prieskumom a ťažbou uhľovodíkov na Slovensku, konkrétne na území Viedenskej panvy a na Východoslovenskej nížine. Majoritným, 56,15-percentným akcionárom firmy Nafta je Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). Nemecká spoločnosť E.ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France pritom držia v SPP spoločne 49-percentný podiel. V máji 2004 predala spoločnosť RWE Gas International B.V. svoj 40,4-percentný podiel v Nafte nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas International. Ostatní akcionári držia zvyšný, 3,4-percentný podiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať