Nahnevaný premiér odišiel z Bratislavy za normálnymi ľuďmi

Robert Fico
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Premiérovi Robertovi Ficovi je veľmi ľúto, že práve v čase osláv 20. výročia Slovenskej republiky opozícia roztočila cirkus v súvislosti s rozhodnutím prezidenta Ivana Gašparoviča nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

„Namiesto toho, aby sme sa tešili a hodnotili sme, čo sme dosiahli a nedosiahli, tak najvýznamnejšou udalosťou je bláznivý nápad ľudí z opozície podať žalobu na prezidenta,“ vyhlásil predseda vlády v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

„Musím namietať, keď chce niekto podať obžalobu na prezidenta, ako keby bol masový vrah alebo niečo ukradol,“ dodal. Fico si myslí, že opozícia návrh na obžalobu iniciuje preto, lebo nevie ponúknuť žiadnu alternatívu, a jediné, čo chce, je robiť zle. Tento „cirkus“ zdvíha Fica a jeho ľudí zo stoličiek.

„Musel som odísť z Bratislavy, lebo som musel ísť medzi normálnych ľudí,“ poznamenal Fico, ktorý predchádzajúce dni strávil v Poprade a v Ružomberku.

Premiér zopakoval, že jeho strana bude rešpektovať všetky rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý má na stole sťažnosti Jozefa Čentéša. Podľa Fica už boli korektní, keď sa po nástupe novej vlády rozhodli nevoliť nového generálneho prokurátora, ale čakali na rozhodnutie prezidenta, ktorý zasa čakal na rozhodnutie ústavného súdu.

„Teraz opäť prejavujeme veľkú mieru korektnosti, keď hovoríme, že nepristúpime k novej voľbe, pokiaľ ústavný súd nerozhodne o predbežnom opatrení,“ doplnil.

To, že prezident vo veci voľby generálneho prokurátora čakal na rozhodnutia ústavného súdu, treba podľa Fica oceniť a nie mu to vyčítať. Generálna prokuratúra je podľa premiéra významná inštitúcia, ktorá potrebuje svoju hlavu. Fico si myslí, že by bolo veľmi správne, keby sa ňou stal človek, ktorý vzíde z radov prokurátorov.

„Keby to bol človek, o ktorom by prokurátori sami povedali, že toto je človek, ktorého si vieme predstaviť ako generálneho prokurátora,“ konštatoval. Fico si však neželá, aby jeho a jeho stranu zaťahovali do tohto „cirkusu“ opozície, ktorá ešte aj mimoriadnu schôdzu parlamentu chce len preto, aby mohla „liať vedrá špiny a destabilizovať situáciu“.

Ako premiér uzavrel, keď pretečie pohár jeho trpezlivosti, porozpráva o tom, čo sa dialo pri voľbe šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef ČentéšRobert Fico