Naí Dillí bojuje so znečistením, obmedzia veľké 'nafťáky'

Premávka v Naí Dillí
Premávka v Naí Dillí. Foto: SITA/AP

Naí Dillí 16. decembra (WebNoviny.sk) – Najvyšší indický súd nariadil dnes dočasný zákaz predaja veľkých vozidiel s naftovým motorom v metropole Naí Dillí a jej okolí. Nákladným autám, ktoré vstúpia do hlavného mesta, budú indické úrady zároveň udeľovať prísne poplatky.

Tieto nariadenia sú súčasťou opatrení, ktorými sa indická metropola snaží vyrovnať s rekordnou mierou znečistenia. Informovala o nich dnes agentúra AP.

Okrem zmienených opatrení dnes indický najvyšší súd zakázal do Naí Dillí vstup kamiónom starším než desať rokov a tiež takým, ktoré cez mesto len prechádzajú.

Dočasné zastavenie predaja sa týka veľkých vozidiel s naftovým motorom, ktorých zdvihový objem motora je väčší než dva litre. Nariadenie bude Naí Dillí a okolí platiť nasledujúce tri mesiace. Všetky taxíky v metropole by zároveň v súlade s prijatými opatreniami mali do konca marca začať využívať alternatívne palivo, a síce stlačený zemný plyn.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila Naí Dillí za jedno z najviac znečistených miest na svete. Indická metropola sa spolu s ďalšími 12 mestami tejto krajiny umiestnila medzi 20 najznečistenejšími mestami na svete, spresnila AP. Dodala, že znečistenie ovzdušia v Indii každoročne spôsobí viac ako 600.000 úmrtí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom