Najcennejším klubom na svete 7. rok v rade Manchester United

Manchester
Foto: SITA, AP

LONDÝN 21. apríla (WEBNOVINY) – Anglický klub Manchester United je podľa časopisu Forbes už siedmy rok v rade najhodnotnejšou tímovou značkou na globálnom futbalovom trhu. Na základe zhodnotenia celkových príjmov, ziskovosti a úrovne zaťaženia dlhmi cena Manchestru United medziročne mierne stúpla na 1,86 miliardy amerických dolárov. A to aj napriek tomu, že v uplynulom roku tím trénera Alexa Fergusona získal iba Ligový pohár a v Premier League skončil až druhý za Chelsea. V tejto sezóne však ako líder priebežného poradia útočí na 19. titul v klubovej histórii, čo by bol absolútny anglický rekord. Na hodnote klubu neubral ani fakt, že americkí majitelia Glazerovci vo finančnom roku do júna 2010 hospodárili so stratou 171,5 milióna eur. Manchester United je navyše podľa Forbes lídrom medzi všetkými klubovými značkami na celosvetovom trhu kolektívnych športov.

Na druhom mieste vo futbalovom rebríčku figuruje Real Madrid (1,45 miliardy USD), na treťom londýnsky Arsenal (1,19 miliardy USD). Zo štvrtej na piatu priečku klesol úradujúci španielsky šampión FC Barcelona (975 miliónov USD), predbehol ho nemecký Bayern Mníchov (1,04 miliardy USD). „Barcelona spadla z dôvodu, ktorý je kombináciou vysokého dlhu, silného dolára a neistoty okolo finančnej stability mediálnej spoločnosti, ktorá vysiela prenosy z jej zápasov,“ vysvetlil prekvapujúci jav šéfredaktor Forbes Mike Ozanian.

V elitnej desiatke sa nachádzajú ešte ďalšie dva kluby anglickej Premier League. Londýnska Chelsea postúpila z deviatej na siedmu priečku, Liverpool naopak zaznamenal ústup zo šiestej na deviatu pozíciu.

Iný finančný prieskum ukázal, že dva španielske futbalové veľkokluby Real Madrid a FC Barcelona prekonali v celosvetovom meradle bejzbalových New York Yankees vo výške platov pre hráčov. V sezóne 2009/2010 Barcelončania vyplatili svojim hráčom v priemere 7,9 milióna dolárov, Madridčania 7,4 milióna. Bejzbalisti Yankees dostávajú na hlavu v priemere 6,8 milióna USD ročne.

Rebríček prvých 10 najcennejších futbalových klubov na svete:

1. Manchester United (Angl.) 1,86 miliardy USD, 2. Real Madrid (Šp.) 1,45 miliardy, 3. FC Arsenal (Angl.) 1,2 miliardy, 4. Bayern Mníchov (Nem.) 1,04 miliardy, 5. FC Barcelona (Šp.) 975 miliónov, 6. AC Miláno (Tal.) 838 miliónov, 7. FC Chelsea (Angl.) 658 miliónov, 8. Juventus Turín (Tal.) 628 miliónov, 9. FC Liverpool (Angl.) 552 miliónov, 10. Inter Miláno (Tal.) 441 miliónov.

SITA, AP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ForbesManchester United