Najdôležitejšie udalosti v júli 2010

Kamión
mýto

Bratislava 25. decembra (WEBNOVINY) – Portál Webnoviny.sk prináša prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré sa udiali v júli 2010.

1. júla

Ministerstvo dopravy predĺžilo predaj ticketov pre tranzitnú cestnú nákladnú dopravu cez Slovensko do 31. januára 2011. Príslušná vyhláška rezortu dopravy nadobudla platnosť 1. júla.

Šíriteľ rozhlasového a televízneho vysielania Towercom už nebude regulovaným subjektom na veľkoobchodnom trhu prenosu televízneho a rozhlasového vysielania koncovým užívateľom. Rozhodol o tom Telekomunikačný úrad SR.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. zrušila tendre na výstavbu vyše štvorkilometrového žilinského úseku diaľnice D3 Strážov – Brodno, ako aj na stavebný dozor pre túto stavbu. Zrušenie súťaží nariadil Úrad pre verejné obstarávanie z dôvodu porušenia podmienok verejného obstarávania pri ich vyhlásení v decembri minulého roka. Diaľničiari informovali o zrušení oboch tendrov vo Vestníku verejného obstarávania.

2. júla

Prezidentom Združenia medzinárodných automobilových dopravcov ČESMAD Slovakia sa od 1. júla stal doterajší viceprezident Pavol Jančovič, generálny riaditeľ nákladnej prepravnej spoločnosti TOPNAD, a.s. Topoľčany. Prvým viceprezidentom je Martin Sojka a druhým viceprezidentom Ondrej Grendár, doterajší členovia prezídia, informovala o tom spoločnosť.

Spoločný podnik vydavateľstiev Ringier a Axel Springer začal činnosť od štvrtka 1. júla pod názvom Ringier Axel Springer Media AG. Protimonopolné úrady v Poľsku, Srbsku, Slovensku, ČR, Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku už schválili spojenie, informovala o tom spoločnosť.

6. júla

Strany budúcej vládnej štvorky SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd podpísali Koaličnú dohodu na štvorročné funkčné obdobie. Podpismi predsedov koaličných subjektov Mikuláša Dzurindu, Richarda Sulíka, Jána Figeľa, Bélu Bugára a designovanej premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) koaličná zmluva nadobudla platnosť, do účinnosti vstúpi dňom konštituovania príslušných ústavných funkcií. Dohoda zanikne 30 dní pred budúcimi parlamentnými voľbami.

7. júla

Súčasného predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala vo funkcii nahradí Roman Šipoš. Výmenu už schválila vláda. Výmena na tomto poste sa uskutočnila k 7. júlu 2010.

Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) na svojej poslednej 215. schôdzi ukončil pôsobenie zvyšných štátnych tajomníkov a vedúceho Úradu vlády SR Igora Federiča. Z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra odišiel Jozef Buček, ktorý končí aj vo funkciách splnomocnenca pre schengen a integrovaný záchranný systém. Z rezortu odišiel aj druhý štátny tajomník Vladimír Čečot. V rezorte spravodlivosti skončila štátna tajomníčka Anna Vitteková. Kabinet z vedenia ministerstva školstva odvolal štátnych tajomníkov Jozefa Habánika a Bibiánu Obrimčákovú, ako aj vedúceho služobného úradu Františka Schlossera, ktorý skončí k 15. júlu. V rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny skončili pôsobenie vo funkcii štátnych tajomníkov Emília Kršíková a Peter Sika.

8. júla

Volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová sa stala o 20:40 predsedníčkou slovenskej vlády. Menovací dekrét jej odovzdal prezident Ivan Gašparovič. Sľub zachovať vernosť Slovensku, jeho ústave a zákonom a pracovať v prospech všetkých občanov potvrdila Radičová podaním ruky prezidentovi, slovom sľubujem a podpisom.

Poslanci v tajných voľbách zvolili predsedov dvanástich parlamentných výborov. Výboru pre európske záležitosti bude predsedať Ivan Štefanec z SDKÚ-DS, hospodársky výbor povedie Stanislav Janiš (SDKÚ-DS), zdravotnícky Viliam Novotný (SDKÚ-DS) a brannobezpečnostný Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Líder SaS Richard Sulík povedie najbližšie štyri roky Národnú radu SR. V opakovanej tajnej voľbe ho za predsedu parlamentu podporilo 80 zo 149 prítomných poslancov.

9. júla

Nová vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) na prvej schôdzi vymenovala štátnych tajomníkov jednotlivých rezortov. Odvolala aj starých a vymenovala nových vedúcich služobných úradov.

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) uviedla do funkcie novovymenovaného ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jána Figeľa, ktorý zastáva v stredopravom kabinete aj post prvého podpredsedu. Figeľ prevzal riadenie rezortu od svojho predchodcu Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) v prítomnosti nových štátnych tajomníkov Jána Hudackého (KDH) a Ivana Švejnu (Most-Híd), ako aj vedúcich pracovníkov ministerstva.

Aktuálnou prioritou nového ministra rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála zo strany Sloboda a Solidarita je problém nezamestnanosti, uviedol Mihál po uvedení do funkcie predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou.

Nový minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov chce urobiť zo Slovenska krajinu ideálnu pre podnikanie, informoval Miškov po tom, ako ho premiérka Iveta Radičová uviedla do funkcie.

Nový minister zdravotníctva Ivan Uhliarik bude ako prvý problém rezortu riešiť dopady nedávnych povodní na verejné zdravie.
Iveta Radičová a Ivan Uhliarik
Foto: SITA//Nina Bednáriková

K ďalším prioritám patrí príprava programového vyhlásenia a októbrovej kategorizácie liekov, informoval o tom po svojom uvedení do funkcie premiérkou Ivetou Radičovou.

12. júla

Mesačný daňový bonus, ktorý sa poskytuje na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, sa od začiatku júla tohto roka zvyšuje z 20 eur na 20,02 eura. Ročná suma daňového bonusu za rok 2010 tak bude 240,12 eur. Zvýšená suma mesačného daňového bonusu sa prvýkrát vyplatí za júl pri vyplatení mzdy v auguste, informovalo o tom Daňové riaditeľstvo SR.

Spoločnosť Transpetrol, a.s. vyhrala na Mestskom súde v Prahe spor v exekučnom konaní, v ktorom si česká spoločnosť CZ PAP, s.r.o. uplatňovala voči slovenskému prepravcovi ropy istinu vo výške 12,6 mil. eur. Pražský súd ako odvolací exekučné konanie zastavil, Ako informoval predseda predstavenstva spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

13. júla

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. na pokyn ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) zrušila verejnú obchodnú súťaž na odpredaj desiatich opotrebovaných motorových vozňov radu 810. Osobný železničný prepravca chcel predať takmer tridsaťročné nepotrebné osobné vagóny za minimálnu cenu 152 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty.

14. júla

Slovensko dá vytvoreniu eurovalu, ktorý má chrániť krajiny únie neschopné financovať svoj dlh, zelenú. Deklarovali to po koaličnej rade predstavitelia všetkých koaličných strán, podľa ktorých odporučia svojim ministrom, informovala o tom po rokovaní koaličnej rady premiérka Iveta Radičová z SDKÚ-DS.

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) začal s personálnymi výmenami v štátnych spoločnostiach v pôsobnosti rezortu. Z funkcie člena Správnej rady Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) odvolal Dušana Švantnera (SNS), ktorý bol na ministerstve dopravy do výmeny vlády štátnym tajomníkom. Bývalý vedúci služobného úradu ministerstva dopravy Andrej Holák prišiel o post člena dozornej rady v Letových prevádzkových službách (LPS), š.p, informoval hovorca ministra dopravy Martin Krajčovič.

Novou generálnou riaditeľkou Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny je Ildikó Polačeková. Na návrh ministra práce Jozefa Mihála o tom rozhodla vláda. Polačeková na tomto poste vystrieda k 15. júlu Jána Sihelského, ktorý stál na čele Ústredia práce od roku 2006.

15. júla

Slovensko odblokuje spustenie európskeho ochranného valu. Kabinet totiž odsúhlasil slovenský podpis pod rámcovú zmluvu na spustenie Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu, ktorý má chrániť krajiny únie neschopné financovať svoj dlh. Zároveň vláda odporúča parlamentu zmluvu ratifikovať. Potvrdili tak stredajšie vyjadrenia koaličných lídrov, že spustenie eurovalu napokon podporia, informovala po rokovaní kabinetu premiérka Iveta Radičová.

Pôžička Grécku sa napokon v kabinete nedočkala podpory žiadneho člena vlády. Ministri totiž odporučili parlamentu finančnú pomoc Slovenska Grécku neschváliť hlasmi všetkým ministrov, okrem členov vlády za KDH. Ako po rokovaní kabinetu informoval minister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ, ministri za jeho stranu sa pri hlasovaní o tomto bode zdržali.

Kúpu mäsokombinátov Kmotr a Krahulík holdingom Agrofert odsúhlasil odbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR, informoval o tom hovorca úradu Vladimír Ferko.

Prezident Ivan Gašparovič poveril podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša, aby podpísal rámcovú zmluvu medzi krajinami Európskej únie a Európskym finančným stabilizačným nástrojom.

Slovenský podpis pod rámcovou zmluvou k európskemu stabilizačnému mechanizmu sa stal skutočnosťou. Šéf rezortu financií Ivan Mikloš zmluvu podpísal len niekoľko hodín po štvrtkovom odobrení prístupu Slovenska k Európskemu finančnému stabilizačnému mechanizmu vládnym kabinetom. Na zmluve sú tak už podpisy všetkých zúčastnených krajín, čo znamená, že euroval sa môže oficiálne sfunkčniť, informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií SR.

16. júla

Minister financií Ivan Mikloš odvolal generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Igora Šulaja. Zároveň dočasne poveril vedením Daňového riaditeľstva SR Zlaticu Ondruškovú, ktorá predtým pôsobila ako námestníčka generálneho riaditeľa pre správu daní, informovala o tom hovorkyňa riaditeľstva Iveta Adamíková.

Ministerstvo financií SR uskutočnilo zmeny vo vedení národnej lotériovej spoločnosti Tipos, a.s., ktorých cieľom je zabrániť vzniku nových záväzkov spoločnosti,“ informovalo o tom ministerstvo.
Tipos
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Bližšie informácie a podrobnosti zatiaľ však neposkytlo.

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ján Figeľ odvolal z funkcie predsedu a člena predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) Igora Chomu.O odvolaní z funkcie rozhodol Figeľ 15. júla s účinnosťou od 16. júla, informoval hovorca ministra Martin Krajčovič.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon v piatok odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Alojza Riška a vedením tohto podniku poveril doterajšieho vedúceho lesníckej výroby odštepného závodu v Revúcej Igora Viszlaia. Viszlai má viesť podnik maximálne 90 dní, kým nebude vymenovaný nový riaditeľ, ktorý vzíde z výberového konania.

20. júla

Novým riaditeľom spoločnosti Ahold Retail Slovakia sa od 1. septembra stane Libor Ondráček. Nahradí tak Františka Csivreho, ktorý z firmy odchádza po deviatich rokoch strávených na poste generálneho riaditeľa. Nový šéf Ahold Retail Slovakia v súčasnosti zastáva pozíciu Director Fresh Food v spoločnosti Ahold Czech Republic, informovala spoločnosť.

Slovensko má novú dohodu o ochrane zahraničných investícií s Kanadou. V utorok ju podpísali minister financií Ivan Mikloš a kanadský minister zahraničného obchodu Peter Van Loan.

21. júla

Bývalý šéf štátnej akciovky Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. Igor Choma (Smer-SD) prišiel aj o funkciu vládneho splnomocnenca pre urýchlenie výstavby diaľnic a rýchlostných ciest.
Igor Choma
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Vláda na návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) na stredajšom zasadnutí odvolala Chomu ako splnomocnenca pre diaľnice a rýchlocesty k 21. júlu a zároveň rozhodla o zrušení postu splnomocnenca, ako aj jeho štatútu. Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vymenovala Igora Chomu za splnomocnenca pre diaľnice a rýchlocesty 5. septembra 2007, kedy súčasne schválila aj jeho štatút.

Vláda SR schválila výmenu na poste splnomocnenca vlády pre informačnú spoločnosť. Odvolala Pavla Tarinu, ktorý v tejto funkcii pôsobil od roku 2007. Na jeho miesto kabinet vymenoval Rolanda Silla.

Vláda schválila iniciatívny návrh premiérky Ivety Radičovej na obnovu ministerstva životného prostredia. Ministerstvo životného prostredia SR bolo v januári na podnet expremiéra Roberta Fica zrušené zákonom s účinnosťou od 1. júla. Jeho agenda prešla pod ministerstvo pôdohospodárstva. Envirorezort by mal začať samostatne fungovať od 1. septembra.

22. júla

Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR (PMÚ) schválil koncentráciu spočívajúcou v nadobudnutí výlučnej kontroly SAP AG, Nemecko nad podnikom TechniData AG. Obe firmy pôsobia prostredníctvom dcérskych spoločností aj na Slovensku, ale vzhľadom na výšku trhových podielov a postaveniu spoločností podľa PMÚ nehrozí vytvorenie alebo posilnenie dominantného postavenia. Informoval o tom hovorca PMÚ Vladimír Ferko.

Zbor poradcov premiérky Ivety Radičovej sa rozšíril o ďalšie meno. Externým poradcom pre zdravotníctvo premiérky bude Peter Križan. Ten v súčasnosti pôsobí ako predseda etickej komisie na ministerstve zdravotníctva. Celý tím by mal byť známy do konca júla. Šéfom Radičovej poradcov je Marián Balázs. Externým poradcom je aj občiansky aktivista Juraj Smatana z Považskej Bystrice.

23. júla

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) pokračuje v personálnych výmenách v akciových spoločnostiach so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu. Po bývalom šéfovi Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s. Igorovi Chomovi odvolal aj predsedu predstavenstva Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. Mateja Augustína a predsedu predstavenstva Slovenskej pošty, a.s. Libora Chrásta. Keďže vedúce riadiace funkcie v týchto spoločnostiach sú spojené, odvolaní zároveň prišli aj o funkciu generálneho riaditeľa.

26. júla

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik odvolal riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava Miroslava Vaďuru. Dôvodom bol medializovaný odpredaj pozemkov na Kramároch. Jeho kontrola síce potvrdila, že odpredaj nebol v rozpore so zákonom o správe majetku štátu, niektoré skutočnosti však podľa neho vnášajú pochybnosť o výhodnosti predaja. Zariadenie bude dočasne viesť námestníčka nemocnice Marta Hájková. Ministerstvo zároveň začalo rokovať o zastavení odpredaja pozemkov na Kramároch, informoval o tom rezort zdravotníctva, .

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál v pondelok odvolal z funkcie riaditeľa Centra vzdelávania Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivana Bernátka a generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce Andreja Gmittera. Informoval o tom mediálny odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

27. júla

Nová stredopravá koalícia chce reformovať školstvo a justíciu, zachovať pomer odvodov do prvého a druhého dôchodkového piliera, neprivatizovať strategické podniky či zjednotiť výber daní a odvodov. Vyplýva to z návrhov Programového vyhlásenia vlády, na ktorom sa zhodli SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd.

28. júla

Vláda s pripomienkami schválila programové vyhlásenie kabinetu. Nová stredopravá koalícia chce reformovať školstvo a justíciu, zachovať pomer odvodov do prvého a druhého dôchodkového piliera, neprivatizovať strategické podniky či zjednotiť výber daní a odvodov.

Programové vyhlásenie vlády nepočíta najbližšie štyri roky s radikálnymi reformami. Po jednomyseľnom schválení vládneho programu kabinetom to povedala premiérka Iveta Radičová.

Rovná daň zostane na Slovensku zachovaná, rovnako ako aj základná a znížené sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). Vyplýva to z Programového vyhlásenia Vlády SR, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej. Nový kabinet pripúšťa prípadné zvýšenie 19-percentnej sadzby dane z príjmov iba v spojení so zrušením či znížením niektorých odvodov. Kabinet sa v dokumente zaväzuje aj napríklad rozšíriť nárok na získanie štátnej bonifikácie hypoték pre mladých, či zvýšiť daňový bonus o 100 % na každé dieťa do šiestich rokov, a to v „závislosti od možností verejných financií a reformy odvodov“.

Vláda plánuje zaviesť dôslednú a transparentnú kontrolu používania eurofondov a preverí doterajšiu realizáciu projektov. Ako sa uvádza v programovom vyhlásení vlády, ktoré kabinet schválil. Obnoviť by mala funkčnosť a efektívnosť systému Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Obnoviť sa tiež má verejne kontrolovateľný a transparentný systém poskytovania podpôr a vytvoriť rovnocenné podmienky pre všetky formy podnikania. Zamedziť by vláda mala selektívnemu zvýhodneniu zahraničných investorov v pôdohospodárstve.

Vláda SR chce podporiť trvalú udržateľnosť cestovného ruchu najmä prostredníctvom novelizácie zákona podpore cestovného ruchu, využívaním eurofondov i aplikáciou zákona o investičnej pomoci, uvádza sa to v programovom vyhlásení vlády, ktoré schválil kabinet.

Kabinet schválil nové vedenie Fondu národného majetku SR (FNM). Novou predsedníčkou výkonného výboru fondu na návrh Ministerstva hospodárstva a výstavby SR (MHV) sa stala Anna Bubeníková. Novými členmi výkonného výboru sa na základe rozhodnutia vlády stali Pavol Faktor, Jozef Petraška, Daniel Végh a Dionýz Stehlík.

Daňové riaditeľstvo SR dočasne povedie vo funkcii generálneho riaditeľa Vasil Paňko, ktorý prevzal vedenie po Zlatici Ondruškovej. Tú dočasne poveril vedením Daňového riaditeľstva SR minister financií Ivan Mikloš, ktorý predtým odvolal z funkcie Igora Šulaja. Vasil Paňko podľa hovorcu Daňového riaditeľstva SR Miroslava Dobáka pôsobil na daňovom riaditeľstve ako metodik a v minulosti aj ako námestník generálnej riaditeľky pre dane.

Vláda Ivety Radičovej prehodnotí ďalšiu realizáciu PPP projektov v oblasti dopravnej infraštruktúry. Dôraz chce pritom klásť na skúsenosti a výsledky z už realizovaných projektov s cieľom zefektívniť ďalšiu výstavbu. Prioritou vlády bude podľa programového vyhlásenia, ktoré kabinet schválil, znížiť finančnú náročnosť PPP projektov, ktoré zatiaľ neboli finančné uzavreté.

Vláda chce podporiť vybudovanie severojužného plynového prepojenia spájajúceho terminály v Chorvátsku a Poľsku. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré kabinet schválil.

Nový vládny kabinet plánuje v tomto volebnom období zmeniť alebo odstrániť právne predpisy, ktoré bránia rozvoju podnikateľského prostredia na Slovensku. Ako vyplýva zo schváleného programového vyhlásenia vlády, cieľom bude zníženie administratívneho a regulačného zaťaženie podnikania o viac než štvrtinu.

Prvoradou prioritou novej vlády je upratanie verejných financií. V stredu vládou schválenom programovom vyhlásení sa totiž kabinet Ivety Radičovej zaviazal znižovať schodok verejných financií postupne až pod maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013 a následne v strednodobom horizonte nasmerovať verejné financie k vyrovnanému rozpočtu. Kabinet by mal pritom prijať väčšinu opatrení potrebných na zníženie deficitu s účinnosťou od roku 2011.

Štát pravdepodobne predá podiely, ktoré vlastní v Slovenských autobusových dopravách (SAD). Hovorí o tom aj programové vyhlásenie vlády, ktoré kabinet schválil.

Vláda prehodnotí systém valorizácie dôchodkov a zavedie minimálnu penziu.
Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Ako sa ďalej uvádza v programovom vyhlásení vlády, ktoré schválil kabinet Ivety Radičovej, vláda prehodnotí doterajší systém dávok sociálneho poistenia a posilní solidaritu v systéme.

Kabinet pod vedením Ivety Radičovej bude presadzovať zmenu Zákonníka práce a ďalších pracovnoprávnych predpisov s cieľom zaviesť pružnejšie pracovné vzťahy. Vyplýva to vládou schváleného programového vyhlásenia. Vláda si pritom zaviazala motivovať zamestnávateľov k podpore pracovnej klímy zameranej na zosúlaďovanie pracovných a rodičovských povinností.

Ľudia pracujúci na základe autorských zmlúv majú povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne najskôr od júla 2012, to potvrdil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál.
Jozef Mihál
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Poistné na sociálne poistenie totiž podľa ministra môžu povinne autori platiť až z tých príjmov, ktoré nadobudnú po účinnosti novely zákona o sociálnom poistení. Táto novela, ktorou sa majú autori zaradiť medzi ostatné samostatne zárobkovo činné osoby platiace sociálne odvody, by mala byť podľa ministra účinná od 1. januára budúceho roka.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik chce začať transformáciu nemocníc na obchodné spoločnosti už v tomto roku. Uviedol to po rokovaní vládneho kabinetu, ktorý v rámci programového vyhlásenia vlády ministrovi odsúhlasil práve aj transformáciu nemocníc.

Nemocnice čaká transformácia na obchodné spoločnosti a jednotné platby za diagnózy. Zdravotné poisťovne zase budú môcť za presne stanovených podmienok opäť vytvárať zisk. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré v stredu schválili ministri. Do materiálu sa pritom v porovnaní s pracovnou verziou nedostalo dobudovanie Rázsoch ani zvýšenie platieb za poistencov štátu na 5 %.

Novým generálnym riaditeľom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) bude od 29. júla Ivan Juráš. V stredu o tom na návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála rozhodla vláda. Na tomto poste vystrieda Ildikó Polačekovú, ktorú vláda pod vedením Ivety Radičovej dočasne vymenovala do tejto funkcie v polovici júla tohto roka.

Vydavateľská skupina Sanoma Magazines International opustila svoje vydavateľské business-to-business aktivity na Slovensku a odpredala ich vydavateľstvu Ecopress, a.s. Ako informovala riaditeľka komunikácie Ecopressu Zuzana Gajdošíková, obchodná transakcia bola ukončená v pondelok 26. júla 2010, pričom obe strany sa dohodli, že nezverejnia finančné detaily operácie.

29. júla

Finančná a investičná skupina KKCG sa vo štvrtok definitívne stala stopercentným vlastníkom Moravských naftových dolů (MND). Skupina KKCG zároveň predala svoj podiel v SPP Bohemia firme Slovenský plynárenský priemysel. Firma tak dokončila zložitý proces tzv. demergeru, v rámci ktorého skupinu MND opustila firma E.ON Ruhrgas International a Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), informoval hovorca skupiny KKCG Daniel Plovajko.

30. júla

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na roky 2010 až 2011 uzavretá medzi Odborovým zväzom KOVO a Zväzom strojárskeho priemyslu SR sa od začiatku augusta nerozšíri na celé odvetvie. V Zbierke zákonov SR totiž vyšiel výnos Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorým sa ruší pôvodný výnos o rozšírení tejto kolektívnej zmluvy na celé strojárske odvetvie. Ten podpísala 7. júla tohto roka ešte pred svojim odchodom z funkcie ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HolákAnna BubeníkováAnna VittekováEmília KršíkováIgor ChomaIvan GašparovičIvan JurášIvan MiklošIvan ŠtefanecIvan UhliarikIveta RadičováJán FigeľJozef MihálJuraj MiškovMarián BalazsMartin Fedorminister zdravotníctva Ivan UhliarikPavol FaktorPavol JančovičRichard SulíkRoman ŠipošStanislav JanišViera TomanováViliam NovotnýZsolt Simon