Najdôveryhodnejšie informácie o koronakríze poskytujú médiá, Slováci najmenej dôverujú zdravotníkom a rodine

Tlačené a digitálne médiá zaznamenali 40 percentný pokles predaja a enormný prepad reklamy
Foto: Getty images

Pri informovaní o pandémii koronavírusu Slováci najviac veria televíziám, agentúram, novinám či spravodajským webom. Najmenšiu dôveru majú k informáciám od zdravotníckych zariadení a od priateľov či rodiny.

Médiám opäť začali veriť

Ako ukázal prieskum spoločnosti Kantar pre Slovenskú sporiteľňu, informáciám z rôznych typov médií dôverovali až dve tretiny ľudí.

„Najväčšiu dôveru si počas koronakrízy u ľudí získali slovenské celoslovenské televízie, noviny, agentúry či spravodajské weby, čo súvisí najmä s presnosťou a rýchlosťou poskytovania informácií verejnosti,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Koronakríza podľa nej zvrátila trend nedôvery verejnosti voči tradičným médiám a prinavrátila im dôveryhodnosť.

Vládne webové stránky, ktoré prinášajú pravidelné informácie o koronavíruse, majú dôveryhodnosť u 40 % obyvateľov.

Sociálnym sieťam veľmi neveria

Ľudia množstvo informácií získavajú aj na sociálnych sieťach, avšak tento komunikačný kanál v prípade koronakrízy nepovažujú za tak dôveryhodný. Dôveruje mu 17 percent Slovákov.

Najmenej dôveryhodným informačným kanálom sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (11 %) či priatelia a rodina (20 %).

Počas koronakrízy na Slovensku ľudia najviac vyhľadávali informácie o symptómoch ochorenia. Takmer 40 % Slovákov sa pravidelne informuje, ako predísť tomu, aby sa nakazili.

Len 10 % Slovákov vyhľadáva informácie o tom, či je bezpečné cestovať do zahraničia.

„Zaujímavosťou je, že najviac Slovákov v prípade šírenia koronavírusu zaujíma, ako dlho prežíva na rôznych povrchoch, robí tak až vyše 40 percent ľudí. Zhruba štvrtina Slovákov vyhľadáva informácie o tom, či sa môže nakaziť z produktov dovážaných zo zahraničia,“ uviedla Buchláková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Buchláková
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa