Najdrahší kontrakt v dejinách športu. Barcelona by bez Messiho nikdy nezarobila miliardu eur, tvrdia ekonómovia

Lionel Messi
Argentínčan Lionel Messi počas zápasu s Chorvátskom na MS vo futbale 2018. 21. jún 2018 Foto: SITA/AP

Pred niekoľkými dňami unikli podrobnosti o súčasnej zmluve futbalistu Lionela Messiho. Pracovný dokument 33-ročného Argentínčana v FC Barcelona podpísaný v roku 2017 a platný do 30. júna tohto roka má podľa informácií katalánskeho denníka Mundo Deportivo astronomickú hodnotu 555 miliónov eur.

Tento zárobok znamená, že žiadny iný športovec nebol dosiaľ štedrejšie zaplatený ako práve Messi.

Zarába príliš veľa alebo jeho plat ruinuje klub?

Barcelonský klub má za sebou týždeň kompromitácií. Keď už sa zdalo, že oficiálne potvrdené dlhy vo výške miliardy eur predstavujú pád na samé dno, „blaugranas“ sužovaní ekonomickými problémami sa prepadli ešte nižšie.

Keď spomenutý denník publikoval správy o Messiho zárobkoch, hráč údajne na únik utajených informácií zareagoval s hnevom. Podľa katalánskych médií opäť nadobudol pocit, akoby ho niekto z Barcelony bodol do chrbta.

Kapitán FCB sa už v novembri posťažoval, že ho trápi, ako mu mnohí pripisujú zodpovednosť za všetky problémy v klube. A teraz sa opäť ocitol v centre pozornosti, a znova proti svojej vôli.

Keď sa verejnosť dozvedela o výške Messiho platu, v súvislosti s touto témou najčastejšie kolujú tieto otázky: Zarába Leo príliš veľa? Ruinuje Messiho mzda Barcelonu? Kto a prečo práve teraz uverejnil túto informáciu?

Existuje málo potenciálnych vinníkov

Messiho právnici bezprostredne po zverejnení článku zmobilizovali sily. Rovnako ako klub oznámili, že budú žalovať Mundo Deportivo a nájdu pôvod úniku správ. „Niekto, kto to vyniesol von, nemá v klube budúcnosť. Bolo to nechutné,“ vyhlásil podľa webu sport.pl tréner Barcelony a niekdajší obranca tohto klubu Ronald Koeman.

Prístup k podrobnostiam kontraktu mal obmedzený okruh ľudí. Existuje tam málo potenciálnych vinníkov – rodina futbalistu, niekoľko zamestnancov klubu, právnici, predstavitelia najvyššej španielskej súťaže La Ligy či daňové orgány.

„Došlo k spáchaniu trestného činu,“ vyhlasuje Joan Laporta, bývalý prezident klubu v rokoch 2003-2010, ktorý sa 7. marca bude opäť uchádzať o zvolenie do funkcie. Spojitosť s publikovaním platových pomerov najväčšej hviezdy klubu odmietol aj nedávny prezident Josep María Bartomeu.

Keď Messiho právnici zatelefonovali Carlesovi Tusquetsovi, ktorý dočasne vedie klub do termínu spomenutých prezidentských volieb, a spýtali sa, či o tom niečo nevie, odvetil: „Prečo by som útočil na najcennejšie aktíva klubu?“

90 % powerpointovej prezentácie tvorí Messiho podobizeň

Ako poznamenal Laporta, podľa výskumu barcelonských ekonómov Messi generuje tretinu barcelonského rozpočtu, čo predstavuje zhruba 200 až 300 miliónov eur ročne. Ak predpokladáme ročné náklady na Messiho mzdu okolo 130 až 140 miliónov, klubu zostanú zisky v desiatkach miliónov.

„Keď predávate značku FC Barcelona, robíte to s tvárou Messiho,“ uviedol katalánsky ekonóm Cinto Ajram, ktorý bol kedysi v barcelonskom klube zodpovedný za vzťahy so sponzormi.

Súhlasí s ním aj ďalší ekonóm Marc Ciria. „Pri rozhovoroch s potenciálnym obchodným partnerom sa Messiho tvár objavuje na 90 % ´slajdov´ powerpointovej prezentácie.

Keď má nastúpiť Messi, cena zápasu stúpne štvornásobne

Messiho vplyv na klub možno vidieť v rôznych aspektoch jeho činnosti. Keď sa „Barca“ chystá na turné v Ázii alebo USA, organizácia priateľského zápasu má dve ceny. Ak chcete hrať proti Barcelone bez Messiho, musíte si pripraviť milión až 1,5 milióna eur. Ak má tento hráč nastúpiť, cena stúpa štvornásobne.

Podľa Ciriu až 40 % fanúšikov chodievajúcich na barcelonský štadión Camp Nou neváha pre možnosť vidieť jedného z najlepších futbalistov histórie zaplatiť za lístok aj 200 až 300 eur. Ročne to predstavuje príjem vo výške 20-30 miliónov eur.

Dresy s číslom 10 a menovkou MESSI tvoria asi 60 % všetkých predaných dresov. „Bez Messiho by Barcelona nikdy nedosiahla príjmy vo výške jednej miliardy eur,“ vravia ekonómovia.

Zmluva mu platí do 30. júna

Messi pôsobí v Barcelone takmer dve desaťročia. Na konci uplynulej sezóny však chcel z klubu odísť. Nakoniec v ňom zotrval, no aktuálna zmluva mu platí iba do 30. júna 2021. Messi zatiaľ oficiálne neoznámil, či bude jeho futbalová budúcnosť ďalej spätá s Barcelonou alebo si dopraje zmenu a pôjde hrať niekde inde.

A to má vplyv aj na sponzorské kontrakty. Potenciálni partneri sa boja uzatvárať s klubom dlhodobé zmluvy, keď nevedia, či v ňom najväčší klenot zostane alebo nie.

Messi v nedávnom rozsiahlom rozhovore s Jordim Évolom vyhlásil, že ďalšie futbalové plány oznámi až po skončení aktuálnej sezóny 2020/2021. V tom čase už bude poznať meno nového prezidenta FC Barcelona, čo pri jeho rozhodovaní môže zohrať zásadnú rolu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cinto AjramJoan LaportaJosep María BartomeuLionel MessiMarc CiriaRonald Koeman
Firmy a inštitúcie FC Barcelona