Najlacnejšie výbery z bankomatov v zahraničí. Ako nato?

55336.jpg
Foto: Ivan Sedlák

Slováci si zvyčajne nechávajú zháňanie hotovosti na dovolenku na poslednú chvíľu. Keď to nestihnú na Slovensku, môžu si lokálnu menu vybrať z bankomatu v zahraničí. Banky.sk sa pozreli na poplatky a pripravili niekoľko rád, ako na nich ušetriť.

K najobľúbenejším dovolenkovým destináciam Slovákov patrí Chorvátsko, Bulharsko, či Turecko. V týchto krajinách by sa mali dovolenkári pripraviť na vyššie poplatky pri výberoch z bankomatu ako na Slovensku, pretože sa v nich neplatí eurami. Každá banka má iné poplatky aj pravidlá vyberania cudzej meny. Preto je dobré vopred si overiť, koľko a akých výberov z bankomatu zahŕňa váš účet, a aké sú poplatky za výber hotovosti v zahraničí.

Banky.sk pripravili prehľad jednotlivých účtov a informáciu, koľko výberov z bankomatu v zahraničí je zahrnutých v mesačnom poplatku. Pokiaľ vo svojom účte nemáte zahrnuté výbery z bankomatu v zahraničí, určite vás bude zaujímať, koľko zaplatíte za takýto výber v mene EURO a v cudzej mene. Uvedené poplatky sa vzťahujú na debetné karty.

Prehľad poplatkov, ktoré zaplatíte za výber z bankomatu v zahraničí

Screenshot_84.jpg
Foto: https://banky.sk/

* platí, ak si posielate na účet minimálne 400 eur mesačne a vedenie U-konta máte bezplatné

Ako ušetriť na poplatkoch

K základným radám ako sa vyhnúť vysokým poplatkom za výber z bankomatu je vyberať menej často a vyššiu sumu.

Ďalšie pravidlo pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí je, že treba používať najmä debetnú kartu, pretože výbery kreditkou sú drahšie aj o niekoľko eur. Pri kreditnách sú spoplatnené všetky výbery z bankomatu a je jedno, či vyberáte z bankomatu vlastnej alebo cudzej banky alebo v zahraničí.

Hotovosť vyberajte z bankomatov tej istej bankovej skupiny. Výbery z bankomatu rovnakej bankovej skupiny sú buď zahrnuté vo vašom balíku služieb a neplatíte za nich, alebo za nich platíte nižší poplatok, rádovo niekoľko centov.

Pri hľadaní bankomatov vám pomôže aj aplikácia ATM lokátor. Na vyhľadanie bankomatu môžete použiť aj oficiálnu stránku VISA alebo MasterCard.

Vyhnite sa bankomatu, ktorý účtuje poplatok za prevádzku. Viac sme o tom písali v článku Koľko zaplatíte za výber z bankomatu a za výber hotovosti na pobočke? V tomto prípade by ste za výber hotovosti zaplatili nielen poplatok vašej banke, ale ešte aj spoločnosti, ktorá prevádzkuje bankomat.

Pri výbere hotovosti v lokálnej mene (inej ako eur) si zvoľte možnosťzúčtovania tejto transakcie v lokálnej mene. Je to pre vás výhodnejšie.

Portál BANKY.sk denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch (účtochsporeníúverochhypotékach investovaní) a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Banky.sk