Najlepšie miniatúrne pretekárske auto skonštruovali žiaci zo Serede

autíčka, hračky
Foto: ilustračné, Getty Images

NITRA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Žiaci zo Základnej školy Jána Ámosa Komenského v Seredi zvíťazili v prvom ročníku súťaže Jaguar Challenge pre základné školy. Jej cieľom je podporiť u detí záujem o vedu a techniku, inžinierske a matematické smery.

Miniatúrne vozidlá poháňané stlačeným vzduchom

Zorganizovala ju automobilka Jaguar Land Rover vo svojom nitrianskom závode v spolupráci s neziskovou organizáciou Junior Achievement Slovensko. V slovenskom celonárodnom kole si svoje schopnosti zmeralo 18 tímov z ôsmich škôl. Žiaci niekoľko mesiacov vyvíjali a testovali malé pretekárske vozidlá, pomáhali im pri tom aj odborníci z automobilky.

Počas súťaže mali navrhnúť, postaviť a aj spojazdniť miniatúrne vozidlá poháňané stlačeným vzduchom. Hodnotiaca komisia pri prezentácii výsledkov sledovala aj ich komunikačné zručnosti, inžinierske znalosti a tímovú prácu.

Na záver vybrala víťazov, ktorí získali ocenenie v kategóriách najrýchlejší automobil, najlepšie vyrobené vozidlo, najlepšia verbálna prezentácia, najlepšie portfólio a tiež titul majstrov.

Reálny dizajn a inžinierske procesy

Jaguar Challenge pre základné školy potvrdzuje význam a dôležitosť technických predmetov a dáva mladým ľuďom príležitosť dozvedieť sa viac o reálnom dizajne a inžinierskych procesoch,” povedal prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover Slovensko Alexander Wortberg. Takúto súťaž organizuje automobilka vo Veľkej Británii od roku 2011, teraz ju uviedla prvý raz aj na Slovensku.

Šampiónom súťaže sa stal tím Car Builders zo základnej školy Jána Ámosa Komenského v Seredi, ktorý pozostával zo šiestich chlapcov a dievčat. “Spolu s našou pani učiteľkou sa nám vyplatilo tráviť toľko času na príprave. Bavilo nás postaviť skutočné autíčko, ktoré aj funguje,” povedal Michal Kabrhel z víťazného tímu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre