Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Separovanie recyklacia
Foto: ilustračné, SITA/Gabriel Lipták
16. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Najlepšie slovenské mesto v separovaní je na Liptove

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 18. októbra (WEBNOVINY) – Liptovský Mikuláš sa po troch rokoch opäť stal najlepšie separujúcim mestom na Slovensku. Zo súťaže organizácie ENVI-PAK prevádzkujúcej systém zabezpečovania zberu a zhodnocovania odpadov z obalov a združujúcej viac ako 1600 miest a obcí, si okrem ocenenia odniesol aj odmenu tritisíc eur, ktorými môže pokryť časť výdavkov na separáciu.

Ľudia rozumejú potrebe separovať

„V našom meste triedime odpad viac ako dvadsať rokov. Dosiahnuté úspechy na tomto poli patria najmä obyvateľom, ktorí chápu, prečo je separovanie potrebné. Verím, že toto ocenenie bude pre nich silnou motiváciou, aby boli vo svojom snažení naďalej vytrvalí,“ povedal primátor mesta Alexander Slafkovský.

Podľa vedúcej mestského útvaru životného prostredia Ivety Klepáčovej v súčasnosti dokáže mesto bez problémov vytriediť päť základných zložiek odpadu – papier, plasty, viacvrstvové kombinované materiály, kovové obaly a sklo.

Obyvateľom slúžia aj zberné dvory

„Ďalšie zložky ako oleje, nebezpečné odpady, elektroodpad či zelený odpad môže každý obyvateľ odovzdať na dvoch zberných dvoroch. Na najvyššej možnej úrovni sa nám to darí vďaka novej separačnej hale na Podbrezinách. Druhá najmodernejšia triediaca linka na Slovensku má kapacitu na spracovanie šesťnásobne vyššieho množstva odpadu ako tá predchádzajúca,“ uviedla Klepáčová. Prvé kontajnery na triedenie skla sa v Liptovskom Mikuláši objavili v roku 1992. O štyri roky neskôr obyvatelia mesta začali so separáciou plastov, ku ktorým sa pridal papier.

Súťaž o najlepšie mestá a obce v triedení odpadov organizuje združenie ENVI-PAK od roku 2009, aby samosprávy motivovalo k vyššej úrovni environmentálneho správania sa. Celkové víťazstvo a hlavnú cenu v súťaži za množstvo vyseparovaného odpadu si Liptovský Mikuláš prevzal prvýkrát v roku 2011.

Odporúčané články

Meteorológovia upozorňujú na búrky s krúpami, v jednom okrese očakávajú prívalovú povodeň Na lavičke v Liptovskom Mikuláši našli telo mŕtveho muža

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...