Najlepšie španielske filmy na MFF Bratislava

Cela 211 / Celda 211
Daniel Monzón, Španielsko Foto: MFF Bratislava

BRATISLAVA 7. novembra (WBN/PR) – Medzinárodný filmový festival Bratislava prináša filmy, ktoré získali Cenu Goya v kategórii Najlepší film za ostatných päť rokov, vrátane snímky Niet pokoja pre bezbožných so šiestimi tohtoročnými prvenstvami .

Ceny Goya sú španielske národné filmové ceny udeľované od roku 1987. Samotná cena v tvare malej bronzovej busty Francisca de Goyu sa udeľuje v 28 kategóriách. Okrem toho je počas ceremónie každoročne udeľovaná aj Čestná cena Goya za celoživotné dielo pre tvorcu z ktorejkoľvek kategórie. Medzi významných svetových držiteľov ocenenia patrí aj Pedro Almodóvar, Antonio Banderas, Guillermo del Toro, Penélope Cruz či Javier Bardem. V sekcii Goya Awards Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa predstavia španielske filmy Samota, Camino, Cela 211, Čierny chlieb, Niet pokoja pre bezbožných.

Španielske filmy sa často nesú v ťaživej atmosfére reálneho, ťažkého života bežných ľudí. Inak tomu nie je ani pri filme Samota (La Soledad), ktorý rozpráva príbeh čerstvo rozídenej mamičky ročného syna Adély, ktorú na ceste za lepším životom čaká množstvo prekážok. Či sa s nimi dokáže hrdinka vysporiadať prezradí najlepší španielsky film roku 2007, ktorý okrem hlavnej ceny, získal aj ocenenie pre Najlepšieho debutujúceho herca cenu získal aj režisér Jaime Rosales. Ďalší film sekcie Goya, Camino (Camino) inšpirovaný skutočnými udalosťami prináša emotívne dobrodružstvo 11 ročného dievčaťa čeliaceho dvom novým, úplne rozdielnym životným situáciám – láske a smrti. Aj ostatné filmy sekcie Goya- Cela 211 (Celda 211) , Čierny chlieb (Panegre), Niet pokoja pre bezbožných (No habrá paz para los malvados) – rozprávajú o silných životný osudoch plných emócií, so skvelými hereckými a režisérsky výkonmi.

Obrazom – Najlepšie španielske filmy

Goya Awards – 25. výročie

Camino / Camino

JavierFesser, Španielsko

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami. Camino prináša emotívne dobrodružstvo neobyčajného 11-ročného dievčaťa, ktoré musí čeliť dvom úplne novým životným situáciám: je zamilovaná a zomiera.

10. 11. – 17:30 (Lumière)

Cela 211 / Celda 211

Daniel Monzón, Španielsko

Strážca-nováčik vo väzení má tú smolu, že do novej práce nastúpil práve v deň, kedy väzni zorganizujú vzburu.

11. 11. – 21:00 (Mladosť)

Čierny chlieb / Panegre

AgustíVillaronga, Španielsko

V štyridsiatych rokoch minulého storočia na vojnou zmietanom katalánskom vidieku je miestny muž obvinený z vraždy a jeho 11-ročný syn sa podujme vypátrať pravdu.

9. 11. – 17:30 (Lumière)

Niet pokoja pre bezbožných / No habrápaz para los malvados

Enrique Urbizu, Španielsko

Skorumpovaný policajt spácha trojnásobnú vraždu a prenasleduje náhodného svedka. Triler inšpirovaný teroristickými útokmi v roku 2004 v Madride.

9. 11. – 14:00 (K8)

Samota / La Soledad

Jaime Rosales, Španielsko

Životy Adely – slobodnej matky vychovávajúcej svoje bábätko a Antonie – vdovy s tromi dcérami, sa navždy zmenia po bombovom útoku v Madride.

13. 11. – 20:00 (Lumière)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antonio BanderasGuillermo del ToroJavier BardemPedro AlmodóvarPenélope Cruz