Najlepším kajakárom je Peter Gelle, výkon roka patrí mladým

Peter gelle

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Najlepším rýchlostným kanoistom Slovenska v kategórii kajakárov za rok 2013 sa stal Peter Gelle. Medzi kanoistami dominoval Matej Rusnák a najlepšou kajakárkou je Martina Kohlová.

Výkon roka predviedli mladí reprezentanti zo štvorkajaka Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin. Medzi juniormi získal prvenstvo Denis Myšák, do štvorice ocenených najlepších trénerov sa dostali Radovan Šimočko, Felix Masár, Ľubomír Hagara a Róbert Erban. Výsledky ankety slávnostne vyhlásil Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky v piatok 17. januára na galavečere v DK Ružinov v Bratislave.

Rozhodli sme sa dať vyhláseniu najlepších inú formu aj termín. Zatiaľ čo v predošlých rokoch bolo vyhlásenie najlepších v hektickom decembrovom čase prístupné len pre pretekárov a trénerov, teraz sme slávnosť presunuli na január a pozvali sme aj rodiny športovcov. Chceme, aby náš galavečer bol čosi ako ples s bohatým kultúrnym programom, tombolou a príjemnou zábavou až do skorých ranných hodín,“ povedal generálny sekretár a manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Boris Bergendi.

Gelleho tretí triumf za 7. miesta na MS

Po tretí raz vo svojej kariére vyhral kategóriu kajakárov Peter Gelle. Obhájil vlaňajšie prvenstvo, predtým triumfoval ešte v roku 2010. Gelle prekvapil na svetovom šampionáte v Duisburgu výbornými výkonmi v singlových disciplínach. Na 500 aj na 1000 m skončil na 7. mieste.

Na druhom mieste v ankete skončil Juraj Tarr, tretí Erik Vlček. Za touto trojicou sa zoradili členovia úspešnej posádky K4 do 23 rokov Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin.

Po prvej časti sezóny by som vôbec nečakal, že môžem vyhrať túto anketu. Nakoniec som však vystupňoval svoju výkonnosť v singlových disciplínach a to zrejme rozhodlo o mojom víťazstve. Som rád, že v singli mi to vyšlo na majstrovstvách sveta. V minulosti to bolo skôr o úspechoch v posádkach. Do budúcnosti sa už nebudem báť súťažnej kombinácie singlov a posádok na veľkých pretekoch,“ povedal Peter Gelle na piatkovej tlačovej besede v Bratislave.

Rusnák kraľuje kanoistom

Najlepším kanoistom sa stal Matej Rusnák, ktorý skončil tento rok zhodne na ME v portugalskom Montemore aj na MS v nemeckom Duisburgu v C1 na 5000 m na 4. mieste.

Pridal aj výborné výsledky na Svetovej letnej univerziáde v Kazani. V C1 na 500 m obsadil 6. miesto a na svojej preferovanej trati na 1000 m 4. miesto. Druhé miesto v ankete obsadil Rastislav Kohút a tretie Ľubomír Hagara.

Kohlová zosadila po 7 rokoch Kmeťovú

Ivana Kmeťová v roku 2012

Víťazkou medzi kajakárkami sa stala Martina Kohlová, ktorá vlani zaujala skvelými výkonmi v singlových disciplínach.

Na MS v Duisburgu skončila v K1 na 200 m na 6. mieste, na ME v portugalskom Montemore bola piata.

Vďaka týmto výsledkom zosadila po dlhom čase z prvého miesta Ivanu Kmeťovú, ktorá kraľovala v ankete sedem rokov. Tretie miesto patrí Simona Šamkovej. „Štvrté miesto v K2 na majstrovstvách sveta a blízkosť medaily ako nikdy predtým, to bol jeden vrchol sezóny. Pre mňa osobne však bola veľká oslava aj šieste miesto v K1 na 200 m, lebo som taký úspech v tejto olympijskej disciplíne vôbec nečakala. Potvrdila som tým, že som sa zlepšila v singli. Túto anketu som predtým naposledy vyhrala v ženskej kategórii v roku 2003, čiže toto víťazstvo po 10 rokoch ma veľmi potešilo,“ komentovala Martina Kohlová.

Výkon roka predviedol mladý štvorkajak

Kategóriu výkon roka ovládla posádka K4 do 23 rokov – Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin. Náš nádejný štvorkajak vyhral ME juniorov a pretekárov do 23 rokov v poľskej Poznani a získal titul majstrov sveta na MS rovnakej vekovej kategórie v kanadskom Wellande.

Na MS seniorov v nemeckom Duisburgu, pri svojom debute medzi dospelými na podujatí najvyššieho rangu, skončil vo finále na 7. mieste.

Pre mňa bolo najväčším zážitkom a úspechom naša finálová jazda z juniorských majstrovstiev Európy. Vtedy sme zabrali úplne fantasticky, predviedli sme presne to, čo máme natrénované. Bola to naša najlepšia jazda z celého roka. Vlani sme získavali prvé skúsenosti aj v seniorskej kategórii a v tomto roku by sme chceli už pravidelne jazdiť v seniorských súťažiach. Chceme sa všetci štyria zlepšovať aj v singlových disciplínach, potom budeme lepší aj ako káštvorka,“ uviedol Viktor Demin.

Druhé miesto v ankete patrí Ivane Kmeťovej a Martine Kohlovej, ktoré na MS v Duisburgu skončili na 4. mieste v K2 na 500 m. Tretie miesto získala ako singlistka Martina Kohlová za svoje tohtoročné výkony na ME a MS v K1 na 200 m.

Štyroch trénerov roka vyhlásili bez poradia

Medzi štvoricou ocenených sú Radovan Šimočko, Felix Masár, Ľubomír Hagara a Róbert Erban. Trojica najlepších trénerov sa rozšírila, pretože dvaja z trénerov mali zhodný počet hlasov. Vyhlásili ich bez poradia.

Najlepší junior je opäť Myšák

Pozíciu najlepšieho juniora obhájil Denis Myšák, ktorý predstihol svojho parťáka z lode Tibora Linku. Spoločne získali v uplynulom roku v poľskej Poznani titul juniorských majstrov Európy v K2 na 500 m. Tretím najlepším juniorom je Filip Valo.

Výsledky ankety o najúspešnejších rýchlostných kanoistov Slovenska v roku 2013 podľa kategórií.

KAJAKÁR

1. Peter Gelle (Dukla Trenčín) 125 bodov, 2. Juraj Tarr (SŠŠR MV SR) 80, 3. Erik Vlček (SŠŠR MV SR) 79, 4. Marek Krajčovič (ŠKP Bratislava) 77, 5. Gábor Jakubík (ŠKP Bratislava) 70, 6. Matej Michálek (ŠKP Bratislava) 50, 7. Viktor Demin (ŠKP Bratislava) 43, 8. Miroslav Zaťko (Dukla Trenčín) 41, 9. Ľubomír Beňo (Dukla Trenčín) 32, 10. Martin Jankovec (Dukla Trenčín) 14, 11. Tibor Linka (KCK Šamorín) 7, 12. Csaba Zalka (KCK Šamorín) 6, 13. Martin Vajda (VK Tatran Karlova Ves) a Andrej Wiebauer (VK Tatran Karlova Ves) obaja 1

KANOISTA

1. Matej Rusnák (Dukla Trenčín) 87, 2. Rastislav Kohút (Dukla Trenčín) 41, 3. Ľubomír Hagara (Dukla Trenčín) 40, 4. Marián Ostrčil (Dukla Trenčín) 10, 5. Daniel Biksadský (ŠKP Bratislava) a Krisztián Virágh (KCK Šamorín) 3, 7. Vincent Farkaš (KCK Šamorín) a Csaba Orosz (KCK Šamorín) po 1

KAJAKÁRKA

1. Martina Kohlová (SŠŠR MV SR) 95 bodov, 2. Ivana Kmeťová (SŠŠR MV SR) 51, 3. Simona Šamková (TJ Sĺňava Piešťany) 16, 4. Lucia Mištinová (KRK Nováky) 11, 5. Karolína Seregiová (KCK Šamorín) 3, 6. Paulína Tesáriková (KCK Šamorín) 2, 7. Veronika Danišová (Dunajklub Kamzík Bratislava) 1

JUNIOR

1. Denis Myšák (KRK Nováky) 79, 2. Tibor Linka (KCK Šamorín) 60, 3. Filip Valo (TJ Sĺňava Piešťany) 34, 4. Jerguš Jacko (TJ Sĺňava Piešťany) 16, 5. Adam Gavenda (Dukla Trenčín) 2

VÝKON ROKA

1. K4 do 23 rokov (Krajčovič, Jakubík, Michálek, Demin) /SŠŠR MV SR/ 78, 2. K2 ženy – MS, 4. miesto na 500 m (SŠŠR MV SR) 28, 3. K1 – Kohlová na 200 m (SŠŠR MV SR) 26, 4. K2 – Linka – Myšák – 500 m na ME juniorov – 1. miesto (KCK Šamorín / KRK Nováky) 13, 5. výkony Gábora Jakubíka (ŠKP Bratislava) 5, 6. K4 juniori (Myšák, Linka, Jacko, Valo) /KRK Nováky / KCK Šamorín / TJ Sĺňava Piešťany/ 5, 7. K1 – Gelle – 1000 m na MS – 7. miesto (Dukla Trenčín) 4, 8. C1 – Rusnák na 5000 m MS – 4. miesto (Dukla Trenčín) 3

9. K2 – Beňo – Zaťko – 200 m – Univerziáda – 2. miesto (Dukla Trenčín), 10. K2 – Krajčovič – Jakubík (ŠKP Bratislava) 1

TRÉNER ROKA

Ocenení na Galavečere (bez poradia): Róbert Erban (SŠŠR MV SR), Radovan Šimočko (Dukla Trenčín), Ľubomír Hagara (KRK Nováky), Felix Masár (SŠŠR MV SR)