Najlepším športovcom v pretláčaní rukou je Lucia Debnárová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pretlacanie
Zľava: Peter Kasan, Robert Čapla, Snežana Babajevová, Ján Ďalák, Lucia Debnárová, Dominik Glod a Ľubomír Jagnešák počas slávnostného vyhlásenie najúspešnejších športovcov Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR) za rok 2011. Bratislava, 10. január 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Najúspešnejším slovenským športovcom v pretláčaní rukou za rok 2011 sa stala obhajkyňa prvenstva Lucia Debnárová, ktorá toto ocenenie získala druhýkrát v kariére.

Po predchádzajúcom päťročnom kraľovaní Ľubomíra Jagnešáka ho vystriedala na tróne už po druhý raz za sebou 24-ročná Senčanka, ktorá sa na prelome novembra a decembra uplynulého roka blysla ziskom titulu majsterky sveta do 60 kg ľavou rukou a striebrom pravou rukou v kazašskom Almaty.

Okrem toho pridala na májových ME v tureckej Antalyi tiež dva vzácne kovy v „šesťdesiatke“ – bola druhá v „ľavačke“ a tretia v „pravačke.“ Lucia Debnárová sa v ankete Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR) TOP 5 objavila už piatykrát.

Debnarova
Foto: SITA/Marián Peiger

S vlaňajšou sezónou, ktorú teraz bilancujeme, som veľmi spokojná. Toto ocenenie ma veľmi teší, pretože v športe, ktorý by mal patriť predovšetkým mužom, sa presadila žena. Som rada, že spolu so Snežanou Babajevovou sme znova dokázali, že pretláčanie rukou nie je iba výsadou pre mužov. V roku 2012 by som rada nadviazala na svoje najlepšie výsledky z minulej sezóny. Mojím tajným snom je vybojovať si v tomto roku štyri zlaté medaily – dve na svetovom šampionáte a dve na majstrovstvách Európy,“ skonštatovala víťazka ankety SAPR za rok 2011.

Spolu s Debnárovou sa medzi päticu najlepších pretekárov SAPR za rok 2011 dostali ešte dvojnásobná majsterka sveta z Almaty Snežana Babajevová (rodáčka z ukrajinského Charkova dosiahla najlesklejšie kovy v kategórii do 55 kg ľavou rukou a v hmotnosti do 50 kg pravou rukou, pozn.), jej manžel a zlatý medailista z MS do 90 kg v súťaži ľavou rukou Ľubomír Jagnešák, bronzový zo svetového šampionátu do 85 kg v „ľavačke“ Peter Kasan.

Zoznam najlepšieho kvinteta uzatvára Ján Vojenčák, piaty na MS 2011 do 70 kg pravou rukou.

Najúspešnejším juniorom sa stal Dominik Gloda

Glod
Foto: SITA/Marián Peiger

Za najúspešnejšieho juniora na tradičnej slávnosti v utorok podvečer v Bratislave vyhlásili 18-ročného Dominika Gloda. Člen AWK Prešov bol juniorským vicemajstrom sveta do 65 kg pravou rukou a bronzovým na tom istom šampionáte v Almaty ľavou rukou, navyše na MEJ v Antalyi bol tretí v „pravačke“.

Slovenská asociácia pretláčania rukou každoročne oceňuje čestným uznaním mimoriadne osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj tohto športu na Slovensku a v zahraničí. Za rok 2011 ho získal Robert Čapla, a to za dlhoročné pôsobenie vo funkcii „výsledkára“ na domácich i medzinárodných súťažiach.

Na vrcholných podujatiach v roku 2011 si vybojovali športovci SAPR dovedna 11 medailí (4 – 3 – 4). Na MS v kazašskom meste Almaty získali seniori štyri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu, na ME v tureckej Antalyi bola ich bilancia 0 – 1 – 1. Okrem toho si pripísali slovenské nádeje do zbierky jedno striebro a jeden bronz na MSJ a jedno tretie miesto na MEJ.

Babajevová
Foto: SITA/Marián Peiger

Je radostné konštatovať, že ani v roku 2011 sa slovenskí pretláčači nestratili a náš medailový tok pokračoval. Výsledky reprezentantov potvrdili, že slovenské pretláčanie má pevné miesto na mape Európy a sveta,“ uviedol prezident SAPR Marian Čapla a pokračoval:

Štyri zlaté medaily sa slovenským pretláčačom doteraz jedinýkrát podarilo na majstrovstvách sveta získať v americkom stredisku Virginia Beach v roku 2000. Po jedenástich rokoch sme sa dočkali repete. Dvakrát triumfovala 23-ročná Snežana Babajevová, ktorá nastúpila prvýkrát za Slovensko a práve na MS. Pripravená bola už skôr, no jej účasť na ME zahatala ukrajinská federácia, ktorá s jej prestupom nesúhlasila. Až rozhovory v Turecku počas ME rozhodli, že v Almaty mohla štartovať už v slovenských farbách. Podarilo sa jej to s mimoriadnym výsledkom. Prvýkrát získala titul majsterky sveta v ľavej aj pravej ruke.“

Zlato Jagnešáka bolo z kategórie zázračných

Šéf SAPR sa pochopiteľne vyjadril aj na margo obhajkyne prvenstva v ankete. „Lucia Debnárová má za sebou opäť výbornú sezónu. Hoci sa jej obhajoba majstrovského titulu v pravačke po tretíkrát za sebou nepodarila, premiérovo získala titul majsterky sveta v ľavej ruke. Jej ´naťahovačky´ s Ruskou Jekaterinou Larinovou o triumfy na významných podujatiach sú o maličkostiach a psychike. V Almaty si vymenili poradie z predchádzajúcich MS 2010 z amerického Mesquite v oboch kategóriach. Lucia navyše ako jediná z nášho tímu získala dve medaily aj na ME v Turecku.“

Jagnesak
Foto: SITA/Marián Peiger

Zlatý kov 24-ročného Ľubomíra Jagnešáka na MS bol z kategórie zázračných. „Po aprílovej operácii pravej ruky sme ani neuvažovali o Ľubovej účasti na svetovom šampionáte. Po pár mesiacoch, keď sa vrátil do posilňovne a najmä po jeho úspešnom vystúpení na medzinárodnej súťaží v Poľsku sme začali dúfať, že by Ľubo predsa len mohol cestovať aj do Almaty. Tam sa vrátil za pretláčačský stôl naozaj impozantným spôsobom, potvrdením mojich slov je zlatá medaila,“ doplnil Marian Čapla na adresu Ľubomíra Jagnešáka.

K slovám šéfa SAPR sa pridal aj samotný slovenský reprezentant, ktorý sa do Top 5 v tejto ankete dostal už ôsmykrát. „Po porade s trénerom Jánom Ďalákom sme dospeli k názoru, že mne sa veľmi zle trénuje, keď nemám žiadnu motiváciu. Preto sme sa rozhodli, že urobíme všetko preto, aby sme mohli štartovať na majstrovstvách sveta v Almaty. Som rád, že aspoň v ľavej ruke som získal zlato. Verím, že tento úspech ma posunie v kariére ešte ďalej, najmä keď uvažujem o prechode do vyššej kategórie – do 100 kg,“ poznamenal člen AWK Rabča Ľubomír Jagnešák.

TOP 5 najlepších slovenských pretláčačov v roku 2011:

Najlepší pretláčač SR 2011: Lucia Debnárová (AWK Senec, roč. nar. 1987, počet účastí v Top 5 – piatykrát) – 1. na MS do 60 kg ľavou rukou a 2. pravou rukou, 2. na ME do 60 kg ľavou rukou a 3. pravou rukou, 1. na majstrovstvách Slovenska nad 60 kg ľavou i pravou rukou.

Ďalší bez určenia poradia:

Snežana Babajevová (AWK Rabča, roč. nar. 1988, počet účastí v Top 5 – prvýkrát) – 1. na MS do 55 kg ľavou rukou a 1. na MS do 50 kg pravou rukou, 1. na majstrovstvách Slovenska do 60 kg ľavou i pravou rukou

Ľubomír Jagnešák (AWK Rabča, roč. nar. 1987, počet účastí v Top 5 – ôsmykrát) – 1. na MS do 90 kg ľavou rukou

Peter Kasan (AWK Vavrečka, roč. nar. 1984, počet účastí v Top 5 – prvýkrát) – 3. na MS do 85 kg ľavou rukou, 1. na majstrovstvách Slovenska do 85 kg ľavou i pravou rukou

Ján Vojenčák (AWK Magnezit Revúca, roč. nar. 1989, počet účastí v Top 5 – tretíkrát) – 5. na MS do 70 kg pravou rukou a 7. ľavou rukou

Najlepší junior SR v roku 2011: Dominik Glod (AWK Prešov, roč. nar. 1993): 2. na MSJ do 65 kg pravou rukou a 3. ľavou rukou, 3. na MEJ pravou rukou

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lucia DebnárováSnežana Babajevová