Najlepšími športovcami Slovenskej triatlonovej únie sú Richard Varga a Romana Gajdošová

ANKETA: Triatlonista roka 2018
Víťazi ankety Triatlonista roka 2018, zľava: Ondrej Kubo (2. miesto), Richard Varga (1. miesto) a Matúš Verbovský (3. miesto), počas vyhlasovania výsledkov ankety Slovenskej triatlonovej únie (STÚ), Triatlonista roka 2018. Bratislava, 17.11 2018. Foto: SITA/Jana Birošová.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Richard Varga a Romana Gajdošová sa po roku opäť stali najlepšími športovcami Slovenskej triatlonovej únie (STÚ). Dvadsaťdeväťročný Varga je neohrozená stálica slovenskej triatlonovej scény a z celkového triumfu sa tešil už jubilejný desiatykrát v neprerušenej sérii. Gajdošová takisto potvrdila suverenitu a zvíťazila po piaty raz za sebou.

Zlato z európskeho šampionátu

V historickom slovenskom rebríčku výročnej ankety STÚ za 10-násobným víťazom a čerstvým otcom Vargom nasleduje Pavel Šimko so štyrmi prvenstvami. Absolútnou suverénkou z historického pohľadu medzi ženami je 10-násobná víťazka Mária Kuriačková. Výsledky 25. ročníka ankety STÚ slávnostne vyhlásili v sviatočnú sobotu v priestoroch hotela NH Bratislava Gate One v Ružinove.

Richard Varga (nar. 28. 1. 1989 / Triax Bratislava) v roku 2018 v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta v triatlone (WTS) obsadil celkovú 34. priečku. Najväčším úspechom bola preňho júlová zlatá medaila na majstrovstvách Európy v šprint triatlone v estónskom Tartu.

Vyhrať veľké preteky

„V sezóne som sa chcel aspoň raz postaviť na pódium na veľkých pretekoch, čo sa mi podarilo na ME. Perfektne som načasoval formu a som veľmi rád, že sa to podarilo. Neberiem to ako samozrejmosť. Zvyšok sezóny nebol až taký dobrý, keďže som mal viacero zranení, hoci forma bola dobrá. O veľkom víťazstve som sníval odkedy som začal s triatlonom. Každý to robí pre to, aby víťazil. Záruka úspechu však nie je nikdy. Mne sa to podarilo a bolo to úžasné. Narodenie dcéry je však niekde úplne inde, nedá sa to porovnať,“ uviedol Varga, ktorý získal v hlasovaní ankety 243 bodov a pred druhým v poradí mal náskok 60 bodov.

Romana Gajdošová (nar. 7. 7. 1994 / TTK Košice) skončila v seriáli MS na 52. mieste. Na majstrovstvách Európy v škótskom Glasgowe obsadila 15. pozíciu. Bolo to najlepšie umiestnenie Slovenky na kontinentálnom šampionáte v olympijských objemoch, doterajším maximom bola 21. priečka Márie Kuriačkovej z roku 1993.

Výborné podmienky

„Tento rok je iný ako ostatné. V januári som spravila bakalárske štátnice a môžem sa naplno venovať triatlonu. Mám veľmi dobré podmienky na trénovanie. Mali sme výborný servis v podobe Miša Vargu, a preto sme mohli dosiahnuť dobré výsledky. Konkurencia sa zvýšila, keďže sa začala kvalifikácia na OH. Myslím si, že môj najlepší výsledok v tomto roku prišiel na ME v elitnej kategórii,“ povedala Gajdošová, ktorá dostala od hlasujúcich dovedna 221 bodov.

Medzi mužmi obsadil druhé miesto Ondrej Kubo, tretí skončil Matúš Verbovský. V kategórii žien bola s odstupom 39 bodov druhá Kristína Jesenská, tretiu priečku obsadila Kristína Néč-Lapinová.

STÚ symbolicky ocenila aj trojnásobného víťaza ankety STÚ Gabriela Barana, ktorý si z rúk prezidenta únie Jozefa Juráška prevzal plaketu za rozvoj triatlonu na Slovensku. Rovnakú plaketu si prevzala i Néč-Lapinová. Tridsaťpäťročná pretekárka sa v októbri tohto roka stala sa majsterkou Európy v kros duatlone na Ibize. Pri príležitosti 30. výročia založenia STU prevzal symbolickú plaketu Dušan Hraško. In memoriam ocenili i Antona Ihringa.