Najlepšou hokejistkou súčasnosti Kapustová

Kapustova
Jana Kapustová Foto: SITA

MARTIN 20. novembra (WEBNOVINY) – Najlepšou hokejistkou Slovenska v 20. storočí bola Dubničanka Žaneta Malachová-Nemcová, v súčasnosti titul najlepšej hráčky patrí Jane Kapustovej. Ocenenia odovzdali na sobotňajších oslavách jubilejnej 20. sezóny ženského hokeja na Slovensku na zimnom štadióne v Martine, ktoré sa niesli v znamení motta „Už 20 sezón ťaháme za jeden povraz.“

História ženského hokeja na Slovensku sa začala písať 28. a 29. novembra 1991 na žilinskom ľade, kde proti sebe nastúpili domáce hráčky a tím Slovana Bratislava. V Martine sa od poludnia vystriedala na ľade tamojšieho zimného štadióna minulosť, súčasnosť i budúcnosť tohto športu. Úvod patril nádejam, ktoré ukázali svoje pokroky pri učení hokejovej abecedy. Nasledoval duel veteránok, súboj „retro“ výberov Východ – Západ sa skončil remízou 4:4. Hráčky následne spomedzi seba vybrali hokejistku minulého storočia.

Oslavy vyvrcholili exhibíciou medzi výberom súčasnej I. ligy a tímom športových novinárov a komentátorov, ktorá skončila remízou 3:3, a vyhlásením najlepšej hokejistky súčasnosti. Okrem Kapustovej, ktorá pôsobí v Torpede Moskva, sa do užšej nominácie dostali brankárka Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA), Iveta Karafiátová (HC Slovan Bratislava), Nikoleta Celárová (HK Poprad/HC Slovan Bratislava), Martina Kišová (HC Topoľčany), Martina Frantová (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Anna Džurňáková (HC Slovan Bratislava), Petra Pravlíková (Pantera Minsk/Biel.), Martina Veličková (Pantera Minsk/Biel.) a Jana Čulíková (HC OSY Spišská Nová Ves/HC Slovan Bratislava). O výsledkoch rozhodli fanúšikovia v dlhodobom hlasovaní, kráľovnou ľadu sa podľa nich stala Kapustová. Ocenenie za dlhoročnú reprezentantku prevzali od generálneho sekretára Slovenského zväzu ľadového hokeja Jána Tarabu a športového riaditeľa SZĽH Romana Štamberského jej rodičia, pretože útočníčka má klubové povinnosti v Rusku. Špeciálnu cenu za prínos pri rozvoji ženského hokeja na Slovensku potom dostala aj Ľubomíra Kožanová.

Súčasťou galaprogramu boli aj individuálne súťaže zručnosti. Najrýchlejšou hokejistkou na Slovensku je momentálne Lenka Sroková zo Spišskej Novej Vsi, najpresnejšiu strelu má Prešovčanka Jana Štofaníková a najtvrdšiu jej oddielová kolegyňa Lucia Petrovičová.

Informácie o slávnosti priniesla internetová stránka Slovenského zväzu ľadového hokeja.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta KarafiátováZuzana Tomčíková