Najmenšie umelé srdce na svete zachránilo chlapčekovi život

Dieta

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Talianski lekári zachránili 16-mesačného chlapčeka pomocou najmenšieho umelého srdca na svete, ktoré ho 13 dní držalo pri živote, kým sa nenašlo vhodné srdce na transplantáciu.

Operáciu v rímskej nemocnici Bambino Gesu podstúpil už minulý mesiac, no až tento týždeň sa o nej dozvedela verejnosť. Dieťa sa momentálne zotavuje po operáciách a jeho zdravotný stav je údajne dobrý.

Chlapček trpel ochorením zvaným dilatačná kardiomyopatia, ktorá postupne oslabuje srdce a vedie k jeho chronickému zlyhávaniu. Miniatúrna titánová pumpička, ktorá mu srdce nahrádzala, váži len 11 gramov a zvládne 1,5 litra krvi za minútu.

Umelé srdce pre dospelých, ktorého tvorcom je americký lekár Robert Jarvik, pritom váži približne 900 gramov. „Toto je míľnik,“ vysvetlil chirurg Antonio Amodeo pre agentúru Reuters. Nemocnica na operáciu potrebovala špeciálne povolenie od Jarvika i od talianskeho ministerstva zdravotníctva.

Dieťa bolo na jednotke intenzívnej starostlivosti v tej istej nemocnici, kde ho operovali, od prvého mesiaca svojho života. „Bol naším maskotom, bol jedným z nás,“ priznal Amodeo. „Každý deň, každú hodinu, viac ako rok tu bol s nami. Takže keď prišiel problém, už sme ani nemohli urobiť viac,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom