Najmladší džihádista mieri do Európy, jeho brat už vraždil

Abdelhamid Abaaoud
Francúzsky prokurátor Francois Molins dnes večer oznámil, že dvaja podozriví z útokov v Paríži vrátane Abaaouda, ktorí majú byť stále na úteku, nie sú medzi zatknutými z dnešného zásahu na parížskom predmestí Saint-Denis. Foto: SITA/AP

Paríž 12. apríla (WebNoviny.sk) – Younes Abaaoud, mladší brat jedného z páchateľov teroristických útokov v Paríži, odcestoval zo Sýrie a je na ceste do Európy, napísal vo svojom poslednom čísle francúzsky magazín Paris Match s odvolaním sa na organizáciu Interpol. Časopis vysvetlil, že Interpol zaznamenal 18. februára telefonický rozhovor medzi 15-ročným Younesom Abaaoudom a jeho sestrou Yasminou, ktorá žije v Belgicku. Tínedžer, označovaný Islamským štátom za „najmladšieho džihádistu Európy“, v ňom vyhlásil, že „do Európy dorazí o desať hodín“.

Younes Abaaoud bol v Sýrii od svojich 13 rokov. Prišiel tam v januári roku 2014 so svojím starším bratom Abdelhamidom, ktorý je považovaný za plánovača útokov v Paríži z 13. novembra 2015. Abdelhamid prišiel o život o niekoľko dní neskôr počas razie, ktorú polícia podnikla na parížskom predmestí Saint-Denis, kde na základe avíza pátrala po preživších páchateľoch atentátov a ich komplicoch.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Interpol vedie na Younesa Abaaouda spis. Deväť dní pred spomínaným telefonátom so sestrou bol vyhlásený za mŕtveho. V obave, že ide o pokus o zahladenie stôp, belgické tajné služby po ňom ďalej pátrali a vystopovali ho v saudskoarabskej Džidde. Práve odtiaľ sa telefonicky spojil so svojou sestrou v Belgicku. Niekoľko hodín po tomto telefonáte Interpol na svojich stránkach označil Younesa Abaaouda za „teroristu“, „vraha“ a „džihádistického bojovníka“. Považuje ho za nezvestného a nebezpečného a vyzýva na jeho zadržanie.

Paris Match predpokladá, že tínedžer mohol podstatne zmeniť svoj výzor a zrejme cestuje s falošnými dokladmi. Podľa Interpolu by sa mohol pokúsiť letecky prepraviť do Turecka, Maroka alebo Európy. Nemenovaný vyšetrovateľ Interpolu však pre Paris Match uviedol, že v prípade, že sa Younes Abaaoud pohybuje po Európe s falošnými dokladmi, bude „pre nás ťažké nájsť ho“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom