Najočakávanejšie filmy roka 2013 - 2. časť

Iron Man 3_Downey jr.
Robert Downey jr. ako Iron Man Foto: Walt Disney Pictures

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Prinášame vám pokračovanie prehľadu najočakávanejších filmových noviniek roka 2013.

V jeho prvej časti sme vás informovali o premiérach naplánovaných na prvé štyri mesiace nového roka.

Začali sme pritom prevažne snímkami, ktoré už v USA i Veľkej Británii uviedli, no v slovenských kinách ste ich ešte vidieť nemohli.

Práve nimi sa totiž filmový rok na Slovensku začne, skôr ako sa dostaneme k „letným blockbusterom“.

Iron Man 3 – 2. mája 2013

V očakávanom treťom filme o svojráznom multimilionárovi, technickom géniovi a playboyovi v jednej osobe Tonym Starkovi (Robert Downey Jr.) a jeho alter egu Iron Manovi, čelí superhrdina nepriateľovi, ktorého dosah nemá hraníc.

Keď rukou nepriateľa príde o všetko, čo si v živote váži, vydá sa Stark na cestu s cieľom nájsť toho, kto je zodpovedný za jeho utrpenie. Na každom kroku musí preukázať svoje odhodlanie a silu vôle, pričom sa bude musieť zaobísť bez svojich geniálnych vynálezov a spoľahnúť sa len na svoj rozum a inštinkty.

Fanúšikom marvelovského hrdinu sa už v prvom traileri predstavil jeho protivník Mandarin, ktorého si zahral Ben Kingsley. Robert Downey Jr. by mal v novej snímke okrem Mandarina bojovať aj proti Aldrichovi Killianovi (Guy Pearce) a Ericovi Savinovi alias kyborgovi Coldbloodovi (James Badge Dale).

Spolu s nimi sa v akčnom sci-fi objavia aj Don Cheadle ako James ‚Rhodey‘ Rhodes, Gwyneth Paltrow ako Starkova asistentka a láska Pepper Potts a tiež Rebecca Hall, Ashley Hamilton, Stephanie Szostak, či režisér prvých dvoch filmov Jon Favreau.

Na režisérsku stoličku sa pri nakrúcaní úspešnej série po prvý raz posadil Shane Black, s ktorým Downey Jr. spolupracoval na krimi komédii Kiss Kiss Bang Bang (2005). Na scenári sa podieľal s Drewom Pearceom.

Veľký Gatsby – 16. mája 2013

Vo filme, ktorý podľa známeho románu Veľký Gatsby (1925) F. Scotta Fitzgeralda, nakrútil režisér Baz Luhrmann, účinkujú Leonardo DiCaprio ako Jay Gatsby, Carey Mulligan ako Daisy Buchanan a Tobey Maguire ako Nick Carraway.

Americká premiéra snímky bola pôvodne naplánovaná na 25. decembra 2012, no v auguste štúdio Warner Bros. oznámilo svoje rozhodnutie posunúť dátum premiéry až na máj 2013.

Vo filme nakrútenom v 3D formáte účinkujú aj Joel Edgerton, Isla Fisher, Gemma Ward, Jason Clarke, Amitabh Bachchan alebo Elizabeth Debicki.

Fitzgeraldov román už v minulosti spracovalo viacero režisérov. Najznámejšou adaptáciou je snímka z roku 1974, v ktorej sa v úlohe Jaya Gatsbyho predstavil Robert Redford.

The Fast and the Furious 6 – 23. mája 2013

Obľúbená akčná séria, ktorá po dvoch menej vydarených snímkach z rokov 2003 a 2006 akoby nabrala druhý dych s návratom hviezd prvého filmu z roku 2001, sa koncom mája znovu vráti na filmové plátna.

V šiestom filme sa znovu objavia Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, ale i Michelle Rodriguez, ktorá v „päťke“ chýbala. Okrem nich sa môžu diváci a diváčky tešiť na Dwaynea Johnsona, Lukea Evansa, Tyresea Gibsona, Chrisa „Ludacrisa“ Bridgesa, Gal Gadot a ďalších.

Réžiu vzal už po štvrtý raz do rúk Justin Lin, ktorý sa tiež znovu spoľahol na scenáristu Chrisa Morgana. Príbeh neohrozených akčných hrdinov by mal pritom pokračovať aj siedmym filmom.

The Fast and the Furious 6
Foto: Universal Pictures

Vo štvorici po opici 3 – 30. mája 2013

V dvoch filmoch Vo štvorici po opici (2009, 2011) sa partia kamarátov krátko pred svadbou jedného z nich zobudí so silnou opicou. Zisťujú, že si z ich nočnej párty nič nepamätajú a viaceré okolnosti ich prinútia vydať sa po svojich stopách a prísť na to, čo všetko sa vlastne stalo. Tretí a zároveň posledný film bude úplne iný a už nedodrží zaužívanú štruktúru.

Americký režisér Todd Phillips nedávno prezradil, že tentoraz sa film zameria na postavu Alana, ktorú stvárnil Zach Galifianakis. „Vo štvorici po opici 3 je Alanov príbeh. Bude sa snažiť vyrovnať so životnou krízou po smrti otca a jeho priatelia sú všetko, čo má,“ povedal 41-ročný filmár.

Kamaráti v podaní Bradleyho Coopera, Eda Helmsa a Justina Barthu sa budú snažiť pomôcť mu dostať sa z psychiatrickej liečebne. Ich príbeh sa vráti tam, kde sa aj začal – do Las Vegas. „To však bude len jednou z ich zastávok,“ uviedol Phillips.

Do slovenských kín by sa mal film dostať týždeň po plánovanej americkej premiére.

Vo štvorici po opici 3
Foto: Warner Bros. Pictures

Star Trek: Do temnoty – 6. júna 2013

Očakávané pokračovanie úspešného reštartu kultovej filmovej sci-fi série by sa malo do slovenských kín dostať tri týždne po americkej premiére, ktorá je naplánovaná na 17. mája 2013.

O scenár snímky v réžii J. J. Abramsa sa postarali Roberto Orci, Alex Kurtzman a Damon Lindelof. Rovnaký tím pracoval aj na filme z roku 2009 s tým, že posledný menovaný sa na ňom podieľal iba ako producent.

Svoje úlohy z filmu, ktorý legendárne sci-fi preniesol do nového tisícročia, si zopakovali Chris Pine (Kirk), Zachary Quinto (Spock), Karl Urban (Bones), Zoe Saldana (Uhura), Anton Yelchin (Chekov), Simon Pegg (Scotty) a John Cho (Hikaru Sulu).

V snímke, ktorá je celkovo dvanástym filmom zo série Star Trek, si zahrali aj Alice Eve (Dr. Carol Marcus) a Benedict Cumberbatch (John Harrison).

Muž z ocele – 20. júna 2013

Úplne nový Superman od úplne nového tímu tvorcov s úplne novým hereckým obsadením by sa mal do slovenských kín dostať týždeň po americkej premiére.

Snímku v réžii Zacka Snydera produkuje Christopher Nolan, ktorý tiež s Davidom S. Goyerom spolupracoval na scenári.

Film, ktorý má byť rebootom série o jednom z najobľúbenejších superhrdinov z dielne DC Comics, priblíži pôvod „muža z ocele“.

Supermana stvárni britský herec Henry Cavill, známy z historického seriálu Tudorovci: Sex, moc a intrigy (2007 – 2010), jeho adoptívneho otca Jonathana Kenta si zahrá Kevin Costner a pani Kentovú bude hrať Diane Lane. Ako biologický otec hlavného hrdinu Jor-El sa predstaví Russell Crowe a jeho biologickú matku Laru Lor-Van stvárni izraelská herečka Ayelet Zurer.

Amy Adams dostala na starosť rolu Lois Lane. Predstaviteľom zápornej postavy – generála Zoda bude Michael Shannon. Ženskú zápornú postavu Faoru stvárni Antje Traue. Vo filme sa objavia aj Christopher Meloni, Harry Lennix a šéfredaktora denníka Daily Planet Perryho Whitea si zahrá Laurence Fishburne.

Svetová vojna Z – 20. júna 2013

Post-apokalyptický horor v réžii Marca Forstera je adaptáciou rovnomenného románu amerického autora Maxa Brooksa z roku 2006. O scenár sa postarali Matthew Michael Carnahan, Damon Lindelof a Drew Goddard.

Premiéra snímky s Bradom Pittom v hlavnej úlohe bola pôvodne naplánovaná na december 2012, no prepisovanie scenára a následné dokrútky si vyžiadali jej odloženie na leto 2013.

Brad Pitt si vo filme zahral zamestnanca Organizácie Spojených národov Gerryho Lanea, ktorý pátra po informáciách potrebných na zastavenie globálnej pandémie meniacej ľudí na zombie.

Príšerky, s.r.o.: Univerzita – 20. júna 2013

V roku 2001 štúdiá Pixar celý svet očarili animovaným filmom Monsters, a.s. o nerozlučnej dvojici „príšeriek“ Mikeovi Wazowskom a Jamesovi P. „Sulleym“ Sullivanovi.

V prequeli režiséra Dana Scanlona však diváci a diváčky uvidia, že títo najlepší priatelia sa kedysi, počas štúdia na strašidelnej univerzite, nemohli vystáť.

The Wolverine – 25. júla 2013

Fanúšikovia marvelovských X-Menov sa v lete dočkajú filmu The Wolverine. V snímke, o ktorej sa hovorí už od roku 2009, kedy sa do kín dostal film X-Men Origins: Wolverine, sa „mutant Logan, večný bojovník a outsider, ocitne v Japonsku. Tam sa oceľ samurajov skríži s adamantiovými pazúrmi a Logan narazí na záhadnú osobu z jeho minulosti vo veľkolepom boji, ktorý ho navždy zmení“, uvádza spoločnosť 20th Century Fox.

Na scenári snímky v réžii Jamesa Mangolda sa spolu s režisérom podieľali Christopher McQuarrie, Scott Frank a Mark Bomback. Príbeh je inšpirovaný limitovanou komiksovou sériou o Wolverinovi z roku 1982. Film mal pôvodne režírovať Darren Aronofsky. Po jeho odchode a ničivom zemetrasení a následných cunami v Japonsku z marca 2011, však projekt odložili, v septembri 2011 najali Bombacka, aby upravil scenár a nakrúcať sa začalo až v júli 2012.

Titulnú rolu si už šiesty raz (vrátane camea vo filme X-Men: Prvá trieda z roku 2011) zopakuje Hugh Jackman.

Ako nedávno potvrdil režisér pripravovanej snímky X-Men: Days of Future Past Bryan Singer, mutant Logan alias Wolverine nebude chýbať ani v jeho filme, ktorého premiéra je zatiaľ naplánovaná na júl 2014.

The Wolverine
Foto: Facebook.com/TheWolverineMovie

Elysium – 15. augusta 2013

Sci-fi sa odohráva v roku 2159, kedy veľmi bohatá časť obyvateľstva žije na umelo vybudovanej kozmickej stanici Elysium, zatiaľ čo zvyšok populácie zostáva na preľudnenej a spustošenej Zemi.

Vládna úradníčka Rhodes (Jodie Foster) sa nezastaví pred ničím, aby mohla presadiť antiimigračný zákon a zachovať luxusný životný štýl občanov Elysia. To však nebráni ľuďom na Zemi, aby sa tam snažili dostať. Keď smoliara Maxa (Matt Damon) život zaženie do kúta, súhlasí, aby na seba vzal neľahkú misiu, ktorá môže ale v prípade úspechu nielen zachrániť jeho život, ale priniesť aj rovnosť týmto polarizovaným svetom.

V snímke juhoafrického režiséra a scenáristu Neilla Blomkampa, ktorý v roku 2009 zaujal sci-fi District 9, si zahrali aj William Fichtner, Alice Braga, Diego Luna, hviezda brazílskych krimi trilerov Elitné komando (2007 a 2010) Wagner Moura alebo predstaviteľ doktora Daniela Jacksona v kultovom sci-fi seriáli Hviezdna brána (1997 – 2007) Michael Shanks.

Elysium
Foto: Columbia Pictures

Thor: Temný svet – 7. novembra 2013

V pokračovaní filmu Thor (2011) sa filmoví fanúšikovia a fanúšičky opäť stretnú s Thorom (Chris Hemsworth), Lokim (Tom Hiddleston), Odinom (Anthony Hopkins), Heimdallom (Idris Elba) a Jane Foster (Natalie Portman).

Snímku o marvelovskom superhrdinovi režíroval Alan Taylor a na scenári sa podieľali Christopher Yost, Christopher Markus a Stephen McFeely.

Thor sa snaží ochrániť vesmír pred záhadným nepriateľom, no starobylá rasa na čele s Malekithom chce vesmír uvrhnúť do temnoty. Zoči voči nepriateľovi, ktorého nedokáže poraziť ani Odin a celý Asgard, sa musí opäť spojiť s Jane Foster a vydať sa na nebezpečnú misiu, na konci ktorej možno bude musieť obetovať viac, ako by chcel.

Okrem spomenutých si v snímke zahrali aj Stellan Skarsgård, Christopher Eccleston, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kat Dennings, Ray Stevenson, Zachary Levi, Tadanobu Asano, Jaimie Alexander alebo Rene Russo.

Thor_Chris Hemsworth
Foto: Paramount Pictures

The Hunger Games: Catching Fire – 21. novembra 2013

Adaptácia druhej časti trilógie Hry o život Suzanne Collinsovej s názvom Skúška ohňom, sleduje udalosti po tom, ako sa Katniss (Jennifer Lawrence) a Peeta (Josh Hutcherson) vrátia domov. Čaká ich turné víťazov po všetkých dvanástich obvodoch a Sídle. Tiež sú nútení vystupovať ako pár, aby verejnosť presvedčili, že ich plánovaná samovražda nebola rebéliou, ale rozhodli sa pre ňu z lásky.

Katniss sa však nevie rozhodnúť, či jej city patria Peetovi alebo Galeovi (Liam Hemsworth), ktorý ju po návrate domov pobozkal. Medzitým sa však začali rozsiahle protesty proti Sídlu a Katniss s Peetom sa musia vrátiť do arény a opäť bojovať v špeciálnej verzii Hier o život.

Snímku podľa scenára Simona Beaufoya a Michaela Arndta režíroval Francis Lawrence, ktorý by sa mal posadiť aj na režisérsku stoličku dvojdielnej adaptácie poslednej knihy zo série, ktorá vyšla v slovenskom preklade pod názvom Drozdajka.

The Hunger Games: Catching Fire
Foto: Hollywood.com

The Hobbit: The Desolation of Smaug – 12. decembra 2013

Druhá časť veľkolepej trojdielnej adaptácie knihy Hobit (1937) J. R. R. Tolkiena v réžii Petra Jacksona bude sledovať pokračovanie výpravy hobita Bilba, čarodejníka Gandalfa a trinástich trpaslíkov na čele s legendárnym bojovníkom Thorinom Oakenshieldom po tom, ako sme ich opustili v závere snímky Hobit: Neočakávaná cesta (2012).

Dobrodružné fantasy vyvrcholí tretím filmom s názvom Hobit: Cesta tam a späť, ktorý by sa mal do kín dostať v júli 2014.

Trojica prequelov Jacksonovej trilógie Pán prsteňov (2001, 2002 a 2003) sleduje dobrodružstvá hobita Bilba, ktorého stvárňuje Martin Freeman, na výprave s cieľom znovu získať Erebor – stratené kráľovstvo trpaslíkov v Osamotenej hore.

Svoje úlohy z Pána prsteňov si v novej trilógii zopakovali Ian Holm ako starší Bilbo, Ian McKellen ako Gandalf, Cate Blanchett ako elfka Galadriel, Orlando Bloom ako elf Legolas, Elijah Wood ako Frodo, Andy Serkis ako Glum, Christopher Lee ako Saruman či Hugo Weaving ako elf Elrond.

Herecké obsadenie tvoria aj predstavitelia trinástich trpaslíkov Richard Armitage (Thorin), Ken Stott (Balin), Graham McTavish (Dwalin), William Kircher (Bifur), James Nesbitt (Bofur), Stephen Hunter (Bombur), Dean O’Gorman (Fili), Aidan Turner (Kili), John Callen (Oin), Peter Hambleton (Gloin), Jed Brophy (Nori), Mark Hadlow (Dori) a Adam Brown (Ori), a tiež Evangeline Lilly, Billy Connolly, Barry Humphries, Luke Evans, Stephen Fry, Ryan Gage, Sylvester McCoy, Bret McKenzie, Lee Pace, Mikael Persbrandt, Conan Stevens, Jeffrey Thomas a Benedict Cumberbatch.

Hobbit: The Desolation Of Smaug
Foto: New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer, Wa

Ďalšie zaujímavé novinky

Na jún, júl a august sú zatiaľ ohlásené premiéry sci-fi Po zániku zeme v réžii M. Nighta Shyamalana s Willom Smithom a jeho synom Jadenom (6. júna 2013), komiksovky Kick-Ass 2, v ktorej si zahrali Chloë Grace Moretz, Nicolas Cage, Aaron Taylor-Johnson, Jim Carrey a Christopher Mintz-Plasse (27. júna 2013), dobrodružného fantasy Lone Ranger v réžii Gorea Verbinského s Johnnym Deppom v hlavnej úlohe (4. júla 2013), animáku Ja, zloduch 2 (4. júla 2013), akčného sci-fi Ohnivý kruh v réžii Guillerma del Tora (11. júla 2013), pokračovania animovano-hranej komédie Šmolkovia z roku 2011 (1. augusta 2013) alebo akčnej drámy 300: Rise of An Empire (1. augusta 2013).

Do konca roka by sa potom do kín mali dostať aj akčná komédia Red 2, v ktorej si zahrali Bruce Willis, John Malkovich, Anthony Hopkins, Helen Mirren, Mary-Louise Parker, Catherine Zeta-Jones alebo David Thewlis (12. septembra 2013), animák Oblačno, miestami fašírky 2 (3. októbra 2013) alebo akčná dráma 47 Ronin (26. decembra 2013).

Slovenské premiéry zatiaľ nemajú stanovené napríklad krimi Only God Forgives v réžii Nicolasa Windinga Refna s Ryanom Goslingom a Kristin Scott Thomas (premiéra v Dánsku by mala byť 23. mája 2013), sci-fi Riddick s Vinom Dieselom v titulnej úlohe (americká premiéra je ohlásená na 6. septembra 2013) alebo sci-fi triler Gravity v réžii Alfonsa Cuaróna so Sandrou Bullock a Georgeom Clooneym (americká premiéra je naplánovaná na 18. októbra 2013).

Informácie pochádzajú z webových stránok whatculture.com, www.nextmovie.com, www.movieinsider.com, www.smashinglists.com, www.pajiba.com, www.csfd.cz, stránok distribučných spoločností www.itafilm.sk, www.saturn.sk, continental-film.sk, bontonfilm.sk a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Amy AdamsAnthony HopkinsBenedict CumberbatchBrad PittBruce WillisCate BlanchettCatherine Zeta-JonesChristopher NolanDarren AronofskyElijah WoodGwyneth PaltrowHelen MirrenHenry CavillHugh JackmanIan McKellenJim CarreyJohn MalkovichKevin CostnerLeonardo DiCaprioMartin FreemanNicolas CageOrlando BloomPaul WalkerRobert Downey Jr.Robert RedfordRussell CroweStephen FryVin DieselZach GalifianakisZachary QuintoZoe Saldana