Najskôr takmer ukončil kariéru, napokon sa Peter Wright stal prvým majstrom sveta v šípkach

Peter Wright
Prvý majster sveta v šípkach Peter Wright. Foto: SITA/AP

Prvým majstrom sveta roka 2020 sa stal škótsky šípkar Peter Wright. V stredajšom finále zdolal svetovú jednotku Michaela van Gerwena 7:3 na sety, čím vyšperkoval svoju pozoruhodnú kariéru, hodnú zachytenia na filmové plátno. Nechýbalo totiž veľa a dnes 49-ročný Wright by sa šípkami profesionálne neživil, dokonca už majstrovstvá sveta v roku 2014 mohli byť jeho posledné.

Pomohla mu manželka Joanne

Hráč s prezývkou „Snakebite“ musel pre finančné problémy niekoľkokrát prerušiť kariéru, ale za pomoci a podpory manželky Joanne sa k šípkam vrátil. Pred MS 2014 si povedal, že ak nedosiahne veľký úspech, tak sa vráti do práce a šípky bude hrať len pre zábavu. Svojej poslednej šance sa však chytil a finálovou účasťou nielen získal potrebné finančné prostriedky, ale zaradil sa medzi šípkarskú elitu.

Pre Wrighta bol veľmi emotívny už triumf na UK Open 2017, kde získal prvý titul kategórie „major“. Ani po finálovom víťazstve nad van Gerwenom sa neubránil slzám.

„Byť majstrom sveta je niečo úžasné. Nikdy by ste sa nemali vzdávať a nezáleží na tom, koľkokrát prehráte. Veľa vecí som s ‚Joe‘ premeškal v predošlých rokoch, takže tie slzy boli pre ňu a tiež celú moju rodinu, ktorá je na mňa hrdá. Pred šiestimi rokmi som nebol pripravený vyhrať majstrovstvá sveta, ale teraz áno,“ povedal v televíznom rozhovore úradujúci svetový šampión.

Účasť v prestížnej Premier League

Peter Wright sa stal druhým Škótom s titulom majstra sveta v šípkach. Pred ním sa to v rokoch 2015 a 2016 podarilo Garymu Andersonovi. Jeden z najpopulárnejších hráčov organizácie PDC si z Alexandra Palace odniesol prémiu 500-tisíc libier a posunul sa na druhé miesto svetového rebríčka.

Okrem toho si zabezpečil účasť v prestížnej Premier League, kde sa okrem neho predstavia aj Michael van Gerwen, Gerwyn Price, Rob Cross, Michael Smith, Gary Anderson, Daryl Gurney, Nathan Aspinall, Glen Durrant a deväť „vyzývateľov“, vrátane úspešnej Angličanky Fallon Sherrockovej.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Michael van GerwenPeter Wright