Najspornejšími článkami na Wikipédii sú Bush a Hitler

Bush
Americký exprezident George Bush informoval národ o útoku na Irak prostredníctvom videa. Foto: SITA/AP

LONDÝN 18. júla (WEBNOVINY) – Profily amerického exprezidenta Georgea W. Busha a nacistického vodcu Adolfa Hitlera sú najspornejšími stránkami v rámci známeho portálu otvorenej internetovej encyklopédie Wikipédia.

Odhalili to vo štvrtok zverejnené výsledky výskumu odborníkov z britskej univerzity Oxford, ktorí analyzovali údaje získané zo stránky v jej desiatich vybraných jazykoch.

Briti po analýze miliónov článkov zistili, že najviac úprav sa v rámci najrozsiahlejšej anglickej verzie portálu udeje v rámci profilu predchodcu Baracka Obamu.

Medzi stránky so všeobecne najväčším počtom úprav vo všetkých sledovaných jazykoch patrí profil nacistického vodcu Adolfa Hitlera, nasledovaný holokaustom, Izraelom a Bohom. Medzi vybranými jazykmi bola okrem angličtiny či perzštiny aj česká verzia populárneho portálu, informuje stránka britskej vysielacej stanice BBC.

Wikipédia je voľnou encyklopédiu vznikajúcou na základe dobrovoľných prispievateľov z celého sveta. V súčasnosti má okolo 30 miliónov článkov v takmer 300 jazykoch.

Články môže upraviť každý, pokiaľ nemá zablokovaný prístup na stránku. Portál založený v roku 2001 je jedným z najnavštevovanejších na celom internete. Jedným z jej najväčších problémov však je vandalizmus a nepresnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf HitlerGeorge Bush