Najstaršia rakovina prežíva už 11-tisíc rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kras test, rakovina hrubého čreva
Foto: magazine.merck.de

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Najstarší známy druh dodnes prežívajúcej rakoviny sa objavil pred 11-tisíc rokmi u psa a prenášal sa rozmnožovaním. Informoval o tom tím vedcov z britského výskumného inštitútu Wellcome Trust Sanger, ktorým sa podarilo rozlúštiť DNA tejto rakoviny a určiť, že jej prvým nositeľom bol praveký príbuzný sibírskeho huskyho. Pes bol údajne strednej veľkosti s krátkou rovnou a hnedo-čiernou srsťou.

„Nevieme, prečo práve u tohto jedinca vznikla prenosná rakovina. Je však fascinujúce pozrieť sa späť v čase a zrekonštruovať identitu pravekého psa, ktorého genóm žije dodnes v bunkách tejto rakoviny,“ vysvetlila vedúca výskumu Elizabeth Murchison.

Typ rakoviny, ktorý vedci skúmali, je mimoriadne vzácny, pretože ide len o jeden z dvoch prenosných druhov, pričom sa oba vyskytujú u zvierat. Ten prvý je práve spomínaná pohlavne prenosná rakovina u psov, pri ktorej sa tvoria nádory na rozmnožovacích orgánoch. Pôvodne vznikla v izolovanej populácii, no pred 500 rokmi sa rozšírila zrejme vďaka moreplavbe. Ďalším prenosným druhom je rakovina tváre, ktorá sa prenáša uhryznutím medzi diablami tasmánskymi (Sarcophilus harrisii).

„Genóm prenosnej psej rakoviny nám pomôže porozumieť procesom, vďaka ktorým sa rakovina stáva prenosnou,“ vysvetlil Mike Stratton, riaditeľ spomínaného inštitútu Wellcome Trust Sanger.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať