Najťažším momentom pre Radičovú bola voľba prokurátora

Radičová
Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová počas diskusie na festivale Pohoda. Trenčín, 8. júl 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

TRENČÍN 8. júla (WEBNOVINY) – Iveta Radičová hodnotí svoj prvý rok v premiérskom kresle ako ťažší. Najviac ňou otriasla problematická voľba generálneho prokurátora.

V Trenčíne v preplnenom priestore Európa Stage naživo diskutovala s novinárom a moderátorom Štefanom Hríbom pred viac ako 2 500 návštevníkmi Pohody.

„Domáhame sa toho, aby bol na všetkých rovnaký meter – na občana aj na politika,“ povedala Radičová s tým, že vláda sa snaží prinavrátiť dôveru voči súdnictvu. Generálna prokuratúra je podľa nej štát v štáte, ktorý má obrovskú moc, ale nefunguje tak, ako by mala.

Parlament 17. júna v tajnej voľbe zvolil za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Protikandidát Dobroslav Trnka tesne pred voľbou vzal späť svoj súhlas s navrhovanou kandidatúrou na vymenovanie za generálneho prokurátora. Za Čentéša hlasovalo 79 z 80 prítomných poslancov, jeden sa zdržal. Do funkcie musí Čentéša vymenovať prezident Ivan Gašparovič. Ten zatiaľ vyčkáva, celú voľbu označil za spolitizovanú.

Návrh Janiša svedčí o jeho charaktere

Podľa prezidenta by bolo ideálne, keby koalícia aj opozícia spoločne zasadli za stôl a našli kandidáta, ktorý bude spĺňať všetky požadované podmienky. Dobroslava Trnku navrhol za generálneho prokurátora predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Podľa Radičovej to svedčí o jeho charaktere. „Za seba môžem povedať, že by som to v živote neurobila,“ povedala. Zároveň sa odmietla vyjadriť k tomu, či Janiš konal na návrh Mikuláša Dzurindu.

Načaté reformy a úsporné opatrenia chce premiérka dokončiť. „Treba na to veľa odvahy a sily presadiť takéto rozhodnutia. Len sa obávam, že my nemáme kam cúvnuť, že musíme dotiahnuť rozhodnutie do konca,“ povedala.

Veľa krajín sa dostalo podľa nej do problémov pre dlhovú krízu. Premiérka tvrdí, že „pravidlá treba nastaviť tak, aby sa nepreliala do ostatných štátov.“ Iveta Radičová chodí na Pohodu pravidelne. Je to vôbec prvý aktívny predseda vlády, ktorý naživo diskutoval na festivale so Štefanom Hríbom.

OBRAZOM: Druhý deň festivalu Pohoda 2011

Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň na Pohode
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaIvan GašparovičIveta RadičováStanislav Janiš