Najťažším momentom pre Radičovú bola voľba prokurátora

Radičová
Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová počas diskusie na festivale Pohoda. Trenčín, 8. júl 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

TRENČÍN 8. júla (WEBNOVINY) – Iveta Radičová hodnotí svoj prvý rok v premiérskom kresle ako ťažší. Najviac ňou otriasla problematická voľba generálneho prokurátora.

V Trenčíne v preplnenom priestore Európa Stage naživo diskutovala s novinárom a moderátorom Štefanom Hríbom pred viac ako 2 500 návštevníkmi Pohody.

„Domáhame sa toho, aby bol na všetkých rovnaký meter – na občana aj na politika,“ povedala Radičová s tým, že vláda sa snaží prinavrátiť dôveru voči súdnictvu. Generálna prokuratúra je podľa nej štát v štáte, ktorý má obrovskú moc, ale nefunguje tak, ako by mala.

Parlament 17. júna v tajnej voľbe zvolil za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Protikandidát Dobroslav Trnka tesne pred voľbou vzal späť svoj súhlas s navrhovanou kandidatúrou na vymenovanie za generálneho prokurátora. Za Čentéša hlasovalo 79 z 80 prítomných poslancov, jeden sa zdržal. Do funkcie musí Čentéša vymenovať prezident Ivan Gašparovič. Ten zatiaľ vyčkáva, celú voľbu označil za spolitizovanú.

Návrh Janiša svedčí o jeho charaktere

Podľa prezidenta by bolo ideálne, keby koalícia aj opozícia spoločne zasadli za stôl a našli kandidáta, ktorý bude spĺňať všetky požadované podmienky. Dobroslava Trnku navrhol za generálneho prokurátora predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Podľa Radičovej to svedčí o jeho charaktere. „Za seba môžem povedať, že by som to v živote neurobila,“ povedala. Zároveň sa odmietla vyjadriť k tomu, či Janiš konal na návrh Mikuláša Dzurindu.

Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň na Pohode
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Druhý deň festivalu Pohoda 2011
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaIvan GašparovičIveta RadičováStanislav Janiš