Najtragickejší útok v Kuvajte má na svedomí Saudskoarab

Kuvajt
Bombový atentát bol prvým teroristickým útokom v Kuvajte za vyše 20 rokov. Foto: SITA/AP

Dubaj 28. júna (WEBNOVINY) – Ako saudskoarabského občana identifikovalo v nedeľu ministerstvo vnútra Kuvajtu samovražedného atentátnika, ktorý v piatok podnikol doposiaľ najtragickejší útok v dejinách tohto emirátu ležiaceho v Perzskom zálive.

Informovali o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na kuvajtské štátne médiá.

Ministerstvo uviedlo, že bombový útočník sa volal Fahd Sulajmán Abdul Muhsin Kabáa. Na kuvajtské letisko priletel v piatok skoro ráno, len niekoľko hodín pred tým, ako v šiitskej mešite imáma Sádika odpálil na sebe výbušninu, ktorej explózia zabila najmenej 27 ľudí.

Piatkový samovražedný útok, ku ktorému sa následne prihlásila sunnitská extrémistická organizácia Islamský štát, bol v Kuvajte vôbec prvým takéhoto druhu. Šiiti, ktorým mešita patrí, tvoria približne 30 percent obyvateľstva emirátu.

Kuvajtská štátna tlačová agentúra Kuna v sobotu informovala, že polícia zadržala majiteľa auta, ktoré páchateľa dopravilo pred mešitu, kde sa potom počas tradičných piatkových moslimských bohoslužieb odpálil.

Islamský štát – aktívny v Sýrii a Iraku – sa okrem mešity v meste Kuvajt priznal aj k útoku osamelého strelca na pláži v Tunisku, ktorý sa stal takisto v piatok. Zabitých bolo pri ňom 38 ľudí, väčšinou zahraničných turistov.

V posledných mesiacoch sa džihádisti z Islamského štátu prihlásili k zodpovednosti za celú sériu útokov na šiitské mešity v Saudskej Arábii a Jemene. Táto radikálna sunnitská organizácia považuje totiž šiitov za kacírov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát